15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 24 Eylül 2009 12:36
Kemal Okuyan

Sosyalizm hedefini her daim canlı tutacaksınız ittifaklar politikanızda egemen sınıfın parçası olan bir kesime ve onun siyasi temsilcilerine yer vermeyeceksiniz beklenmedik gelişmelere karşı duyarlı olacak, devrimci reflekslerinizi kitaba kurban etmeyeceksiniz.

Cuma, 25 Eylül 2009 09:57
Yurdakul Er

Bazı dostlarımız “Artık kabak tadı verdi” diyebilir. Haklıdırlar. Olsun. Biz bir kez daha yineleyelim: Dışarıdan öğreneceklerimiz pek yok, ama ilgilenen olursa, dışarıya öğreteceklerimiz çok var. Epeydir, öğreteceklerimizin öğreneceklerimizden daha fazla olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Böyledir devrimci durum. Yenilen devrimcilerden bile öğrenir insan ve insanlık. Tamam.

Cuma, 25 Eylül 2009 10:09
Kaan Arslanoğlu

CHP

-Bak, TKP iyi hoş da, siyaset denen şey burjuva aracı. 150 yıllık bir yanlış bu. Komünistler burjuva siyaset tavrını artık bırakmalı.

-Bunun için mi katılmıyorsun bize?

-Bunun için tabii, bizim mücadelemiz çok farklı bir şey olmalı.

-Her seçim CHP propagandası yapıyorsun ama?

-O başka şey…

30 AĞUSTOS

Perşembe, 10 Eylül 2009 10:50
Kemal Okuyan

Ülkenin sola fena halde gereksinimi var ama... Sol işi ağırdan alıyor, ağırdan alıyoruz ve sanırım tam olarak bilinemeyecek nedenlerle solun kendi kendine zarar vermesini engelleyemiyoruz.

Salı, 29 Eylül 2009 10:30
Orhan Aydın

27 Eylül Pazar günü Bostancı Gösteri Merkezi salonunu dolduran dostlar, “İnsanlık Kasırgalardan Daha Güçlüdür” tanımlamasının ne anlama geldiğini birlikte adlandırdılar.

Yalnız olmadığınızı bilmek, yaşam sevincini artırıyor insanın.

Cumartesi, 26 Eylül 2009 15:23
Asaf Güven Aksel

Simon Bolivar, Jakobenler, Sun Yat Sen, Jose Marti ya da Carlos Manuel de Cespedes... Önemli değil adlar, sayın onlarcasını daha. Tümünü, tarihteki işlevlerine bakarak selamlayabilirsiniz, tıpkı o toprakların komünistlerinin yaptığı gibi. Aralarına Mustafa Kemal’i katmadığınız sürece, fazla bir sorun yoktur. Tabii, Türkiye’de yaşıyorsanız geçerlidir bu sınırlama.

Çarşamba, 02 Eylül 2009 12:20
Kıvılcım Çağla

Türkiye için zafer ayı olan Ağustos, SSCB ve Rusya için en büyük yenilginin, en büyük felaketin simgesi... Bu yenilgi ve felaket sadece eski Sovyet ülkelerinin değil, tüm insanlığın felaketi oldu. 20. yüzyıl kapandı, yeni bir çağ, insanlık tarihinde karanlık bir devir başladı. Tüm dünyadaki yıkıcı ve sarsıcı etkileri halen devam eden bu sürecin doruk noktası 19 Ağustos 1991'de yaşandı.

Salı, 29 Eylül 2009 13:24
Kemal Okuyan

Ufuk Uras ve bazı arkadaşları Genelkurmay Başkanı için suç duyurusunda bulunduğunu duyduğumda ilk aklıma gelen, Başbuğ'un "halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik"le suçlanmasıydı. Öyle ya, yalnızca bugünkünün değil, Türkiye'deki hemen bütün Genelkurmay Başkanları'nın alışkanlığıdır "tahrik"... Milliyetçilik, şovenizm... Bütün bunlar bu kapsamda değerlendirilebilir.

Çarşamba, 30 Eylül 2009 10:14
Aydemir Güler

Devlet Bahçeli'nin Türkiye'nin bölünmesine karşı ilan ettiği direnişi ciddiye alabilir miyiz? Burada AKP ile MHP arasındaki sakil idam polemiklerini hatırlatmaya niyetim yok. Adam öldürme konulu tartışma faşistlerin dünyasında sürsün gitsin.

Çarşamba, 16 Eylül 2009 10:30
Aydemir Güler

Her dönem kendi devrimciliğini şekillendirir. Başka dönemlerin örneklerini bir kenara bırakacağım. Türkiye solunun 1990'larda yeniden biçimlendirdiği ve bizim de ister istemez paylaştığımız devrimcilik türüne kendi içimizde “dışavurumculuk” diyorduk. İçsel bir devrimciliğin sembollere sık referansta bulunan dışa vurumu.

Çarşamba, 09 Eylül 2009 10:30
Nihat Behram

Yılmaz Güney’le Yasaklı Yıllarımız adlı kitabımda, arkadaşlığımız süresince tanığı olduğum, yaşadığım şeyleri etraflıca yazmıştım. Dön dur aynı şeyleri yazmak anlamsızdır. Ayrıca, bu konuda çok önemli ve gerekli olmadıkça yazmama, görsel medya ve magazin basınına ‘malzeme’ olmama konusunda bir kararım var. Özellikle tv’lerin, büyük ısrarlarına rağmen, iştahlarına yem olmadım.

Cuma, 25 Eylül 2009 09:44
Merdan Yanardağ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlken Başbuğ, bayramda Mardin’in Nusaybin ilçesine giderek bir sınır karakolunu ziyaret etti. Bu geziye bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile bazı yazarları da davet edilmişti. Dolayısıyla bu ziyaret beklendiği gibi güzide basınımız sayfalarında ve ekranlarında genişçe yer aldı.

Cuma, 04 Eylül 2009 10:30
Yurdakul Er

Büyük balıkları tutmak için kullanılan bir şey bu malum. Küçük balık biçiminde, ama ucu iğneli bir kurşun parçası. Parlak... Demek ki, demokrasi dediğimiz ve kimsenin bir türlü anlatamadığı, yani herkesin kendisine göre anlattığı bir şeyin tanımını bile bu benzerliğe sığdırma şansımız var.

Salı, 29 Eylül 2009 10:30
Kıvılcım Çağla

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - RUSYA ve ESKİ SOVYET CUMHURİYETLERİ yazıları

Cuma, 11 Eylül 2009 10:30
Merdan Yanardağ

AKP hükümetinin son günlerde bir telaş içinde olduğu ve politik bir gecikmişlik duygusuyla hareket ettiği gözleniyor. Açılım üstüne açılım, reform üstüne reform, düzenleme üstüne düzenleme girişimleri bir birini izliyor.