41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 08 Eylül 2009 11:07
1969 yılında devrimci öğrencilerin yaptığı ancak sonrasında patlatılan Devrimci Gençlik Köprüsü’nün yeniden yapılması gündemde.

Yıllar önce devrimci öğrenciler tarafından Zap Suyu üzerinde kurulan, ancak 1999 yılında havaya uçurulan Deniz Gezmiş Köprüsü olarak da bilinen Devrimci Gençlik Köprüsü’nün yeniden yapılması için bir kampanya düzenleniyor.

Pazar, 13 Eylül 2009 10:30
Geçtiğimiz yüzyılın sıradışı süreçlerinden biri olan Küba Devrimi’nin sıradışı bir devrimcisi, Devrim Komutanı Juan Almeida Bosque yaşamını yitirdi.

Küba Devrimi’nin en özgün kişiliklerinden, Batista ordularına karşı savaş sırasında dağlarda hamağı üzerinde Devrim’in en güzel devrimci şarkılarından bazılarını kaleme alan, Küba Devlet Konseyi Başkan Yardımcısı, diğer bir deyişle Raúl Castro'dan sonra devlet yönetiminin ikinci ismi Juan Almedia Bosque 82 yaşında hayatını kaybetti.

Cuma, 25 Eylül 2009 19:02
Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş), Kızılay Derneği'nin işyerlerinde yaptığı örgütlenme çalışmalarına dair bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada şöyle denilmektedir:

Sendikamız Dev Sağlık-İş, Türkiye Kızılay Derneği iş yerlerinde örgütlenmeye 19 Eylül 2008’de başladı. İlk olarak İstanbul’da Çapa Kızılay Kan Merkezi’nde başlayan sendikal örgütlenme sonrası 17 işçi arkadaşımız Kan Merkezleri bile bulunmayan Ardahan ve Şırnak’a sürgün edilmek istendiler. Tayinleri kabul etmeyen çoğunluğu hemşire 15 sağlık çalışanı 22 Ekim 2008’de işten çıkarıldı.

Cuma, 18 Eylül 2009 10:34
Geçtiğimiz temmuz ayında, darbe karşıtı bir gösteride katledilen Honduraslı devrimci Isis Obed Murillo’nun babası David Murillo darbe hükümeti tarafından tehdit ediliyor.

Bir çevre aktivisti, otoriter yönetimlere karşı pasif direnişçi ve aynı zamanda papaz olan Jose David Murillo, katledilen oğlu ve diğer çocukları ile beraber, Başkan Zelaya’nın uçağını karşılamak için havalimanına beraber gitmiş. Askerlerin ateş açması ile beraber oğlundan ayrı düşen baba Murillo, oğlunun öldürüldüğünü diğer oğlundan öğrenmiş.

Perşembe, 17 Eylül 2009 20:11
Vedat Türkali’nin girişimiyle Türkiye devrimci hareketinin en önemli isimlerinden olan Dr. Hikmet Kıvılcımlı, İstanbul’da önce mezarı başında, sonra da bir salon toplantısıyla anılacak.

Vedat Türkali’nin girişimi ve çok sayıda sol parti ve grubun desteğiyle Dr. Hikmet Kıvılcımlı, 11 Ekim günü önce mezarı başında, daha sonra da Su Tiyatrosu’nda düzenlenecek bir kapalı salon toplantısıyla anılacak.

Pazar, 06 Eylül 2009 19:01
Venezuela'daki devrimci süreçten endişe eden sağcı grupların düzenlediği gösteriler fazla ses getirmezken, Honduras'taki Chavez karşıtı gösteride darbecilerin devlet başkanı en önde yürüdü.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez karşıtlarının birkaç ülkede düzenlediği "Chavez'e Hayır" yürüyüşleri, organizatörlerinin beklediği ilgiyi görmedi. Venezuela muhalefetiyle Kolombiya'daki bazı sağcı grupların internetteki sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlemeye çalıştığı gösterilere, Venezuela, Kolombiya ve darbecilerin yönettiği Honduras dışında pek ses getirmedi.

Perşembe, 24 Eylül 2009 12:36
Kemal Okuyan

Sosyalizm hedefini her daim canlı tutacaksınız ittifaklar politikanızda egemen sınıfın parçası olan bir kesime ve onun siyasi temsilcilerine yer vermeyeceksiniz beklenmedik gelişmelere karşı duyarlı olacak, devrimci reflekslerinizi kitaba kurban etmeyeceksiniz.

Pazar, 13 Eylül 2009 16:49
Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde (NHKM) Kemal Özer'in anma etkinliği düzenleniyor.

Kadıköy NHKM'de, yakın zamanda kaybettiğimiz devrimci ozan Kemal Özer'in anma etkinliği düzenleniyor. 13 Eylül Pazar günü saat 17:00'de NHKM Bahçe'de düzenlenecek olan etkinlik iki oturumdan oluşuyor.

Cuma, 25 Eylül 2009 09:57
Yurdakul Er

Bazı dostlarımız “Artık kabak tadı verdi” diyebilir. Haklıdırlar. Olsun. Biz bir kez daha yineleyelim: Dışarıdan öğreneceklerimiz pek yok, ama ilgilenen olursa, dışarıya öğreteceklerimiz çok var. Epeydir, öğreteceklerimizin öğreneceklerimizden daha fazla olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Böyledir devrimci durum. Yenilen devrimcilerden bile öğrenir insan ve insanlık. Tamam.

Cuma, 25 Eylül 2009 10:09
Kaan Arslanoğlu

CHP

-Bak, TKP iyi hoş da, siyaset denen şey burjuva aracı. 150 yıllık bir yanlış bu. Komünistler burjuva siyaset tavrını artık bırakmalı.

-Bunun için mi katılmıyorsun bize?

-Bunun için tabii, bizim mücadelemiz çok farklı bir şey olmalı.

-Her seçim CHP propagandası yapıyorsun ama?

-O başka şey…

30 AĞUSTOS

Pazar, 13 Eylül 2009 12:06
12 Eylül askeri darbesi 29. yılında Ankara’da düzenlenen mitingle protesto edildi.

Ankara’da düzenlenen 12 Eylül karşıtı mitinge AKP’nin darbenin devamcısı olduğu mesajı damga vurdu. Hafta başından itibaren her gün gerçekleştirilen eylem ve etkinliklerle, darbelerden ve AKP başta tüm darbeci siyasetlerden hesap sorulacağı işlenirken, Ankara Valiliği Devrimci 78’liler ve ÖDP’nin afişlerini yasaklamıştı.

Çarşamba, 02 Eylül 2009 20:47
Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nden yapılan basın açıklamasına çağrıda 'Güler Zere’yi Adli Tıp Kurumu’na öldürtmeyeceğiz!' dendi.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi’nin yaptığı basın açıklamasına çağrının tam metnin aşağıdadır:

27 Ağustos 2009 tarihinde toplanan Adli Tıp Genel Kurulu Güler Zere hakkında bir karar vermeyerek Güler Zere’nin ölüm yolculuğunun devamını sağladı.

Pazar, 13 Eylül 2009 17:59
Askeri darbenin 29.yıldönümü sebebiyle İzmir’de Kenan Evren’in kaldığı askeri lojmanların yakınında protesto gösterisi yapıldı. Kentte akşam saatlerinde bir eylem daha yapıldı.

12 Eylül’ün 29. yılında İzmir’de iki protesto gösterisi düzenlendi. Bunlardan biri Kenan Evren’in kaldığı askeri lojmanların yakınında gerçekleşirken, akşam saatlerinde de Basmane’de toplandı.

Cuma, 25 Eylül 2009 13:18
Venezuella Devlet Başkanı Chavez'in avukatlığını yürüten, Av. Manuel Vadell bugün istanbula geldi.

26-27 Eylül 2009 tarihinde İTÜ/Taşkışla Kampüsü'nde Av. Fuat ERDOĞAN anısına yapılacak olan "Özgürlük Mücadelesi ve Hukuk" isimli sempozyuma katılacak olan Vadell, aynı zamanda Venezuella Ulusal Meclisi'nde Egemenlik ve Bölgesel Projeler Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyor

Salı, 01 Eylül 2009 17:21
14 yıl önce, barınma hakkı için mücadele ederken MHP'den Keçiören Belediye Başkanı seçilen Turgut Altınok'un kurdurduğu çeteler tarafından katledilen Erdal Yıldırım, İncirli mahallesinde yapılan yürüyüşle anıldı.

Ankara’nın Keçiören ilçesinin eski belediye başkanı Turgut Altınok’un adamları olduğu bilinen kişiler tarafından katledilen Erdal Yıldırım, dün İncirli mahallesinde yapılan bir basın açıklamasıyla anıldı.

Pages