912 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 31 Aralık 2009 18:52
İstanbul Belediyesi’nde çalışan sözleşmeli itfaiye çalışanları yeni yıla Saraçhane Parkı’nda kurdukları Demokrasi Çadırı’nda girecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Bimtaş AŞ’de çalışan ve yeni yılda itfaiye hizmetleri başka bir şirkete verildiği için işlerinden olan bir grup itfaiye çalışanı Saraçhane Parkı’nda kurdukları Demokrasi Çadırı önünde basın açıklaması yaptıktan sonra Fatih ve Şişli itfaiyelerini ziyaret etti.

Pazar, 27 Aralık 2009 09:30
Alman Savunma Bakanı ABD'nin Taliban'ı devirerek demokrasi getireceğini öne sürdüğü ancak yenilgiye uğrayarak asker sevkiyatını artırdığı Afganistan'da demokrasinin oluşturulamayacağına inandığını söyledi

Alman Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, Afganistan'da Batılı tarz bir demokrasinin oluşturulamayacağına inandığını söyledi.

Guttenberg, yarın yayımlanacak "Bild am Sonntag" gazetesine verdiği demeçte, "Uzun zamandır Afganistan'ın, tarihi ve yapısı itibarıyla bizim ölçülerimize göre bir demokrasiye uygun olmadığına inanıyorum" dedi.

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Son birkaç yıldır darbe tartışmaları ve Ergenekon davası, ardından üst üste gelen Kürt, Alevi ve Ermeni açılımları, “milli irade” kavramı ile ifade edilen çarpık iktidar anlayışı, entellektüel ortamda esen liberal rüzgar ve bütün bu olup bitenlerin ortasında solun durumu, “demokrasi” kavramının hem teorisi hem de ima ettiği pratiği hakkında bir kez daha düşünmemizi zorunlu kılıyor.

Cuma, 25 Aralık 2009 19:29
ÖDP, bir açıklama yaparak DTP’nin yerine geçen BDP’ye düzenlenen operasyonları protesto etti.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, Barış ve Demokrasi Partisi’ne dönük olarak yapılan operasyonları protesto eden bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Pazar, 13 Aralık 2009 12:23
Özgürlük ve Dayanışma Partisi, DTP’nin kapatılmasıyla ilgili açıklamasında, siyasi olarak nitelediği kararın “demokratik mücadele alanının kapatılması” anlamına geldiğini belirtti.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi, DTP’nin kapatılmasıyla ilgili olarak Genel Başkan Alper Taş imzasıyla bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

Bir Demokrasi Ayıbı Daha

Pazartesi, 07 Aralık 2009 10:10
Burak Gürbüz

Demokrasi denildiğinde tanımlama da gerekiyor. Günümüzde çünkü demokratlığı ellerine almış kimselere kaptırmayanlar, kendileri gibi düşünmeyenleri kolayca anti-demokratlıkla suçlayabiliyorlar. Örneğin ABD'nin Irak'taki işgaline karşı olmak Saddam yanlısı anti-demokrat olmak için yeterli olabiliyor.

Pazar, 20 Aralık 2009 09:38
Burak Gürbüz

Geçen hafta bahsetmiştik liberal Tocqueville'in Cezayir düşmanlığından. İşçi dostu Tocqueville birden bire nasıl oluyor da Cezyirli köylü düşmanı oluyor diye insan bir düşünüyor. Yazarın işçileri köylülerden daha fazla tuttuğunu biliyoruz. Ama Temmuz 1848 kendi terimi ile Paris isyanını bastırma da öncü kuvvet rolü oynayan köylülere büyük sempati duyduğunu da biliyoruz.

Çarşamba, 09 Aralık 2009 09:30
ABD’den umutlanmak için yeni sebep bulundu: Aslında ABD bölgede istikrar ve demokrasi istiyor, ancak demokrasi karşıtı gruplar bunu engellemeye çabalıyor.

Türkiye basınında ABD’den umut beklemek adına şimdiye dek denenen taktiklere bir yenisi eklendi: “ABD iyi fakat çevresi kötü” söylemi.

Cumartesi, 19 Aralık 2009 21:50
Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Kocaeli’nde kardeşlik yürüyüşü yaptılar.

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu bileşeni örgütlerin üyeleri, yürüyüş ve basın açıklaması yaparak, “Kardeşlik ve barış için ses veriyoruz” dediler.

Çarşamba, 09 Aralık 2009 09:30
Şanlıurfa’da bulunan 12 Eylül Caddesi’nin isminin Demokrasi Caddesi olarak değiştirilmesine karar verildi.

Şanlıurfa Belediye Meclisi aldığı kararla 12 Eylül Caddesi’nin adını, oy birliği ile “Demokrasi Caddesi” olarak değiştirdi.

Pazartesi, 14 Aralık 2009 21:13
Şırnak’ın Silopi ilçesinde yasaklanan DTP’nin tabelası indirilince yerine yeni kurulan Barış ve Demokrasi Partisi’nin tabelası asıldı.

DTP’nin yasaklanmasının ardından yurdun birçok yerinde parti tabelaları indiriliyor. Şırnak’ın Silopi ilçesinde indirilen DTP tabelası yerine, bu partinin yedeği olarak kurulmuş olan Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) tabelasının asılması dikkat çekti.

Bitlis, Van ve Hakkari’de ve bu illerin ilçelerinde de DTP tabelalarının dün gece indirildiği kaydedildi.

Cuma, 18 Aralık 2009 16:37
Eski DTP’li 19 milletvekili istifadan vazgeçti. DTP'liler Barış ve Demokrasi Partisi'ni bünyesinde siyasete devam kararı aldı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Parti Meclisi (PM) toplantısı sona erdi. Toplantıya katılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, toplantının ardından yaptığı konuşmada, DTP'nin yola BDP ile devam edeceğini söyledi.

Perşembe, 31 Aralık 2009 16:00
Yazar Orhan Pamuk, AKP’nin yönetiminden memnun hani biraz daha yumuşak olsa, ordu da işlere karışmasa demokrasi tamam olacak!

Gün geçmiyor ki Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi sorununa ilişkin yeni bir açıklamayla karşımıza çıkmasın! Pamuk’un reçetesi belli. AKP sert tutumunu yumuşatsa, ordu bu işlere karışmasa, Kürt sorunu da demokrasi sorunu da çözülecek.

Cuma, 18 Aralık 2009 20:34
Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, hak arayışında olan TEKEL işçilerine destek vererek, AKP hükümetini ‘’faşist uygulamalar’’ ve ‘’işçi düşmanlığıyla’’ suçladı.

TKP, ÖDP, EMEP, Halkevleri, KESK’e ve DİSK’e bağlı bazı sendikaların üyeleri, Ankara’da 3 gündür hak arayışında olan TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, AKP karşıtı sloganlar damgasını vurdu.

Pazartesi, 28 Aralık 2009 09:30
Zaman gazetesi Şamil Tayyar ve Mehmet Baransu vesilesiyle basın özgürlüğünü "hatırlarken", Mümtazer Türköne de bu ikiliyi "demokrasi ve hukukun kefili" olarak ilan etti.

"Ergenekon" tefrikaları ile ün kazanan Şamil Tayyar'ın yazdıkları yüzünden ceza almasını ve Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun ise tutuklanma talebi ile hakim karşısına çıkmasını dünkü nüshasında ele alan Zaman gazetesi, bu ikiliyi "demokrasi ve hukukun kahramanları" ilan etti.

Pages