48 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 26 Haziran 2009 10:30
Kaan Arslanoğlu

Filmlerde izleriz. Kahramanımızın başında bulunduğu küçük grup, kalabalık bir düşmanla karşılaşır. Bizim lider rakip güçlerin şefini teke tek dövüşe ikna eder. Onu yener ve zafer kazanılır. Galiba Türkiye devrimcileri de son çareyi uzun boylu ve iri yarı başkanlarının sermaye elebaşlarını bire bir kavgaya çağırmasında buldu. Erkan Baş'tan sonra Alper Taş. Nazar değmesin.

Çarşamba, 17 Haziran 2009 20:24
Yunanistan'da bir polis arabasının içinde vurularak öldürüldü. Saldırıyı Halkın Devrimci Mücadelesi adlı örgütün üstlendiği ileri sürüldü.

soL (DIŞ HABERLER) Yunanistan'da geçtiğimiz Aralık ayında 15 yaşında bir gencin polisler tarafından öldürülmesinden sonra polise karşı artan saldırılara bir yenisi eklendi. 41 yaşındaki polis, Atina'da arabası içinde vurularak öldürüldü. Polisin vücuduna çok sayıda kurşun isabet ettiği açıklanırken, eylemi Halkın Devrimci Mücadelesi (ELA) adlı örgütün üstlendiği ileri sürüldü.

Çarşamba, 03 Haziran 2009 10:30
Ankara Yüksel Caddesi Konur Sokak'ta bulunan Liseli Genç Umut, Dev-Lis ve Devrimci 78'liler stantlarına saldıran faşist grup, bir liseli öğrenciyi bıçak darbesi ile yaraladı. Yaşanan olaylar "iki sol örgütün" çatışması olarak yansıtılmaya çalışıldı.

soL (Ankara) Liseli Genç Umut, Dev-Lis stantlarına civardaki dükkanlardan birinde çalışan faşistlerin saldırması üzerine, sol örgütler kısa süre içinde Konur Sokak'ta toplandı. Yapılan faşist saldırıyı protesto etmek amacıyla standa destek vermek üzere gelenler, faşistlerle yaşanan sözlü tartışmanın ardından polisin saldırısına uğradı.

Pazartesi, 15 Haziran 2009 19:20
Bu haftasonu toplanacak ÖDP 6. Olağan Kongresi öncesinde genel başkan Hayri Kozanoğlu bir açıklama yaptı. Kozanoğlu “ÖDP solu, sosyalistleri kendi dümen suyuna sokmaya çalışan, adeta sömürgeleştirmek için gayret sarf eden sol liberal eksenle de, milliyetçi / devletçi / otoriter çevrelerle de arasına net bir mesafe koymaya kararlıdır” dedi.

soL (HABER MERKEZİ) Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 20-21 Haziran 2009 tarihlerinde 6. Büyük Konferans / Kongresini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, genel başkan ve parti meclisi üyelerinin belirleneceği kongre öncesinde bir açıklama yaptı.

Çarşamba, 10 Haziran 2009 10:30
20-21 Haziran’da kongresini toplayacak olan ÖDP’de Ufuk Uras’ın başını çektiği Özgürlükçü Sol grubu ayrılıyor.

soL (HABER MERKEZİ) Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) İstanbul Milletvekili Ufuk Uras partisinden ayrılıyor. Uras'ın istifa kararını ÖDP İstanbul İl Başkanı Alper Taş doğruladı. 20-21 Haziran'da Ankara'da toplanacak ÖDP 6.

Perşembe, 11 Haziran 2009 13:28

Pek kısa sayılamayacak bir süredir, Türkiye solunun kendi ülkesi ile sağlıklı bir ilişkilenmeyi gerçekleştirmesi ve genç bir devrimci kuşağın ortaya çıkması/çıkarılması gibi hayati öneme sahip iki mesele üzerine yazıp çizmekteyiz. Bana göre ikincisi başarılmadan ilkini başarmak mümkün değildir.

Perşembe, 18 Haziran 2009 13:23

Cemal Bali Akal "Sivil Toplumun Tanrısı" adlı kitabında, Gérard Mairet'den yaptığı "sivil toplum olarak düşünülen toplum, ancak Devlet'le ve Devlet içinde varolabilirdi" alıntısının ardından şu eklemeyi yapar: "Ya da sivil toplum, kavramsal açıdan, insanlar Devlet'i düşünebilmeye başladıktan sonra varolabilirdi."

Çarşamba, 24 Haziran 2009 10:30

Zerrin A.: Sayın Aydemir Güler, Sınıf Mücadelesinde Marksist Tutum sitesinde Akın Erensoy "enternasyonalizm mi, milliyetçilik mi?" yazısında TKP'ye sosyalist devrim teorisi kitabını da baz alarak eleştirilerde bulunmuştur. TKP seveni ve destekleyen biri olarak bizi konudan aydınlatırsanız seviniriz. Hepinize devrimci selamlar.

Pazar, 28 Haziran 2009 11:38
Aydemir Güler

12 Eylül'ün dokunulmazlık maddesini kaldırma tartışması patlak verdiğinde televizyon seyrediyordum. Daha doğrusu, bir gün önce Deniz Baykal ömrü hayatının hamlesini yapıp darbe karşıtlığı oyununda AKP'nin önüne geçmeyi başarmıştı.

Pazartesi, 22 Haziran 2009 12:02
Kemal Okuyan

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'ne geçmişte demediğimizi bırakmamıştık, hoş karşılıklıydı "iltifatlarımız", bizim de işitmediğimiz kalmamıştı. Bu nedenle dün yeni bir sayfa açan tüm ÖDP'lilere içtenlikle kolay gelsin ve başarılar diler duruma gelmiş olmamız az şey değil.

Perşembe, 25 Haziran 2009 15:49
Divriği Kültür Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “Geleneksel Pilav ve Kültür Şenliği’nin” bu yıl 25. si yapılacak.

soL (HABER MERKEZİ) Bu yıl şenlik tiyatro sanatçısı Orhan Aydın ve radyo programcısı Şenay Erdoğan tarafından sunulacak.

Pazartesi, 29 Haziran 2009 21:01
Venezuela Komünist Partisi, Honduras’taki darbeyle ilgili bir açıklama yaparak “tüm halkları faşist darbeye karşı ayağa kalkmaya” çağırdı.

soL (DIŞ HABERLER) Venezuela Komünist Partisi (VKP) Siyasi Bürosu, Pazartesi sabahı Honduras'taki darbeyle ilgili bir açıklama yaparak, darbeyi kınadı ve halkı mücadeleye çağırdı. Açıklamada Honduras'ın da üye olduğu ALBA'nın, ABD'nin emperyalist hegemonyasını tehdit ettiğine dikkat çekildi.

Perşembe, 18 Haziran 2009 10:30
DESA'da bir yılı aşkın süredir devam eden grev başarıyla sonuçlandı. İşçi Emine Arslan'ın simgeleştiği greve gerici basın sürekli saldırıyordu. Samanyolu TV direnişteki işçileri Ergenekonculukla suçlamıştı.

soL (HABER MERKEZİ) Yargıtay, 453 gündür direnişlerini sürdüren DESA işçilerinin işe iadesi kararını onayladı. Sendikalı oldukları için işten çıkartılan işçiler, daha önce alınan işe iade kararına karşın geri alınmamıştı. Patronun itirazı üzerine Yargıtay'a taşınan davada gülen taraf yine işçiler oldu. Dava devam ederken DESA patronu işçilere saldırmaya devam etti.

Pazartesi, 29 Haziran 2009 18:47
Jose Marti Küba Dostluk Derneği Honduras'ta yaşanan darbeye ilişkin bir açıklama yayımlayarak "Darbe, Honduras halkına ve halkın iradesine yöneltilmiş, gerici bir darbedir gayrımeşrudur" dedi.

soL (HABER MERKEZİ) Jose Marti Küba Dostluk Derneği Honduras'ta yaşanan darbeye ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamada süreçten bahsedilirken "Orta Amerika ülkelerinden Honduras'ta gerçekleşen askeri darbe ile 2006 yılının başında göreve başlayan devlet başkanı Manuel Zelaya, ülkesinden uzaklaştırıldı.

Perşembe, 25 Haziran 2009 18:16
Viyana'da yeni kurulan Kültürlerarası Nâzım Hikmet Derneği, ilk etkinliği olarak Çağrı Kınıkoğlu'nun Nâzım'ın Küba Seyahati belgeselini çok renkli bir izleyici grubuyla buluşturdu.

soL (Viyana) Viyana Kültürlerarası Nâzım Hikmet Derneği kuruldu. Viyana'nın önemli kültürel merkezlerinden, Avusturya Komünist Partisi'nin mekanı Cafe 7Stern'de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen gösterimde Kültürlerarası Nâzım Hikmet Derneği adına konuşan Uğur Atay, "İnsanlığın politik kültürü, kendisine ilişkin sahip olduğu değerler bütünüdür.

Pages