49 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 03 Ekim 2009 18:01
Sansasyonel eylem hazırlığında olduğu iddiasıyla Devrimci Karargah örgütüne Türkiye çapında geniş bir operasyon gerçekleştirildi.

İstanbul ve 4 ayrı ilde düzenlenen operasyonlarda 17 örgüt üyesinin göz altına alındığı belirtilirken, Emniyet tarafından örgütün "sansasyonel eylem" hazırlığı içerisinde olduğu bildirildi.

Cuma, 02 Ekim 2009 10:22
Kaan Arslanoğlu

“Dışa seslenme”yi tartışacağız bu yazıda, dolayısıyla “içe seslenme” alışkanlıklarını terk etmeyi. Kemal Okuyan’ın “Kendi Kendimizi Terbiye Etmek” başlıklı yazısından kalkacağız, konuyla ilgili bazı yerlere konacağız.

Cuma, 23 Ekim 2009 12:50
Meksika istihbaratının, yıllarca takip ettiği ünlü devrimci yazar Gabriel García Márquez'i "Küba casusu" olarak dosyaladığı ortaya çıktı.

Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez, 1960’lı yıllarda yaşamaya başladığı Meksika’da yıllarca gizli polisin hedefi olmuş. Meksika Genel Ulusal Arşivi’nde duran ve Meksikalı El Universal gazetesinin ortaya koyduğu belgelere göre García Márquez’in telefonları dinlendi, hareketleri takip edildi.

Cuma, 16 Ekim 2009 21:29
Roni Margulies, ODTÜ’de katıldığı bir panelde solcu öğrenciler tarafından protesto edildi. Öğrenciler, Margulies’e tepki olarak salonu boşalttılar.

ODTÜ'de Antikapitalist Öğrenciler'in düzenlediği ve Taraf gazetesi yazarı Roni Margulies'in konuşmacı olarak katıldığı "Yeni Sol Üzerine Düşünceler" paneli, ODTÜ'lü solcu öğrenciler tarafından protesto edildi.

Pazar, 04 Ekim 2009 18:05
Latin Amerikalı, Arjantinli ünlü şarkıcı Mercedes Sosa, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Arjantinli devrimci sanatçı Mercedes Sosa, Buenos Aires’te yaşamını yitirdi. 74 yaşındaki şarkıcı, 18 Eylül’den bu yana hastanede tedavi ediliyordu.

Çarşamba, 21 Ekim 2009 19:33
Güler Zere hakkında karar vermemek için 27 Ağustos'tan beri "evraklar eksik" bahanesini öne süren Adli Tıp Kurumu önünde, yarın yaklaşık elli demokratik kitle örgütü tarafından oturma eylemi yapılacak.

İleri aşama kanser hastası olduğu tespit edilen ve Çukurova Üniversitesi 'nin verdiği rapora göre iyileşinceye kadar hapis cezası infazının ertelenmesi gerekmesine karşın İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından verilen “infazına devam” kararı ile cezaevinde ölmeye mahkum edilen Güler Zere için eylemler sürüyor.

Çarşamba, 21 Ekim 2009 14:43
Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, Türkiye'de basın özgürlüğünün önünün açılması gerektiğini vurgulayan bir basın açıklaması yaptı.

Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu, Türkiye'nin, Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 122. sıraya gerilediği bilgisini vererek 8’i Yazı İşleri Müdürü 33 gazeteci ve yazarın tutuklu olduğunu hatırlattı.

Salı, 06 Ekim 2009 20:37
Yunanistan’daki seçimler sırasında Yunanlı komünistlere dönük baskı, Kilkis kentinde ters tepti.

Dünyanın hemen tüm ülkelerinde, seçimlerde devrimci ve komünist partilere karşı ayak oyunları yapıldığı bilinen bir gerçektir. Yunanistan’da Pazar günü gerçekleşen seçimler de buna bir istisna oluşturmadı. Seçimler sırasında çeşitli kentlerde Yunanistan Komünist Partisi’ne (KKE) dönük çeşitli hile ve yıldırma taktiklerine başvurulduğu kaydedildi.

Salı, 06 Ekim 2009 15:43

Yazının başlığına bakıp spor yazısı beklentisi içinde olanlar için yazı bir hayal kırıklığı yaratacak. Ayrıca futbolla ilgili bir yazı yazacak olsam, tercihim Hakan şükür olmazdı, Beşiktaş'ı yazardım ama onunla ilgili de yazılacak iyi bir şey yok, kötüye de benim elim varmaz.

Çarşamba, 07 Ekim 2009 01:00
IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik, dün saat 18.00’de Galatasaray Lisesi önünde, eyleme yönelik polis müdahalesini protesto eden bir basın açıklaması yaptı.

Demokrasi için birlik hareketi, Halk Cephesi, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Partizan, Demokratik Haklar Federasyonu, Emek ve Özgürlük Cephesi, Alınteri, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Özgürlükçü Sol Hareket, Çağdaş Hukuçular Derneği, Kaldıraç, Devrimci Hareket, Mücadele Birliği Platformu, YDİ Çağrı Dergisi, Odak, Köz, Proletaryanın Kurtuluşu, Otonom ve Sosyalist Umut tarafından oluşturul

Pazar, 04 Ekim 2009 10:30
Venezuela Petrol İşçileri Federasyonu (FUTPV)‘nda yapılan seçimleri, Birleşik Sosyalist Parti (PSUV) ‘nin desteklediği Platform 7 oyların yüzde 54.27’sini alarak kazandı.

Venezuela’nın 23 eyaletinden 18’inde gerçekleşen sendika seçimlerini, PSUV’un desteklediği yönetimin zaferi ile sonuçlandı. Öncü Sosyalist İşçiler adıyla seçimlere katılan Platform 7 oyların 15009 tanesini alırken, diğer solcu liste Birleşik Devrimci Otonom Sınıf Hareketi Platform 1 7557 oy alarak yüzde 27.32’de kaldı.

Perşembe, 29 Ekim 2009 09:30
Resmi 29 Ekim törenlerinde cumhuriyetin ilanının kutlanmadığını, tersine cenaze namazının kılındığını belirten TKP, tarihsel bir kırılma sürecindeki Türkiye'nin önünde iki seçenek olduğunu vurguladı.

TKP Siyasi Büro tarafından dün yapılan açıklamada, 29 Ekim dolayısıyla yapılan resmi törenler ikiyüzlülük olarak değerlendirilerek "1923'te başlayan çok değerli yolculuğun ideallerine gerçekten sahip çıkanlar, bugünkü resmi törenlerin cumhuriyetin ilanını kutlamak için değil, cenaze namazını kılmak amacıyla gerçekleşen toplantılar olduğunu görmeliler" denildi.

Perşembe, 15 Ekim 2009 10:30
Kadıköy'de baz istasyonlarına karşı mücadele sürerken, Kozyatağı Bayar Caddesi'nde bir sitenin önündeki baz istasyonu mahkeme kararıyla kaldırıldı.

Moda İlköğretim Okulu önünde her Çarşamba 18.30’da gerçekleştirilen “Baz İstasyonu İstemiyoruz” eyleminin yedincisi yapıldı.

Grup Orpheus'un parçalarıyla destek verdiği eylemin gündeminde, Kozyatağı Bayar Caddesi’ndeki bir sitenin önüne dikilen baz istasyonuna apartman sakinlerinin açtığı dava vardı.

Salı, 27 Ekim 2009 09:30
Medya içerisinde tasfiye tartışmaları ile birlikte yandaş ve yandaş olmayanlar, Doğan medyası ve diğerleri şeklinde ayrışan medyayı "sol düşmanlığı" birleştirdi.

Dün öğle saatlerinden itibaren Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde yaşanan özel güvenlik birimleri ve Çevik Kuvvet terörü, yandaş medya ve Doğan medyasında aynı kelimelerle ve öğrencileri "suçlu" ilan eden cümlelerle haberleştirildi.

Cumartesi, 31 Ekim 2009 15:22
ODTÜ yerleşkesinde kendilerini fişlemeye çalışan askeri istihbaratçıyı suçüstü yakaladıkları için tutuklanan ve yargılanmalarına 6 Kasım'da başlacak olan öğrenciler aleyhinde sunulan iddianame şaka gibi!

19 Ocak’ta ODTÜ’de bir kişinin cep telefonuyla gizlice fotoğraflarını çektiğini fark eden öğrenciler, bu kişiye fotoğraflarının neden çekildiğini sormuş, yemekhane personeli olduğunu ileri süren şahsı alıkoyan öğrenciler bu kişinin askeri istihbaratçı olduğunu ortaya çıkarmışlardı.

Pages