99 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 26 Aralık 2009 14:29
24 Aralık 1997’de polis tarafından katledilen Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Serkan Eroğlu anıldı.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ali Serkan Eroğlu, polis tarafından katledilişinin 12. yılında anıldı. Ege Üniversitesi Hazırlık binası önünde toplanan 200 öğrenci, Edebiyat Fakültesi’ne yürüdü.

Cumartesi, 26 Aralık 2009 00:04
İzmir’de casusluk faaliyeti yürüttükleri iddiasıyla gözaltına alınan üç kişinin suçlamaları kabul ettikleri öğrenildi.

İzmir’de dün “casusluk” suçlamasıyla tutuklanan üç kişi, gözaltında verdikleri ifadede haklarındaki suçlamaları kabul ettiler. Zanlıların evlerinde ele geçen askeri bölgelerle ilgili bilgi, görüntü ve fotoğraflar ile yaklaşık 1 yıldır istihbarat birimlerinin takibinde elde edilen veriler üzerine, sorgulamalarında suçlamaları kabul ettikleri öğrenildi.

Perşembe, 24 Aralık 2009 09:30
Bir grup sanatçı ve aydın Ankara'da direnişi sürdüren TEKEL işçilerine desteklerini ilan ettiler.

Akademisyen, yazar, tiyatrocu, sinemacı, fotoğrafçı çeşitli kesimlerden isimlerin yer aldığı aydın ve sanatçılar TEKEL direnişine destek amaçlı bir imza kampanyası başlattılar.

Metin şöyle:
"Tekel işçisinin yanındayız

Biz aşağıda imzası bulunan sanatçı ve aydınlar, günlerdir Ankara'da haklı bir mücadele sürdüren Tekel işçilerinin yanındayız.

Çarşamba, 09 Aralık 2009 09:30
Kürt açılımı tartışmalı bir sürece girerken DTP'ye yönelik şiddet eylemleri de yaygınlaştı. MHP lideri Bahçeli ise "iyi yapıldığı"nı düşünüyor.

DTP, 'Kürt açılımı'nda hükümetin PKK'nin tasfiyesini amaçladığını belirterek protesto eylemlerine devam ederken partiye yönelik saldırılar da arttı. Özellikle Ege bölgesinde DTP bürolarına saldırılar düzenlenmeye devam ediyor.

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Rıfat Okçabol

YÖK, YÖK’lük işlerden bıkmıyor ve usanmıyor son marifetlerini Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne dekan atanmasında ve Anadolu Üniversitesi’ne rektör seçiminde gösteriyor. Ege Üniversitesi’nde yapılan dekan adayını belirleme seçiminde 85 elemandan 60’ının oyunu alan kişiyi değil de 9 oy alan kişiyi dekan olarak atıyor.

Pazar, 20 Aralık 2009 09:30
Mehmet Bozkurt

HANGİ TÜRKLER?

“Biz Türk değiliz ki beyim... Biz İslamız, elhamdülillah... O senin dediklerin Haymana’da yaşar.”

Yakup Kadri’nin ünlü romanı “Yaban”da roman kahramanı Ahmet Celal’in "İnsan Türk olur da nasıl Kemal Paşa’dan yana olmaz?" sorusuna, Bekir Çavuş’un verdiği yanıtı aldım yukarıya...

Cumartesi, 28 Kasım 2009 09:30
Ege Üniversitesi'nde YÖK’ün 85 oyun 60’ını alan aday yerine 9 oy alan adayı Diş Hekimliği Fakültesi’nin Dekanlığı’na ataması toplu istifaya yol açtı.

YÖK, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne 9 oy alan Prof. Dr. Celal Artunç’u fakülte dekanlığına atayınca, fakülte kurulu, yönetim kurulu ve ana bilim dalı başkanları toplu halde istifa etti. Geçen ay yapılan seçimde, Prof. Dr. Serhat Çınarcık 85 öğretim üyesinin 60’nın oyunu alırken, Prof. Dr. Necdet Erdilek 16 oy, Prof. Dr. Celal Artunç ise 9 oy almıştı. YÖK’ün 17 Kasım’da Prof. Dr.

Pazar, 29 Kasım 2009 09:30
Üniversite senatosunun yazılı açıklaması ve öğretim üyelerinin toplu istifa tepkisine karşı, 9 oyla dekan seçilen Prof. Dr. Artunç’tan savunma açıklaması geldi.

Prof. Dr. Celal Artunç, 86 öğretim üyesinin 9’undan oy aldığı halde Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne dekan olarak atanmasına tepki olarak gelen istifalara karşı kendini savundu. İstifa eden öğretim üyelerinin ‘neye karşı olduklarını bilmeden hareket ettiklerini’ iddia eden Prof. Dr.

Pazartesi, 30 Kasım 2009 13:45
YÖK’ün yaptığı çeşitli atamalara karşı tepkiler artarken, Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencileri yapılan haksızlıkları protesto edecek.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde yaptığı Rektör ataması ile çeşitli üniversitelerde yaptığı atamalara tepkiler sürüyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde 26 Ekim tarihinde yapılan rektörlük seçimlerinin sonucunda 334 oy alan Prof. Dr. Fevzi Sürmeli rektör olarak atanmazken 96 oy alan Prof. Dr. Davut Aydın’ın atanması öğrencilerde tepki uyandırdı.

Çarşamba, 04 Kasım 2009 09:30
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, MÖ 300'den bu yana tuz çıkarılan ve SİT alanı olan İzmir'deki Çamaltı Tuzlası'nı satıyor. AKP hükümeti ülkenin en değerli tuz kaynaklarından birini yağmaya açıyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihaleye çıkarılan Gediz Deltası'nın içinde yer alan Çamaltı Tuzlası için son teklif verme süresi 4 Aralık 2009 olarak belirlenirken, SİT alanı olan bölgede yaklaşık 2300 yıldır tuz üretimi yapıldığı belirtiliyor.

Çarşamba, 25 Kasım 2009 19:31
İzmir’de greve çıkan binlerce emekçi hayatı durdurarak, Konak’a yürüdü. Emekçiler burada bir eylem gerçekleştirdi.

KESK ve KAMU-SEN’in çağrısı ile gerçekleşen bir günlük iş bırakma eyleminde İzmir’de başta sağlık kurumlarında olmak üzere birçok kamu işletmesinde hayat durdu.

Pazartesi, 23 Kasım 2009 09:30
İzmir'de DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ü karşılayan konvoya ülkücülerin saldırması üzerine gelişen olaylarda aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu 20'yi aşkın kişi yaralandı, yüzlerce araç hasar gördü.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün Ege Bölge gezisi kapsamında düzenlenen İzmir ziyareti sırasında, Türk'ü karşılayan DTP konvoyu bir grup ülkücünün saldırısına uğradı. Adnan Menderes Havalimanı'nda Türk'ü karşılayan konvoya yapılan saldırı Eşrefpaşa ve Üçyol semtlerinde yaşandı.

Cumartesi, 07 Kasım 2009 09:30
YÖK'ün kuruluşunun 28. yıldönümünde ilerici öğrenciler, akademisyenler İzmir'de de sokağa çıkarken, geniş bir katılımla AKP İl binasına yüründü.

Emek Gençliği, Gençlik Muhalefeti, Öğrenci Kolektifleri ve TKP'li Öğrenciler önce kendi üniversitesilerinde eylemler gerçekleştirirken sonrasında biraraya gelip geniş bir katılımla AKP İzmir İl binasına yürüdüler.

Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Rıfat Okçabol

Osmanlı hayranları, Osmanlıyı, “600 yıl hoşgörüyle dünyaya hükmetmiş bir imparatorluk” olarak görüyor. İlk yanılgılar da bu noktada başlıyor. Günümüzde, “dünyaya hükmetmek” ve “imparatorluk” sözcükleri hayranlık duyulacak anlamlar taşımıyor. Çağdaş insan, dünyaya hükmetmeyi aklından bile geçirmiyor ki hükmedenlere hayran olsun.

Salı, 24 Kasım 2009 10:06
Kemal Okuyan

Tarihsel ilerleme fikrine yabancılaşarak ilerici olunmaz. Olunmaz ama giderek tuhaflaşan Türkiye’de, “devrimciyim” diyenler arasında “ilerici” olmak istemeyenlerin sayısı da artıp durur.

Pages