12 sonuçtan 1 - 12 arası gösteriliyor
Cuma, 13 Mart 2009 10:00
ABD’de çok sayıda “Ortadoğu uzmanı”, Devlet Başkanı Barack Obama’ya ortak bir mektup yazarak, “İslamcı yükselişten korkma, işbirliği yap” dedi.

soL (DIŞ HABERLER) ABD'li düşünce ve strateji kuruluşlarının Ortadoğu masalarında çalışan çok sayıda "uzman", Obama'ya sundukları açık mektupta, "İslam'la işbirliği yap" dediler.

Çoğu Ortadoğu kökenli olan gazeteci, yazar ve düşünürün "liberal İslamcı" bakış açısında birleşmeleri dikkat çekti.

Pazar, 29 Mart 2009 12:05
Helikopter kazasında ölen Yazıcıoğlu'nun adı Ergenekon örgütünün yönetim şemasında geçiyor. İslamcı ve liberal basın bütün ETÖ'cülere ateş püskürürken, Yazıcıoğlu'nu demokrasi kahramanı ilan etti.

soL (HABER MERKEZİ) Üç gün önce Kahramanmaraş'tan Yozgat'a giderken geçirdiği helikopter kazası sonucunda ölen Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, AKP yandaşı medya tarafından "demokrasi kahramanı" olarak ilan edilirken, Yazıcıoğlu'nun adının Ergenekon örgütünün şemasında "siyasetçiler" bölümünde yer aldığından kimse söz etmiyor.

Cumartesi, 14 Mart 2009 09:38
Milliyet Gazetesi, 3. Napolyon dönemi ile Türkiye'deki son gelişmeleri karşılaştıran bir yazıyı Stalin'i manşete çıkartarak yayınlayarak son dönemdeki modaya uydu.

soL (HABER MERKEZİ) Milliyet Gazetesi "sol eğilimli" olarak tanıttığı Nouvelle Observateur dergisinin iki başyazarından biri olan Jacques Juillard'ın makalesini Sabetay Varol'un kaleminden Türkiye'ye "Stalin dönemi gibi" başlığıyla aktarmayı tercih etti.

Cumartesi, 14 Mart 2009 09:46
2007 genel seçimlerinde "sol"un oylarına da talip olan tartışmalı "bağımsız milletvekili adayı" Baskın Oran, 29 Mart öncesinde AKP'ciliğini sergiledi. Oran, katıldığı bir panelde, AKP'yi demokratikleşme ve özgürleşme şampiyonu ilan etti.

soL (HABER MERKEZİ) İslamcı "think-tank" kuruluşu Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı'nın düzenlediği "22 Temmuz'dan 29 Mart'a Siyaset: AK Parti" başlıklı panele katılan Baskın Oran, AKP'nin en önemli reformunun TSK'nın alanının daraltılması ve siyasetin alanının genişletilmesi yönündeki adımlar olduğunu vurgulayarak, "CHP başta olsaydı Ergenekon'un 'E'sini, B

Çarşamba, 25 Mart 2009 09:30
Aydemir Güler

Şimdi de Tayyip'i halife ilan ettiler. Artık araba yokuş aşağı koyverildi ve benzer densizlikler çok çıkacak. Ama son halife dövizleri bu alanda bir yarışı körükleyebilir. Zira bu durumda, dini lider olması kesin görülen Fethullah'a şeyhülislamlık kalacaktır ve bu statünün hazreti tatmin edip etmeyeceği meçhuldür!

Bugün Pazar günkü yazıdan devam edeceğim.

Cuma, 13 Mart 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Yeni ABD yönetiminin oluşmasının ardından bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Washington'un izlediği küresel siyasetlerde, köklü olmasa bile önemli değişikliklerin gerçekleşeceğine dair beklentilerde bir artış gözleniyor.

Cuma, 27 Mart 2009 09:30
Merdan Yanardağ

Yerel seçimlerin son etabına girilmişken Ergenekon soruşturmasında ikinci iddianamenin açıklanması, Türkiye'de ılımlı İslamcı bir rejimin kurulma sürecinde yeni bir aşamaya ulaşıldığını gösteriyor. Bu nedenle bir kez daha bu soruşturma üzerinde durmak, sol'daki kafa karışıklığı ve liberalizmin derin etkisine işaret etmek zorunlu oldu.

Cumartesi, 21 Mart 2009 10:00

(soL) Ahmet Çınar / Okuyacağınız yazının üç temel argümanı, başlıkta okuduğunuz üç sözcük.

Manisa, seçim, kriz.

Bu üç sözcüğü bir cümle içinde kullanmamız gerekirse, "Kriz ortamında seçime giderken Manisa'da neler oluyor?" ya da "Krizdeki Manisa'nın seçime bakışı" biçiminde başlıklar üretebiliriz.

Salı, 17 Mart 2009 10:36
Zaman gazetesi "Darwin Yılı"nı, TÜBİTAK'ta yaşanan ve yabancı basında da yer bulan Darwin krizinin ardından giriştiği evrim teorisi karşıtı atakla "kutladı".

soL (HABER MERKEZİ) Zaman gazetesi TÜBİTAK'ta yaşanan "Darwin krizi"nin ardından soyunduğu AKP savunuculuğuyla birlikte, evrim teorisini de tartışmaya açarak, Hilmi Yavuz, Nedim Hazar, Turan Alkan ve Ali Ünal'ın köşe yazılarıyla evrim karşıtlığının Türkiye'deki bayraktarlığını da üstlendi.

Cuma, 06 Mart 2009 13:23
Mustafa Kemal Erdemol

Aklıevvel gazeteci, "kimbilir neler yaşamıştır" diye düşünmüş olmalı ki, eski bir Mossad ajanı olan İsrail'in kadın Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'ye sormuş: "Vatan için düşmanla yatar mıydın?"

Cuma, 06 Mart 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Bugün yurtseverlik, ulusalcılık ve milliyetçilik gibi birbirinden farklı anlamlara ve oyluma sahip akımlar liberaller tarafından hem bir kavram hem de bir politik tutum olarak bir ve aynı anlamda ele alınmakta, kasıtlı olarak karıştırılmaktadır. Bu durum basit şekilde, örneğin "cehaletle" açıklanamayacak bir politik tutuma işaret etmektedir.

Cuma, 20 Mart 2009 10:00
Yurdakul Er

Berbat bir durum bu. Hain yazıcı Orwell'ın komünizme küfür olarak kaleme alıp aslında kapitalizmin bugününü imleyen "1984"ü bile gölgede bırakacak şekilde ve Türkiye'de de yarattılar.