11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Salı, 17 Mart 2009 10:21
Küba'nın efsanevi liderinin Amerikancılığı ortaya çıktı. Vatan gazetesinin pazar günü yaptığı bir haberde Castro'nun Amerikan kovboy şapkası ile poz vermesi "ne yaptın Commandante" başlığı ile duyuruldu. Habere göre, bütün dünya bu haberi konuşuyormuş! soL araştırdı. Zaten Küba devriminin diğer önde gelen liderlerinden Camilo, Devrimci Ordu'nun süvarileri ve hatta eski Sovyet lideri Brejnev de Amerikancıymış!

Ne yaptın Commandante!.. Küba'nın esfanevi komünist lideri Fidel Castro'nun yeni imajı görenleri şok etti

Çarşamba, 04 Mart 2009 10:00
Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, Devlet Başkanı Raul Castro'nun hükümette yaptığı önemli değişikliklerin yanında olduğunu açıkladı. Castro, görevden alınan iki önemli isim olan Dışişleri Bakanı Felipe Roque ve Lage'nin ihtiraslarına dikkat çekti.

soL (DIŞ HABERLER) Küba'da Devlet Konseyi'nin hükümette yaptığı değişiklikler bütün dünyada yankılanırken, dört gün önce değişikliklerin sinyalini veren Fidel Castro, yapılan değişikliklerin yanında olduğunu açıkladı.

Cumartesi, 28 Mart 2009 09:54
Fidel Castro, kaleme aldığı son makalesinde, geçtiğimiz günlerde, Küba devlet kademelerinde meydana gelen gelişmelere ilişkin olumsuz yorumlarda bulunan bazı haber ajanslarını eleştirdi.

soL (DIŞ HABERLER) İmparatorluğun hizmetindeki yalanlar başlığını taşıyan 25 Mart tarihli makalesinde Fidel, Reuters ile EFE ajanslarının, Pedro Miret ve Osmany Cienfuegos gibi Küba devriminin tarihi şahsiyetlerinin Raul Castro tarafından görevden alınmış olarak gösterilmesini eleştirdi.

Cumartesi, 14 Mart 2009 09:33

soL (DIŞ HABERLER) Fidel Castro kaleme aldığı son makalesini de gelişmiş kapitalizmin kriz ortamındaki çelişkilerine ayırdı. Çeşitli haber ajanslarından alıntılar yapan Fidel, ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü'nün etanolden elde edilen akaryakıt oranının gelecekte yüzde 15'e ulaşmasına ilişkin desteğine dikkat çekti.

Cuma, 20 Mart 2009 10:00
Avrupa Birliği’yle insan hakları da dahil ilişkilerin geliştirilmesi için görüşmeye hazır olduklarını belirten Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, adanın dış politika çizgisinin süreceğini söyledi.

soL (DIŞ HABERLER) Küba'nın yeni Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, Avrupa Birliği'nin Gelişme ve İnsani Yardım Komisyonu'ndan Louis Michel'le birlikte Havana'da ortak bir basın açıklaması yaptı. İki yetkili, Küba ve Avrupa Birliği'nin ilişkilerinin giderek normalleştiğini belirttiler.

Salı, 03 Mart 2009 11:38
Aralarında Başkan Yardımcısı Carlos Lage ve Dışişleri Bakanı Felipe Perez Roque'un da olduğu birçok hükümet üyesini görevden alan kararname imzalandı.

soL (HABER MERKEZİ) Küba'da aralarında Bakanlar Kurulu sekreteri Carlos Lage ve Dışişleri Bakanı Roque'un da olduğu on bakanın yerine başka isimler atandı. Ülkede iktidarın daha etkin bir biçimde çalışması için gerçekleştirildiği açıklanan bu değişikliklerin Raul Castro'nun yeni bir ekibin önünü açma çabalarının bir parçası olduğu söyleniyor.

Çarşamba, 04 Mart 2009 11:00
Kemal Okuyan

Küba'da ne olduğuna ilişkin bir soruya Küba Komünist Partisi ile oldukça yakın ve dostça ilişkiler sürdüren bir partinin üyesi olarak yanıt vermenin ciddi güçlükleri var. Siyasetçi kimliğini bir kenara bırakıp "gazeteci" sıfatıyla kolları sıvamak da olmuyor.

Perşembe, 05 Mart 2009 10:13
Yiğit Günay

DÜNYA SOLA DÖNÜYOR - KÜBA yazıları

Bu hafta Küba Devlet Konseyi'nin, Küba'nın en üst düzey yönetim organlarındaki görev değişikliklerini açıklaması, bana gelen sorularda da tahmin edilebileceği gibi hem bir patlamaya, hem de bir tek tipleşmeye yol açtı: Ne oldu? Kimdir Bunlar? Ne değişecek?

Çarşamba, 11 Mart 2009 10:00
Havana'da dünyadaki ekonomik krize karşı alternatifleri tartışan iktisatçılar kapitalizmin yeniden yapılanma içine gireceğine vurgu yaparken alternatif politikaların gerekliliğini ele aldılar ve olası alternatifleri tartıştılar.

soL (Havana) Küba eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun önerisiyle 1999'dan bu yana düzenlenen "Küreselleşme ve Kalkınma'nın Sorunları" başlıklı konferansın 11'incisi, 2-6 Mart tarihleri arasında 53 farklı ülkeden 1500 kişinin katılımıyla yapıldı.

Perşembe, 05 Mart 2009 11:20
Küba'da yaşanan son yönetici değişikliklerini ve soL'da dün yayınlanan yazısını Kemal Okuyan'la tartıştık.

Dünkü yazısında Küba'da bu hafta başında gerçekleşen görev değişikliklerine değinen Kemal Okuyan'a bazı okurlarımızın da gündeme getirdiği soruları yönelttik. Okuyan, Küba'da kadro değişikliklerinin ideolojik nedenlere dayanmadığına işaret etti.

Pazar, 01 Mart 2009 10:00
Devlet Başkanı Chavez, ABD'den terörist Luis Posada Carriles ile "El Caracazo" diye bilinen kanlı olayları provoke eden eski Devlet Başkanı Carlos Perez'in iade edilmesi talebini yineledi.

soL (DIŞ HABERLER) Chavez, ABD Devlet Başkanı Barack Obama'dan, Venezuela adaletinden kaçan ve 1976'da bir Küba uçağının havada infilak etmesiyle 73 kişinin ölümünden sorumlu olan Posada Carriles'i teslim etmesini istedi.