56 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Mart 2009 10:00

27 Şubat'tan itibaren Muammer Karaca Tiyatrosu'nda Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenmeye başlanan "MARX'ın DÖNÜŞÜ" adlı oyun, sanat siyaset ilişkisi içinde tasarlanarak ortaya konmuş ender çalışmalardan biri olarak görülebilir.

Pazar, 15 Mart 2009 10:45
Devrimci Halk Ordusu'nun süvarileri Devrim Meydanı'nda resmi geçitte. Hepsi Amerikan şapkası takmış!
Çarşamba, 04 Mart 2009 22:07
İstanbul Tabipler Odası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası ile SES üyelerinden oluşan sağlık çalışanları, Cağaloğlu'nda hastane personelinin maruz kaldığı şiddete karşıtı yürüyüş yaptı.

soL (HABER MERKEZİ) İstanbul Tabipler Odası, Dev Sağlık-İş ve Sağlık Emekçileri Sendikası üyeleri Ayasofya önünden Cağaloğlu'ndaki İl Sağlık Müdürlüğü'ne yürüdü.

Salı, 17 Mart 2009 10:21
Küba'nın efsanevi liderinin Amerikancılığı ortaya çıktı. Vatan gazetesinin pazar günü yaptığı bir haberde Castro'nun Amerikan kovboy şapkası ile poz vermesi "ne yaptın Commandante" başlığı ile duyuruldu. Habere göre, bütün dünya bu haberi konuşuyormuş! soL araştırdı. Zaten Küba devriminin diğer önde gelen liderlerinden Camilo, Devrimci Ordu'nun süvarileri ve hatta eski Sovyet lideri Brejnev de Amerikancıymış!

Ne yaptın Commandante!.. Küba'nın esfanevi komünist lideri Fidel Castro'nun yeni imajı görenleri şok etti

Perşembe, 19 Mart 2009 10:30
Kemal Okuyan

Devrimci devrimi arar. Bu Türkiye'de de böyledir, başka yerlerde de... Devrimi aramaktan vazgeçerek devrimci olmak mümkün değildir. Devrimi aramadan devrimci olma iddiasını taşıyanlar kendilerine ek olarak "demokrat" demektedirler ki bu günümüzün ideolojik kodları açısından pek isabetli, pek uygun düşen bir tercihtir.

Pazartesi, 02 Mart 2009 11:01

Agatha Christie romanlarının meşhur karakteri Hercule Poirot biliniyor. Fiziki görünüş olarak ufak tefek, giyimine-kuşamına dikkat eden bir karakter olan Belçikalının esas özelliği, cinayetleri çözüş yöntemidir. Öyle ki, Poirot, kendisini bozulmuş adalet terazisinin "düzleyicisi" olarak görür savaşmaya, koşuşturmaya, vurdu-kırdıya pek yatkın değildir.

Cumartesi, 07 Mart 2009 10:00
Yarın 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Çoğunlukla iki kat daha fazla ezilen, hakları daha fazla gasp edilen ve ek sömürülere maruz kalan emekçi, aydın, öğrenci kadınlar yarın tüm dünyada ve Türkiye’de hakları için, birlikte mücadele ettiklerini göstermek için sokaklara çıkacaklar. Onlardan biri "kadınlarımızın çarşafa sokulmasına izin vermediğimiz gibi memleketimizin başına çuval geçirilmesine de izin yok" diyor.

soL (HABER MERKEZİ) Dünya Emekçi Kadınlar Günü 1857 tarihindeki New York'lu dokuma işçisi kadınların grevine dayanıyor ve yüzyılın başından beri dünya emekçi kadınlarının ortak mücadele günü olarak kutlanıyor.

Cuma, 13 Mart 2009 10:00
Yurdakul Er

Kriz, her eve lazımdı anlaşılan artık her evin bir krizi var. Fakat yine de "herkesin krizi kendine" diyemiyoruz, çünkü bu kriz her eve mutlaka bir biçimde "darp ediyor".

Bu evlerden bazılarının yıkılmasını, bazılarının ise o darbeleri altından kalkılır bir hasarla atlatmasını, biz, biraz zorlayarak, "eşitsiz gelişme yasasının bir cilvesi" sayabiliriz. Normaldir.

Cumartesi, 07 Mart 2009 10:00
Asaf Güven Aksel

"Mustafa'm, korkuyorum. Padişah'a karşı mı geleceksin?" Sadece, bir annenin, oğluyla ilgili kaygısı değildi bu. Tam olarak bilince çıkarılamamış da olsa, bir siyasal analiz de içeriyordu.

Cuma, 20 Mart 2009 10:00
Yurdakul Er

Berbat bir durum bu. Hain yazıcı Orwell'ın komünizme küfür olarak kaleme alıp aslında kapitalizmin bugününü imleyen "1984"ü bile gölgede bırakacak şekilde ve Türkiye'de de yarattılar.

Cuma, 13 Mart 2009 10:00
Birçok kentte sağlık emekçileri “iş güvencesi, can güvencesi, mesleki bağımsızlık güvencesi ve herkese eşit, ücretsiz sağlık güvencesi” talepleriyle sokaktaydı.

soL (HABER MERKEZİ) Sağlık emekçileri Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Devrimci Sağlık İş'in çağrısı ile Türkiye'nin bir çok yerinde eylem yaptılar.

Pazartesi, 09 Mart 2009 21:01
Venezuela lideri Hugo Chávez, Kolombiya Savunma Bakanı Juan Manuel Santos'u“bölge için bir tehdit” olarak nitelendirerek, Manuel’in Kolombiya oligarşisinin en faşist akımını temsil ettiğini söyledi.

soL (DIŞ HABERLER) Venezuela lideri Hugo Chávez, Kolombiya Savunma Bakanı Juan Manuel Santos'u, komşu ülkelerin toprak bütünlüğü hakkındaki sözleri nedeniyle sert biçimde eleştirdi. Manuel Santos, Kolombiya'nın ülkedeki solcu gerillalara karşı askeri operasyon düzenlerken komşu ülkelerin topraklarına girmeye hakkı olduğunu söylemişti.

Çarşamba, 04 Mart 2009 11:00
Kemal Okuyan

Küba'da ne olduğuna ilişkin bir soruya Küba Komünist Partisi ile oldukça yakın ve dostça ilişkiler sürdüren bir partinin üyesi olarak yanıt vermenin ciddi güçlükleri var. Siyasetçi kimliğini bir kenara bırakıp "gazeteci" sıfatıyla kolları sıvamak da olmuyor.

Çarşamba, 11 Mart 2009 10:00
Nihat Behram

Seçimlerle ilgili olarak, gerek yakın çevremden arkadaşlarımın, gerekse toplantılarımda dinleyicilerin ve iletileriyle okurumun 'tavrım'a ilişkin sorularını, yine bir soruyla yanıtlamaya başlıyorum: suç mahallinde suça iştirak mı, suçluya müdahale mi?

Salı, 31 Mart 2009 14:15

Seçim sonuçlarına şaşırmanın bir âlemi yok.

Pages