371 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 09 Aralık 2009 09:46
Mustafa Adalı

KENTİN SESİ - KUŞADASI Yazıları

Erdoğan'ın katsayıyla ilgili kararı "ideolojik" ilan ettiği gün gazetelere düşen bir başka Danıştay kararı, Ofer'in Kuşadası Limanına diktiği 56 dükkanı, imar plansız ve ruhsatsız, cıscıbıldak ortada bırakıyordu.

Pazar, 27 Aralık 2009 18:06
Başbakan Erdoğan, TEKEL işçilerinin eylemini sindiremiyor. “Bu ideolojik değil de nedir?” diye soran Erdoğan, “devletin malı deniz, yemeyen domuz” mantığı olduğunu savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında bir kez daha TEKEL işçilerine saldırdı. Erdoğan’ın işçilerle ilgili sözlerinde kullandığı demagoji yüklü dil dikkat çekti.

Cumartesi, 05 Aralık 2009 15:50
Ünlü yazar ve sosyolog Slavoj Zizek Boğaziçi Üniversitesi'nde 3-4 Aralık tarihinde "Post İdeolojik Çağda İdeoloji: Hollywood" başlıklı bir konferans verdi.

Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de düzenlenen konferansı yaklaşık 500 öğrenci ve akademisyen takip etti. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nün davetlisi olarak gelen Zizek, Avrupa Birliği'nden Hollywood'a, Yugoslavya'dan İsrail'e pek çok konu hakkında konuştu.

Çarşamba, 02 Aralık 2009 09:30
Danıştay'ın katsayı kararının ardından hükümet cephesinden yapılan tepki açıklamaları sürüyor. Danıştay da dün Başbakan'ı eleştiren bir açıklama yaptı. YÖK'ün bugün karara itiraz etmesi bekleniyor.

YÖK'ün imam hatip liseleri mezunlarının üniversiteye girişini kolaylaştıran, üniversite sınavında katsayı uygulamasını kaldırma kararı hakkında Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının ardından hükümet yetkilileri tarafından yapılan Danıştay kararını eleştiren açıklamalar dün de devam etti.

Cuma, 25 Aralık 2009 20:42
Hakim Osman Kaçmaz hakkında “işgüzar” diyen Nazlı Ilıcak’a, hakkında açılan davada savcı tarafından 2 yıl 8 aya kadar hapis cezası istendi.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Osman Kaçmaz'a “işgüzar” dediği için yargılanan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın, 1 yıl 4 aydan 2 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Salı, 29 Aralık 2009 09:30
15. gününe giren TEKEL işçilerinin direnişinde dün Meclis’i ziyaret eden Türk-İş temsilcilerini bekleyen işçilere polis barikat kurdu.

TEKEL işçilerinin 4-C statüsüne karşı Ankara’da başlattıkları direniş iki haftayı geride bıraktı. İşçiler havanın soğumasına ve yağmura karşın direnişlerini sürdürüyor. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve bağlı sendikaların başkanları dün Ankara’da bir araya gelerek TBMM’yi ziyaret etti. Kumlu ve heyetiyle birlikte Meclis’e yürümek isteyen işçilere polis izin vermedi.

Pazartesi, 21 Aralık 2009 10:08
TKPli öğrencilerin düzenlediği, TKP MK ve SB üyelerinin konuşmacı olarak katıldıkları 'Gençlik Günü' Üsküdardaki Petrol-iş genel merkezinde yapıldı...

Özellikle son dönemde ülkemizdeki siyasi tartışmalarda önemli yer tutan ve kimi zaman birçok basın-yayın organında üzerine sıkça konuşulan ve tartışılan başlıklarda TKP'nin bakış açısını anlatmak ve önümüzdeki süreçte üniversite öğrencilerinin vereceği ideolojik mücadeleye katkı sunması amacıyla düzenlenen "Gençlik Günü" TKP'li öğrenciler ve üniversiteli arkadaşlarının katılımıyla yapıldı.

Pazar, 27 Aralık 2009 18:00
Her işe bulaştıktan sonra gazeteciliğe el atan ve Ozan Rasim Kütahyalı röportajı ile medyadaki düzeysizliğe eşik atlatan Helin Avşar, “en iyi röportaj” ödülü aldı.

“Gazeteciliğe girerek doğru yere dükkan açtığını” ifade eden Helin Avşar’a “yılın en iyi röportajı” ödülü verildi. Bursa Lions Kulübü tarafından düzenlenen yardım gecesinde açıklanan ödül, bu işlerin arka planında nasıl bir “alış veriş” dönmüş olabileceğini de ortaya koyuyor.

Perşembe, 17 Aralık 2009 17:20

“Gençlik Günü” toplantılarının İstanbul ayağı 20 Aralık Pazar günü gerçekleşecek. TKP'li Öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek olan toplantı, belirlenen dört başlık üzerine verilecek panellerden ve soru-cevap bölümlerinden oluşuyor.

Pazar, 27 Aralık 2009 17:07
Erdoğan TEKEL işçilerine yönelik üslubunu sertleştirirken Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel "3 gün içinde taleplerimize yanıt vermezseniz her ilçeden Ankara'ya bir otobüs kaldıracağız" dedi.

Başbakan Erdoğan, TOBB Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Arınç'a suikast iddiası ve 'demokratik açılım' konularının yanı sıra TEKEL işçilerinin eylemine de değindi.

Pazartesi, 07 Aralık 2009 09:50
Obama Afganistan'a asker gönderilmesini savunurken Taliban-El Kaide işbirliğine işaret etse de, ABD'li istihbaratçılar ve uzmanların görüşleri iki örgüt arasındaki işbirliği tezine gölge düşürüyor.

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz günlerde Afganistan'a 30 bin asker daha gönderilmesi gerektiği görüşünü dile getirdiği konuşmasında, işgalin gerekçesi olarak "Taliban'la işbirlikleri sayesinde Afganistan'ın halen El Kaide için bir güvenli bölge" olmasını göstermişti.

Salı, 29 Aralık 2009 09:30
Fatih Yaşlı

Adını koyalım: Bu bir iç savaştır. İç savaştır çünkü devletin polisinin ve savcısının, devletin ordusuna ait merkezi önemdeki bir karargâhı basıp günlerdir arama yapmasını siyaset biliminde iç savaştan başka bir terimle tarif etmemiz mümkün değildir.

Çarşamba, 30 Aralık 2009 17:33
Bugün kuruluşu ilan edilen Spor-Sen, öncelikle sporcuların özlük haklarının korunmasını ve çıkarılacak bir iş yasasıyla spor emekçilerinin çalışma yaşamının düzenlenmesini hedefliyor.

Artık spor emekçilerinin de bir sendikası var. Bugün yapılan bir basın toplantısı ile kurulduğu ilan edilen ‘Spor Emekçileri Sendikası’ (Spor-Sen), müstakil bir sendika olarak faliyete geçti. Spor-Sen'in daha sonra DİSK bünyesine katılacağı belirtildi.

Salı, 29 Aralık 2009 09:43
Kürt, Alevi, Roman derken açılımda sıra "kadına" da geldi. AKP Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin, kadınlarla ilgili bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyleyerek yeni açılımın sinyallerini verdi.

AKP Kadın Kolları Başkanı ve Gaziantep milletvekili Fatma Şahin, Gaziantep'te kadın gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda, 8 Mart Kadınlar Günü öncesinde istihdam, eşitlik, şiddet ve eğitim başlıklarının ele alındığı bir çalıştay hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

Pazar, 06 Aralık 2009 12:01

Herman taşçıoğlu'nun dediği gibi:

"Yalana yalanla karşılık verdiğinde nefret yine nefretle cevaplanacak."

Bu ifade, faşizmin en önemli besin kaynaklarını tek cümlede açıklamak için yeterlidir: yalan ve nefret

Pages