177 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Ahmet Türk ve bir grup İslamcı ve liberal aydın, Taraf gazetesi çatısı altında bir araya geldi. Toplantılardan ne çıkacağı ise şimdiden malum…

DTP’nin kapatılmasının ardından açılımın tarafları yeni pozisyonlarını belirlemeye çalışıyorlar. Bu çabanın bir ayağı, Ahmet Türk ile bir grup İslamcı ve liberal aydının, Taraf gazetesinin ev sahipliğinde “Bir Yolu Olmalı” başlıklı bir buluşma gerçekleştirdiler. Bu toplantıların süreceği açıklandı.

Salı, 22 Aralık 2009 09:30
Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç, Yılmaz Erdoğan’dan girdi, Abdurrahman Dilipaktan çıktı, açılımın Türkiye’ye anlatılması için İslamcı aydınlara çağrıda bulundu.

Zaman yazarlarından Ali Bulaç, “Açılımda ‘din ve dindar’ faktörü” isimli yazısında, Yılmaz Erdoğan’ın açılımın başarılı olabilmesi için din adamlarının da sürece aktif olarak katılmaları gerektiğini söylemesinden yola çıkarak, Kürt sorununun çözümü için "dindar çözüm” önerdi.

Perşembe, 31 Aralık 2009 16:00
Yazar Orhan Pamuk, AKP’nin yönetiminden memnun hani biraz daha yumuşak olsa, ordu da işlere karışmasa demokrasi tamam olacak!

Gün geçmiyor ki Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi sorununa ilişkin yeni bir açıklamayla karşımıza çıkmasın! Pamuk’un reçetesi belli. AKP sert tutumunu yumuşatsa, ordu bu işlere karışmasa, Kürt sorunu da demokrasi sorunu da çözülecek.

Çarşamba, 16 Aralık 2009 10:00
AKP’nin kara parayı sisteme sokma girişimine rağbet artıyor. Meğer AKP, bu yolu uluslararası finans kuruluşlarından öğrenmiş!

AKP hükümetinin vergi kaçakçılığı, yurtdışına para kaçırma ve aleni kara para faaliyetlerini cüzi bir bedel karşılığında sisteme sokma girişimi büyük rağbet gördü.

Salı, 08 Aralık 2009 16:09
Erdoğan ABD Başkanı ile Beyaz Saray'daki görüşmesinin ardından Johns Hopkins Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'de basının özgür olduğunu savundu.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye ile ilgili soruları yanıtladı.

Çarşamba, 02 Aralık 2009 09:30
Enerji Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz konusunda “fıkra gibi” açıklamalarda bulundu. Nükleer enerji üzerine de konuşan Yıldız, yargıyı takmamakta YÖK’ten geri kalmadı.

Günlerdir kamuouyunun gündeminde bulunan doğalgaz zammı konusunda “zam olmayacak” diyemeyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamalarla fıkra kahramanlarını çağrıştırdı.

Türk-Amerikan İş Konseyi’nin düzenlediği öğle yemeğinde konuşan Yıldız, doğalgaza “şu anda” bir zammın söz konusu olmadığını söyledi.

Salı, 08 Aralık 2009 10:00
Halk Cephesi, Melih Aşık'ın 3 Aralık tarihli Milliyet gazetesinde yer alan köşe yazısına ilişkin bir eleştiri yayınladı. Melih Aşık'a hitaben yazılan metni aktarıyoruz:

Sayın Melih Aşık

3 Aralık 2009 tarihli Milliyet’teki köşenizde yayınlanan “Afgan Tuzağı” başlıklı yazınızda bir soru soruyorsunuz: “Sahi... Savaş karşıtları neden suskun?”

Salı, 01 Aralık 2009 09:30
Eğitimde özelleşmeyi tam gaz sürdüren YÖK, “eşitlik sevdalısı” kesildi. Danıştay’ın kararına itiraz için bayram boyunca çalışan YÖK, amaçlarının “fırsat eşitliği” olduğunu iddia etti.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Danıştay’ın aldığı katsayı düzenlemesini iptal kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Yusuf Ziya Özcan döneminde eğitimde özelleşmeyi had safhaya çıkaran YÖK, itirazdaki amaçlarının “fırsat eşitsizliğini, kast sistemini sona erdirmek” diyerek dinleyenleri güldürdü.

Perşembe, 17 Aralık 2009 23:47
Merdan Yanardağ

Kürt sorununu gerici yoldan çözmeye çalışan, başka bir anlatımla Türkiye'nin bir "Ilımlı İslam Cumhuriyeti" yönünde dönüştürülmesi projesinin önünü, (bölgesel bağlamının yanı sıra) ülkedeki en önemli muhalefet potansiyellerinden birini oluşturan Kürt hareketini yedekleyerek açmayı hedefleyen Amerikancı ve Barzanici stratejik planlama, daha yolun başında çökmüş görünüyor.

Perşembe, 03 Aralık 2009 09:35
Başmüzakereci Bağış, minare yasağı tartışmalarıyla AB'yi sahiplenme fırsatını buldu ama AB üyesi ülkelerden Danimarka'da yaşanan benzer krizler hâlâ canlı iken, bir de İtalya ve Avusturya Bağış'ı yalancı çıkardı.

29 Kasım Pazar günü İsviçre'de yapılan referandumda ülkede minare inşaatının yasaklanmasına yüzde 57 evet oyu verilmesine yönelik değerlendirmelerin yabancı basında yer bulmasının ardından, Türkiye'de de resmi düzeyde pek çok açıklama yapıldı.

Perşembe, 31 Aralık 2009 00:53
Kemal Okuyan

Türkiye’de insanların kahramana gereksinim duyması anlaşılır bir şey. Erdoğan’ın yükselişi, arkasındaki destek biraz da bu nedenle kendine ait ideolojik alanın dışına çıktı, “sol”un zayıf ve hastalıklı kesimlerini de etkiledi. Bir bölümü inanmak istiyordu ki, AKP öyle İslamcı bir parti filan değildi, izin verilse yani asker vesayeti ortadan kalksa Türkiye’yi demokratikleştirme amacındaydı...

Pazar, 27 Aralık 2009 09:30
Mehmet Bozkurt

Bu sorunun yanıtı, Kurtuluş Savaşı olarak adlandırılan 1918-1922 tarihleri arasındaki dönemde yapılan savaşların, esas olarak hangi coğrafyada cereyan ettiğini saptamaktan geçtiğini düşünüyorum. Kurtuluş Savaşı, Türk-Yunan savaşıdır ve Ankara-İzmir hattı ile bu hattın hinterlandında geçmiştir.

Salı, 08 Aralık 2009 09:30
Fatih Yaşlı

Türk sağının söylemsel kuruluşunda mazlumiyet ve mağduriyet her daim merkezi öneme sahip olmuştur. Milliyetçisinden İslamcısına muhafazakârından milliyetçisine kadar Türk sağının bütün unsurları devlet tarafından mağdur edildiklerini ve zulme uğradıklarını iddia etmişlerdir.

Cuma, 04 Aralık 2009 09:30
Başbakan ile köşe yazarları arasındaki “kayıkçı dövüşü” sürerken, köşelerin hali “hiç olmasalar” dedirtiyor. Sınırlı birikimleriyle sınırsızca yalakalık edenler yanında, evlilik ve seks yaşamını anlatanlar da var.

Tayyip Erdoğan’ın yandaşlıkta yetersiz bulduğu köşe yazarlarını ima ederek, “daha az yazmalarını” talep ettiği konuşmasının etkileri sürüyor. Köşecilerin hemen tümünün açık ya da örtülü biçimde hak verdiklerini açıklamalarına bakılırsa, Başbakan’ın hamlesi işe yaramış görünüyor.

Pazar, 08 Kasım 2009 09:30
İslam Konferansı Örgütü, mevcut kriz koşullarında İslamcı patronlar için çözüm önerileri sundu. Önerilerin ne kadar “Müslüman” olduğu ise tartışmalı.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 25. Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı kapsamında 5-6 Kasım günlerinde gerçekleştirilen İş Forumu deklarasyonu yayımlandı.

Pages