58 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 15 Aralık 2009 15:27
Fidel Castro, ABD Başkanı Obama ile ilgili değerlendirmesinde, Obama'nın yüzünde hoş bir tebessümle Bush'un saldırgan siyasetini sürdürdüğünü söyledi.

Küba lideri Fidel Castro, ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın yüzünde hoş bir tebessümle Bush'un saldırgan siyasetini sürdürdüğünü söyledi.

Cuma, 11 Aralık 2009 21:12
Estela Bravo “Fidel Castro Hakkında Anlatılmamış Anekdotlar” adıyla yeni bir belgesel hazırladı.

2001 yılında yaptığı “Fidel, Anlatılmamış Tarih” adlı filmi Nobel Edebiyat ödüllü Herold Pinter tarafından ilham kaynağı olarak yorumlanan Estela Bravo “Fidel Castro Hakkında Anlatılmamış Anekdotlar” adıyla yeni bir belgesel hazırladı.

Pazartesi, 14 Aralık 2009 15:17
8. ALBA zirvesi dokuz üye ülkenin liderlerinin ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla başladı.

8. ALBA (Amerika İçin Bolivarcı Alternatif) zirvesi, Venezuela, Küba, Nikaragua, Ekvador, Bolivya, Honduras, Dominika, Saint Vincent ve Grenadinler ile Antigua ve Barbuda’dan oluşan dokuz üye ülkenin liderlerinin ve üst düzey yetkililerinin katılımıyla başladı.

Perşembe, 31 Aralık 2009 09:35
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Cuma, 11 Aralık 2009 09:30
Barack Obama, Nobel Ödülü’nü aldı. Obama yaptığı konuşmanın büyük bölümünde savaşın ne kadar gerekli olduğunu anlattı.

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’a 30 bin ek asker göndereceğini açıkladıktan on gün sonra, dün Norveç’te düzenlenen törende 2009 Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Görevinde daha bir yılı doldurmamış, ancak “savaş başkanı” sıfatını hak ettiğini kanıtlamış Obama, törende savaşın ne kadar gerekli olduğunu savunmayı ihmal etmedi.

Pazar, 22 Kasım 2009 09:30
Küba Devrimi lideri Fidel Castro, geçtiğimiz günlerde yayınlanan yazısında Venezuela ve Kolombiya ilişkisine değindi.

Fidel Castro, geçtiğimiz günlerde Küba’da resmi kanallar aracılığı ile yayınlanan “Bolivarcı Devrim ve Barış” başlıklı yazısında, Venezuela ve Kolombiya ilişkisine değindi.

“Venezuela ve Kolombiya iki kardeş halktır”
Castro, sözlerine Venezuela ve Kolombiya halklarının iki kardeş halk olduğunu vurgulayarak başladı.

Perşembe, 26 Kasım 2009 10:00
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Devrim silahla savunulur.

Fakat bu silahlar, patlamak zorunda değildir.

Cumartesi, 17 Ekim 2009 10:30
Obama'nın Nobel Barış Ödülü'nü almasının ardından konuya dair yazdığı eleştiri yazısında, Fidel Castro, Obama'nın bu ödülü almasının yalnızca ABD devlet başkanı olmasından kaynaklandığını belirtti.

Fidel, Kübalı bir gazeteciden alıntı yaparak, ABD Senatosu'nun, 626 milyar dolarla tarihin en büyük askeri bütçesini onayladığı hafta Obama'nın bu ödüle "layık" görülmesine, ayrıca hala süren Afganistan savaşına ve son zamanlarda artan bombalamalara rağmen ödül alışına dikkat çekti.

Cumartesi, 03 Ekim 2009 10:30
"Bu bir savaş, zamanla beraber kişiliksizliği uğurlamamız ve süpürmemiz adına verilen bir savaş. Bu nedenle enternasyonal dayanışmaya ihtiyacımız var."

Halkın Hukuk Bürosu tarafından Av. Fuat Erdoğan anısına düzenlenen “Özgürlük Mücadelesi ve Hukuk” başlıklı uluslararası sempozyuma Venezuela’dan katılan Av. Manuel Vadell toplantının 2. gününde “Emperyalist Saldırganlığın Hedefleri: Kara Listeler” başlıklı oturumda bir konuşma yaptı. Av. Manuel Vadell ile toplantı arasında kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

Pazar, 13 Eylül 2009 10:30
Geçtiğimiz yüzyılın sıradışı süreçlerinden biri olan Küba Devrimi’nin sıradışı bir devrimcisi, Devrim Komutanı Juan Almeida Bosque yaşamını yitirdi.

Küba Devrimi’nin en özgün kişiliklerinden, Batista ordularına karşı savaş sırasında dağlarda hamağı üzerinde Devrim’in en güzel devrimci şarkılarından bazılarını kaleme alan, Küba Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı, diğer bir deyişle Raúl Castro'dan sonra devlet yönetiminin ikinci ismi Juan Almedia Bosque 82 yaşında hayatını kaybetti.

Cumartesi, 26 Eylül 2009 15:23
Asaf Güven Aksel

Simon Bolivar, Jakobenler, Sun Yat Sen, Jose Marti ya da Carlos Manuel de Cespedes... Önemli değil adlar, sayın onlarcasını daha. Tümünü, tarihteki işlevlerine bakarak selamlayabilirsiniz, tıpkı o toprakların komünistlerinin yaptığı gibi. Aralarına Mustafa Kemal’i katmadığınız sürece, fazla bir sorun yoktur. Tabii, Türkiye’de yaşıyorsanız geçerlidir bu sınırlama.

Perşembe, 10 Eylül 2009 10:17
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR – KÜBA ve LATİN AMERİKA yazıları

Raúl Castro devlet başkanlığı görevini aldıktan bu yana Küba’da ne değişiklikler yaşandı?

Cumartesi, 05 Eylül 2009 13:34
Latin Amerika'da Kolombiya'nın ABD'nin askeri üslerine yeşil ışık yakması ile başlayan gerilimi ve Honduras darbesinin yansımalarını Venezuela Başkonsolosu José Gregorio Bracho Reyes ile konuştuk.

Kolombiya'nın ABD üslerine izin vermesiyle birlikte gerilim tırmandı. Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez Kolombiya'yı ABD'nin planlarına hizmet etmekle suçluyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Salı, 11 Ağustos 2009 10:30
ABD’nin Kolombiya’daki askeri varlığını artırmak için öne sürdüğü bahaneleri “insan aklına hakaret” olarak nitelendiren Küba lideri, Vaşington’un asıl amacının bölge kaynaklarını ele geçirmek olduğunu vurguladı.

Küba lideri Fidel Castro, ABD’nin Kolombiya’daki askeri varlığını genişleterek Güney Amerika’nın ekonomik kaynaklarını kontrol altına almaya ve bölgedeki toplumsal değişimi durdurmaya çalıştığını belirtti.

Pazar, 30 Ağustos 2009 10:30
Küba lideri Fidel Castro, ABD’yi Kolombiya’daki üsler üzerinden bölgede iktidar kurmak ve Venezuela hükümeti devirmeye çalışmakla suçladı.

Küba’nın tarihsel lideri Fidel Castro, ABD’nin Venezuela hükümetini devirmeye çalıştığını yazdı. Arjantin’de Latin Amerika ülkelerinin katıldığı UNASUR zirvesinden hemen önce yayımlanan makalesinde Fidel Castro, Beyaz Saray’a yüklendi.

Pages