42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 16 Temmuz 2009 21:56
Sanat ve Hayat dergisinde yazılar kaleme alan devrimci yazar, edebiyatçı Kutsiye Bozoklar, diğer ismiyle Işık Kutlu yaşamını yitirdi.

Devrimci yazar Kutsiye Bozoklar yaşamını yitirdi. 1970’li yıllarda devrimci mücadeleye atılan Bozoklar, bir polis kurşunu sonrası sakat kalması üzerine kendini yazmaya daha çok adamış, Sanat ve Hayat dergisi için çok sayıda yazı kaleme almıştı.

Çarşamba, 29 Temmuz 2009 17:10
Türkiye Komünist Partisi (TKP) yaptığı yazılı bir açıklamada, Kemal Türkler davasında adalet için DİSK'in yanında olacağını bildirdi.

Açıklamanın devamında şöyle denilmektedir: "

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kurucu Genel Başkan'ı Kemal Türkler'in katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçti.

Cuma, 10 Temmuz 2009 10:30
Dev-Yol davası, yargının, sivil ve askeri mahkemelerin tartışıldığı bir dönemde, darbe dönemi davası olarak önümüzde duruyor.

soL (HABER MERKEZİ) 12 Eylül'ün tanınmış Sıkıyönetim Başsavcısı Hakim Albay Nurettin Soyer, emekli olduktan sonra, 1987'de Hürriyet'e verdiği röportajda, Devrimci Yol davasıyla ilgili olarak şöyle demiş: "pek çok sanıkta, gördükleri işkenceler sonucunda ortaya çıkan sakatlık ve hastalıkların hala sürmesine, bu konuda bazı sanıklar için verilmiş doktor raporları ya da revir işle

Pazar, 26 Temmuz 2009 22:10
Küba'da sosyalizmin kuruluşunun 50. yılı İstanbul Kadıköy Meydanı'nda yapılan mitingle kutlanıyor. Binlerce Küba dostunun katıldığı şenlik coşkuyla başladı.

Küba'da sosyalizmin kurulmasıyla sonuçlanan devrimci kalkışmanın 50. yılı, Türkiye'de de etkinliklerle kutlanıyor.

İki gündür süren etkinliklerin İstanbul Kadıköy İskele Meydanı'nda yapılan kapanış şenliği saat 18:30'da binlerce coşkulu Küba dostunun alanı doldurmasıyla başladı.

Pazartesi, 06 Temmuz 2009 10:30
İlker Belek

İktidar sınıfa dayanır, sınıfı temsil eder, sınıfın çıkarlarını gerçekleştirir. Sivil (parlamento) ve askeri (ordu) olmak üzere iki kurumsal ayak üzerine oturur.

Her düzen, askeri yöntemlerle kurulmuş bir sosyoekonomik formasyonda ifadesini bulur. Sınıflı toplumlarda siyasetin vazgeçilmez bir kurumu da ordudur.

Çarşamba, 15 Temmuz 2009 00:03
Antalya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Başhekiminin iki temizlik işçisine hakaret ettiği, buna tepki gösteren işçinin de işten çıkarıldığı iddia edildi.

soL (HABER MERKEZİ) Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Antalya Bölge Şubesi üyeleri Antalya Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi'nin iki temizlik işçisine hakaret ettiği, buna tepki gösteren işçinin de işten çıkarıldığı iddiasıyla protesto eylemi düzenlediler.

Perşembe, 30 Temmuz 2009 10:30
Kanser hastası Güler Zere’ye tahliye talebiyle yarın Taksim’de bir basın açıklaması yapılacak.

Çeşitli siyasi partiler, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri yarın Taksim’de bir basın açıklaması yaparak 14 yıldır cezaevinde olan kanser hastası Güler Zere için özgürlük isteyecekler.

Cumartesi, 11 Temmuz 2009 11:00
1967 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. Lise 2’ye kadar Pazar İmam Hatip Lisesi’nde okudu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı. ÖDP İstanbul il başkanlığı ve genel başkan yardımcılığı da yapan Taş, 21 Haziran 2009 tarihinde yapılan ÖDP 6. olağan kongresinde genel başkan seçildi.

ÖDP’nin yeni Genel Başkanı Alper Taş ile önümüzdeki dönemi konuştuk.
Röportaj: Nevzat Evrim Önal

Son kongrenizde köklü bir yenilenme vurgusu öne çıktı. Kişilerden ziyade solun tamamında yaşanan bir sosyalist-liberal ayrışmasına denk düşüyor bu yenilenme. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cuma, 10 Temmuz 2009 10:30
Kaan Arslanoğlu

Geçmişte toplumcu gerçekçiliğe sert eleştirilerim olmuştu. TKP'ye katıldım diye görüşlerimi değiştirmedim. Zaten böyle bir şey istenmedi benden.

Çarşamba, 15 Temmuz 2009 13:54
Taraf gazetesinden Neşe Düzel'e verdiği röportajla tartışma yaratan SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün'ün açıklamaları, partinin genel sekreterini istifa ettirdi.

soL (HABER MERKEZİ) SHP Genel Sekreteri Ahmet Abakay, SHP Genel Başkanı Hüseyin Ergün'e bir mektup göndererek parti genel sekreterliğinden istifa ettiğini bildirdi.

Cumartesi, 04 Temmuz 2009 15:00
Venezuela Bolivar Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Venezuela’nın 198. bağımsızlık yıldönümü ve İstanbul’daki ilk Latin Amerika Başkonsolosluğu’nun açılışını kutladı.

soL (HABER MERKEZİ) Venezuela Bolivar Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Venezuela'nın 198. bağımsızlık yıldönümü ve İstanbul'daki ilk Latin Amerika Başkonsolosluğu'nun açılışını Topkapı Eresin Oteli'nde düzenlenen bir kokteyl ile kutladı. Venezuela İstanbul Başkonsolosluğu geçtiğimiz Eylül ayından bu yana İstanbul'daki faaliyet çalışmalarına başlamıştı.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Yurdakul Er

Bu işlerde öncelik olmuyor. Olamıyor. Hepsi üst üste biniyor. Yükler veya fırsatlar arasında bir öncelik sıralaması yapamıyoruz.

Çarşamba, 29 Temmuz 2009 10:48
Aydemir Güler

Oyun bitti. Solun başkalarının arkasına saklanmasının, başkalarının rüzgarına yelken açmasının, dalgaların üstünde sıranın kendisine gelmesini beklemesinin, aynı ezberlerle hayatını sürdürmesinin zamanı doldu.

Bütün bunlar geçmişte oldu.

Pazar, 26 Temmuz 2009 13:55
26 Temmuz Küba devriminin yıldönümü vesilesiyle yapılan etkinliklerin ikincisi NHKM bahçesinde gerçekleştirildi.

Etkinlikler çerçevesinde Türkiye’de bulunan ICAP Başkanı Enrique Roman, Türkiye Kömünist Partisi MK üyeleri Kemal Okuyan ve Metin Çulhaoğlu’nun katılımları ile gerçekleşen panele ilgi oldukça yoğundu.

Çarşamba, 22 Temmuz 2009 22:10
22 Temmuz 1980’de İstanbul Merter’deki evinin önünde faşistler tarafından katledilen DİSK'in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler ölümünün 29. Yılında Topkapı’daki mezarı başında anıldı.

Yaşamını işçi sınıfının sendikal hak ve özgürlük mücadelesine adamış olan DİSK’in kurucu Genel Başkanı ve Türkiye Maden İş Başkanı Kemal Türkler, faşistlerce katledilişinin 29. yılında ailesi ve eşi Sabahat Türkler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK’e bağlı sendikaların yetkilileri, TKP'nin katılımı ile Topkapı’daki mezarı başında bugün anıldı.

Pages