18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 21 Nisan 2010 10:30
Mehmet Yavuzkan

KENTİN SESİ – BURSA yazıları

Bursa'da yapılacak 1 Mayıs kutlamaları için, iki gün önce gelen bir iletide bulunan radyo spotlarında, 1 Mayıs marşı eşliğinde, “Haydi Bursa!” diye başlayan konuşmanın sonunda, “Saat 12:00'de Gökdere'de toplanıyor, Fomara Meydanı'na yürüyoruz” deniyor.

Cuma, 30 Nisan 2010 10:29
Yurdakul Er

Türkiye oligarşisinin önüne attığı kemiklerle epey semiren bir “medyatör”, isteyen gazeteci de diyebilir, geçmiş zaman, TCK’daki şu meşhur 141 ve 142’nci maddeler, 1991’de galiba, 163 ile birlikte kaldırıldığında, muhtemelen eski solcu arkadaşlarına hitaben, “Kalktı işte komünizm yasağı, kurun partinizi, daha ne istiyorsunuz?” mealinde yazılar yazmış, Özal’la gelen özgürlüğü övmüştü.

Cuma, 09 Nisan 2010 10:30
Yurdakul Er

Toplumun önüne bir deli gömleği daha koydular, şimdi onaylamasını istiyorlar. Anayasaymış! Peki, bakarız. Ama derdimiz başkadır biz meramımızı baştan söyleyelim, sonunda da yineleriz: Sol bir cumhuriyet kongresi daha fazla zaman isteyebilir, anlarız, ama bu şike anayasa çekişmeleri ortamında, solumuz kendi anayasa anlayışını toplumun önüne bir konferansla hiç değilse tasarı olarak getirebilir.

Çarşamba, 21 Nisan 2010 10:30
Aydemir Güler

Herhangi bir anlamlı maceranın başka maceralarla iç içe girmemesi mümkün değildir. Burada derecikler farklı kanallardan kardeşçe akmaz. Maceralardan bir tanesi diğerlerine baskın çıkar, diğerleri merkezdekinin çevresinde yapılanır, maceraların özneleri aynı zamanda çevresinde yapılandıkları maceranın ve onun öznesinin nesneleri olurlar.

Cumartesi, 03 Nisan 2010 10:30
Ali Cenk Gedik

KENTİN SESİ- İZMİR Yazıları

Bir sohbet sırasında bile olsa bir solcunun Clint Eastwood’dan ya da Conan çizgi romanından alıntı yapması yadırganıyor. Hele bir de halk kültürümüzün “her şeyde bir hayır vardır” veya “herşey olacağına varır” gibi deyişlerini kullanmaya görün.

Çarşamba, 07 Nisan 2010 10:30
Nihat Behram

M. Çulhaoğlu’nun bilgi ve bilinç kuyusu olmanın ötesinde rehber uyarısı da içeren yazısını okuduğumda, bir ara şu yazdığım yazıdan vazgeçmeyi de aklımdan geçirdim. Yazmamı gerektiren nedenler ve yazma duygum daha ağır bastı ki, yazıyorum. İlkin: önceki yazılarımla müdahil olduğum bir konudur. Canımızla bağlı olduğumuz değerlere sıçramış çamur var, susmak teslimiyet olur.

Pazartesi, 26 Nisan 2010 13:49
Kemal Okuyan

Emperyalizm, ne sömürüyü, ne zalimliği, ne de başka haksızlıkları meşrulaştırabilir. Bu coğrafyanın 19. yüzyılda ilerlendikçe artan oranda, 20. yüzyılda bir kural olarak ve şimdilerde yoğun bir biçimde emperyalist rekabet, bölüşüm ve gizli-açık planlara konu olması, bu coğrafyanın “kötü”lerini aklamıyor, onların suçlarını ortadan kaldırmıyor.

Cuma, 09 Nisan 2010 10:30
Kaan Arslanoğlu

İktidarda gibiyiz, ama fikirlerimiz tam anlamıyla iktidarda değil henüz. Baksanıza, muhalifler hala ortalıkta dolaşabiliyor: Perihan Mağden

Tırnak içine almadım cümleleri, çünkü Mağden tam olarak böyle söylemiyor, az mizah katalım. Ama sinir bozucudur ki, sözleri tam da bu anlama geliyor.

Pazartesi, 26 Nisan 2010 10:30
İlker Belek

Kürt sorunundaki kilitlenme sürüyor. Ortam ve aktörlerin tutumları böyle devam ettiği sürece daha da kötüsünü yaşayacağız.

Çarşamba, 21 Nisan 2010 10:30
Nihat Behram

Çoğu zaman ‘Şu aydınlar’ diye başlayıp, öfkeyle esip gürlüyoruz. Bu öfkeye neden olan işler de, öfkeyi hak etmeyen işler değil. Sözgelimi, adam iktidar yalakalığı yapan bir profesör, ya da tarikat üyesi bir doktor, ya da CIA hesabına çalışan bir tv yorumcusu, gazeteci, faşist bir anlayışın formülatörü provakatör bir yazar. Yani öfkenin ve lanetin her türlüsünü hak eden biri. Bu tamam.

Çarşamba, 28 Nisan 2010 10:14
Aydemir Güler

Taksim'in 1 Mayıs kutlamaları için resmen açılması bir çok şeyin sonucu oldu. Temelde “bizim” emeğimizin yattığı tartışma götürmez bir olgu. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlılığına sahip bir kesimin varlığı ve mücadelesi ön koşuldur.

Cuma, 02 Nisan 2010 10:30
Yurdakul Er

Tepkilerimiz oluyor. Eh, malum, bize de tepkiler var. Bunları görüyor, okuyor ve kayda geçiriyoruz. Peki, bundan zevk mi alıyoruz?

Cuma, 16 Nisan 2010 10:30
Kaan Arslanoğlu

Bir yılı geçiyor TKP’li oluşumdan bu yana. Önceki üç dört senede de parti dostuydum. Merak edenler, soranlar bulunabilir ne farkı var şimdikinin önceki dönemlerimden ve ne değişti dışardan bakmakla, yandan destekle, içerden çaba göstermek arasında.

Cumartesi, 10 Nisan 2010 13:19
Asaf Güven Aksel

Geçtik kuantum’undan ve muhtemelen sonrasından filan, temel fizik konularından bile hiç anlamam. ‘Temel fizik’ derken neyi kastettiğim de flu benim açımdan, ortaokul fiziği diyeyim, olası cahilane bir ifadeden kaçmak için.

Pazar, 04 Nisan 2010 11:30
Mesut Odman

Siyasal-toplumsal mücadelenin en iyi sonucu, en tartışılmaz başarı göstergesi, kuşkusuz, iktidarın ele geçirilmesidir. Elbette, böyle demekle, her durumda geçerli ve aşağı yukarı ölçülebilir bir gösterge belirlemiş yahut yakın ve benzer öğelerini içermekle birlikte aykırı olanları dışarıda bırakan bir tanım yapmış olmuyoruz.

Pages