14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Pazar, 07 Haziran 2009 10:30
Eski solcu, AKP’li patron Ethem Sancak, AKP Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada “İşadamının partisi olmaz fikri yanlıştır” dedi. İslamcı sermayenin zaferini ilan eden Sancak, “İşadamlığı artık İstanbul’un tekelinde değil” diye konuştu.

soL (HABER MERKEZİ) AKP'li patron Ethem Sancak, AKP Siyaset Akademisi'nde "İşadamının partisi olmaz" görüşüne karşı çıkarak "İnsanın fikri neyse zikri de odur" dedi. TÜSİAD karşısında TUSKON'un zaferini de ilan eden Sancak, "İşadamlığı İstanbul'un tekelinde olmaktan çıktı" diye konuştu.

Cuma, 19 Haziran 2009 11:05
1979'de Şah'a karşı ayaklanan İran'da, mollalar kısa süre içinde sol güçleri tasfiye ederek dini temeller üzerinde şekillenen bir devlet kurdular.

1925-1941: Şah Rıza Pehlevi, ülkeye bir yandan batıya dönük yenilikler getirirken, öte yandan bir baskı rejimi kurar.

16 Eylül 1941: Açıkça Nazi yanlısı olan Pehlevi'yi engellemek için İngiltere ve Sovyetler Birliği, İran'ın bir kısmını işgal eder. Rıza Pehlevi, koltuğunu bırakmak zorunda kalır. Yerine oğlu Muhammed Rıza Pehlevi geçer.

Salı, 09 Haziran 2009 12:55

Restorasyon, Fransızca bir kelime ve mimaride kullanılan bir terim. "Eski bir yapıda yıkılmış, bozulmuş olan bölümleri aslına uygun bir biçimde onarma, yenileme" anlamına geliyor. Kelime, mimarideki anlamıyla ilgili çağrışımlar korunsa da, tarih yazımında ve siyaset teorisinde daha farklı bir kavram olarak kullanılıyor.

Pazartesi, 29 Haziran 2009 10:30
İlker Belek

Geçen hafta, belgenin gerçek çıkmaması durumunda "ne yapacağımızı görürsünüz" demişti.

Bu hafta, belgenin gerçek olmadığını kanıtladıklarında "biz darbeci değiliz, darbecileri de barındırmayız" dedi.

Salı, 30 Haziran 2009 12:55

Meraklısı değilim. "Ötekileştirme kötüdür ." Tamam. Devamında ne var?...Bu kavramı duydukça, dillendirenleri dinledikçe ötekileştiresim geliyor. Kişisel bir hırstan da değil siyaseten bunu yapma ihtiyacı hissediyorum.

Perşembe, 11 Haziran 2009 12:05
Kemal Okuyan

Oldum olası, emperyalist odaklar arası çelişkilerin abartılmasından rahatsız olurum. Diyeceksiniz ki, sen rahatsız olsan ne yazar, o çelişkiler ki, bir yüzyıla iki koca savaş sıkıştırdı. Daha fazlası da var ama yine de bu çelişkilerin uluslararası alanda her daim ve her tarafa eşit kuvvette dağılan belirleyici etmen olduğunu düşünmemek gerekiyor.

Pazartesi, 08 Haziran 2009 10:44
Dinci basındaki ağabeylerinin, "ekşisözlük'ü Jakobenizm'in vicdanına bırakmamalıyız. ekşisözlük'e girin ve orayı fethedin" çağrısı üzerine harekete geçenlerin dinci gençliğe ait bir "sözlük" kurmaya karar vermesiyle, "alemin tek İslami sözlüğü" sloganı ve ekşisözlük'e rakip olma iddiası eşliğinde ortaya çıkan İHLsözlük adlı internet sitesi, alan kapatmaya uğraşıyor.

soL (HABER MERKEZİ) "Meçhul X", "Seyyar Gazali", "Detroitli Kızıl", "İmhotep" ve "Kız İHL Önünde Bekleyen Çocuk" nickli (takma isim) yönetici ve yazarlarının ilk kez Star gazetesinden Murat Menteş'e verdikleri fotoğraflı röportajla tanıtılan İHLsözlük (imam hatip liselilerin sözlüğü) adlı internet sitesi, dincilerin, dünyabizim.com sitesi ve Cafcaf dergisinin ardından "muhalif,

Salı, 02 Haziran 2009 10:30
Orhan Aydın

Sonunda olan oldu.

AKP 1.5 yıl önce göreve getirdiği, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya'yı görevden aldı ve yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu'nu atadı.

Uzunca zamandır kulisleri karıştıran 'dedikodular' böylece gerçek oldu!

Cuma, 19 Haziran 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Türkiye günlerdir bir belgeyi tartışıyor. Taraf gazetesinin "AKP ve Güleni bitirme planı" manşetiyle yayımladığı, resmi başlığının "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" olduğu ileri sürülen bu "belge", öyle anlaşılıyor ki, Ergenekon soruşturması üzerinden yürüyen ve bir darbe karakteri kazanan sistem içi güçlerin iktidar mücadelesinde bir dönüm noktası oluşturacak.

Salı, 16 Haziran 2009 13:49
Oda.tv'nin bugün yayımlanan bir haberinde 2010 İstanbul projesinin tanıtım atağındaki "Yeni Osmanlıcılık" teşhir edildi.

soL (HABER MERKEZİ) Hükümetin bir süredir kullandığı "İstanbul Avrupa 2010 Kültür Başkentleri'nden biri oldu" ifadeleri için çalışmalar devam ediyor.

Cuma, 26 Haziran 2009 10:35
Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı'nın Albay Dursun Çiçek'in kovuşturulmasına gerek olmadığına hükmetmesinin ardından, dinci basında ve Taraf'ta yeni bir hamle başlatıldı. Zaman eski defterleri açarken, Taraf manşetinden Genelkurmay'ın yanıtlaması için sorular sordu.

soL (HABER MERKEZİ) Genelkurmay Başkanlığı Askerî Savcılığı'nın Taraf gazetesinde yayımlanan "İrtica ile mücadele planı" adlı belgeye ilişkin yaptığı soruşturma sonucunda, olayın ve Albay Dursun Çiçek'in kovuşturulmasına gerek olmadığına hükmetmesi ve görevsizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermesinin ardından, dinci basında ve Taraf'ta yeni bi

Salı, 23 Haziran 2009 10:30
İran’daki rejimin temel direklerinden mollalar, ülkemizde dinci kimlikleriyle ön plana çıksalar da, onlar aslında ülkenin kaynaklarını sömürerek zenginleşen kapitalist bir sınıf aynı zamanda.

soL (DIŞ HABERLER) İran'daki rejimde mollaların yeri çok önemli. Mollalar birçok yerellikte, Şii halkın önderliği pozisyonunda bulunuyorlar. Bazı mollaların toplum nezdindeki önemi arttıkça, bunlar Ayetullah, yani dini lider mevkiine kadar çıkabiliyorlar.

Perşembe, 18 Haziran 2009 12:01
Kemal Okuyan

Solcu olmanın kolay olduğu nerede görülmüş? Ama şu sıralar İran'a solcu olmak daha bir zor.

Perşembe, 18 Haziran 2009 17:50
ABD ve AB liderlerinin öne sürdüğü, basın aracılığıyla büyütülen iddiaya göre, Ahmedinecad'ın yeniden göreve gelmesiyle sonuçlanan İran seçimlerine hile karıştırıldı. İddiayı destekleyen somut bir veri bulunmuyor. ABD'nin bir "renkli devrim" arayışıyla bu iddiaları ürettiğinden şüpheleniliyor.

soL (DIŞ HABERLER) ABD ve Avrupa liderleri, İran'da yapılan seçimlere hile karıştırıldığı yönünde birbiri ardına açıklamalar yapıyorlar.