56 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 30 Kasım 2009 09:30
Alper Birdal

Kasım ayı içinde dünya solunun gündemini takip edenlerin dikkatinden kaçmayan üç gelişme yaşandı. Birincisi ve muhtemelen en çok ilgi çekeni, 19-21 Kasım arasında Karakas’ta gerçekleşen Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi Olağanüstü Kongresi’nde Chávez’in yaptığı Beşinci Enternasyonal çağrısıydı. İkincisi, 20-22 Kasım tarihlerinde Yeni Delhi’de gerçekleştirilen 11.

Cuma, 20 Kasım 2009 09:30
Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), Kolombiya halkını, ülkeyi askeri üs haline getirmek isteyen ABD'nin emperyalist emellerine karşı birlik olmaya çağırdı.

Yeni Kolombiya Haber Ajansı'nda dün yayınlanan habere göre, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), sınırın iki tarafındaki Kolombiya ve Venezuela halklarını antiemperyalist bir duvar örmeye çağırdı.

Çarşamba, 25 Kasım 2009 16:54
Aylardır yürütülen mücadele sonucu özgürlüğüne kavuşan kanser hastası Güler Zere, hasta tutsaklar için Taksim'e çıkıyor.

Yoğun bir mücadelenin sonunda serbest bırakılan Güler Zere dernekler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte taksimde bir basın açıklamasına katılacak. Cuma akşamı saat 19.30'da yapılacak olan basın açıklamasının sloganı "Hasta tutsaklara özgürlük" olacak.

Perşembe, 12 Kasım 2009 16:41
Tüm hasta tutsaklara özgürlük için oluşturulan, "Güler Zere'ye özgürlük" sloganıyla yola çıkan platform Zere'nin özgür kalmasının ardından da Cuma eylemlerine devam edeceğini duyurdu.

Güler Zere'nin özgür kalmasının ardından diğer tutsakların da özgür kalması için mücadele edeceklerini duyuran platform katılımcıları yarın (Cuma) 19.30'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşuyor.

Cuma, 06 Kasım 2009 22:24
Bugün serbest kalan Güler Zere ile dayanışanlar bu akşam yine Taksim'deydi.

Bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Adli Tıp'tan gelen raporlar doğrultusunda affettiği Güler Zere'nin akşam saatlerinde serbest kalacağının öğrenilmesi üzerine, Güler Zere'ye Özgürlük Platformu Taksim Galatasaray'da bir eylem düzenlendi.

Çarşamba, 25 Kasım 2009 09:30
Aydemir Güler

Türkiye'deki durumun, bardağın yarısının dolu mu yoksa boş mu olduğuyla pek ilgisi bulunmuyor. Memleket gerçekten de kötü gidiyor.

Bardak analojisiyle işin içinden çıkılabileceğini vaaz etmek sola düşmez. Solun ilkelerinden bir tanesi de “gerçeğin devrimci olduğu”dur. Biraz soyut kaçabilir, ama memleketin kötü gitmiş olması gerçeği bile bu ilkeyi zedeleyemeyecektir.

Cuma, 06 Kasım 2009 15:56
Ezilenlerin Sosyalist Platformu, partileşiyor. Deklarasyon yarın kamuoyuna duyurulacak.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Girişimi’nden bir açıklama yapılarak, partinin deklarasyonunun yarın İstanbul’da 13.00'te Hill Hotel’de düzenlenecek toplantıyla kamuoyuna duyurulacağı bildirildi. Açıklamada, “ESP'yi kuracak işçiler, kadınlar, gençler, kent ve kır emekçileri, aydınlar, sanatçılar, emekliler, yoksullar uzun yıllardır özgürlük ve sosyalizm için mücadele ediyorlar.

Cuma, 20 Kasım 2009 09:30
Seçimler öncesinde PSUV, PCV ve PPT arasında diyalog süreci başlatılıyor.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, seçimler öncesinde ülkedeki sol partilerle diyalog arayışına girdi.

Cuma, 20 Kasım 2009 09:43
Yurdakul Er

Türkiye devrimcilerinin başına dert ve hep sağı besleyen o “gariban kültürü”, bir başka düzlemde elbette iflah olmaz bir “aşağılık kompleksi” halinde sahne alacaktı. Öyle de oldu. Bir köprü yani.

Nasıl mı?

Cuma, 27 Kasım 2009 09:30
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, ortalama ücretlerin yüzde 15 gerilediğini anımsatarak, emekçilerin bayramı yine açlık sınırının altında kutlayacağını söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Süleyman Çelebi, kurban bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, hükümetin emekçilere ve yurttaşlara bayram hediyesinin, kriz, hayat pahalılığı ve demoralizasyon olduğunu söyledi. Ortalama ücretlerin yüzde 15 gerilediğini, emekçilerin bayramı yine açlık sınırın altında kutlayacağını vurguladı.

Salı, 24 Kasım 2009 12:30
ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, 25 Kasım’da hiçbir yerde kamu hizmeti talep etmeyeceklerini, her yerde emekçilerle birlikte alanlarda olacaklarını söyledi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, bir açıklama yaparak kamu emekçilerinin 25 Kasım günü yapacakları uyarı grevine destek verdiklerini söyledi.

Pazar, 08 Kasım 2009 11:08
Ekim Devrimi 92. yılında Rusya ve Küba'da çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlendi.

Dün Büyük Ekim Devrimi'nin 92. yıldönümünde onbinlerce komünist Moskova'da büyük bir mitinge imza attı. Mitingde Ekim Devrimi'ni gerçekleştiren bolşevikler anılırken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in 2005'te devlet başkanı iken 7 Kasım'ı ulusal tatil günü olmaktan çıkaran kararı da protesto edildi.

Salı, 24 Kasım 2009 10:06
Kemal Okuyan

Tarihsel ilerleme fikrine yabancılaşarak ilerici olunmaz. Olunmaz ama giderek tuhaflaşan Türkiye’de, “devrimciyim” diyenler arasında “ilerici” olmak istemeyenlerin sayısı da artıp durur.

Pazartesi, 09 Kasım 2009 11:15
TKP Siyasi Bürosu, bazı siyasi parti ve hareketlerle bir dizi başlıkta sürmekte olan yakın işbirliğinin, emekçi sınıflar nezdinde heyecan yaratacak bir siyasal odak yaratma noktasına gelemediğini açıkladı.

Türkiye Komünist Partisi, solda yeni bir odak yaratılması konusunda yürütülen çalışmalara ilişkin bir açıklama yaptı. Bazı parti ve hareketlerle çeşitli başlıklarda yakın işbirliği yapmak konusundaki kararlılığın sürdüğü belirtilern açıklamada, seçimleri de kapsayan daha uzun vadeli ve belli ilkelere dayanan bir sol seçeneğin yaratılmasının şu an için olanaklı olmadığının altı çizildi.

Pazar, 08 Kasım 2009 09:30
Korkut Boratav

7 Kasım 2009, Rusya’da Bolşevikleri iktidara getiren Ekim Devrimi’nin 92. yıldönümüdür. Kanlı bir iç savaşın ardından beş yıl sonra Sovyetler Birliği kurulacak altmış dokuz yıl sonra da, 8 Aralık 1991’de, Beyaz Rusya’daki bir köşkte, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya Cumhurbaşkanları tarafından imzalanan bir anlaşmayla son bulacaktı.

Pages