42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 03 Şubat 2009 10:00
Bolivarcı devrimci yönetim, yaşgününü "Amerika İçin Bolivarcı Alternatif" (ALBA) için düzenlenen olağanüstü zirvede kutluyor.

soL (DIŞ HABERLER) Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti, Devlet Başkanı Hugo Chavez Frias'ın iktidara gelişinin 10'uncu yılını, ALBA (Amerika İçin Bolivarcı Alternatif) için düzenlenen olağanüstü bir zirveyle kutluyor. Chavez, yıldönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu günü sadece Venezuela'nın değil, Latin Amerika'nın da kurtuluşunu ve gelişimini temsil eden bir gün olarak niteledi.

Çarşamba, 18 Şubat 2009 10:00
Guatemala, 1961’deki Domuzlar Körfezi çıkarması öncesinde karşı devrimci Kübalılar’a ve diğer paralı askerlere topraklarında eğitim almaları için izin vermesi nedeniyle Küba’dan resmen özür diledi.

soL (DIŞ HABERLER) Guatemala Devlet Başkanı &Aacutelvaro Colom, ülkesinin 1961 yılında gerçekleşen Domuzlar Körfezi çıkarmasına katılan karşı devrimcilerin eğitim almaları için topraklarını kullanmalarına izin vermiş olmasından dolayı Küba'dan resmen özür diledi.

Pazartesi, 02 Şubat 2009 10:06
ÖDP'nin olağanüstü parti konferansı, genel başkanlığa "Devrimci Dayanışma" grubunun adayı Hayri Kozanoğlu'nu seçti. Diğer aday Ufuk Uras'tan 36 oy fazla alan Kozanoğlu, daha önce de bu görevi üstlenmişti.

soL (HABER MERKEZİ) ÖDP 5. Olağanüstü Konferansı dün Ankara'da yapıldı. Parti Genel Başkanlığı'na "Devrimci Dayanışma" platformunun adayı, eski genel başkanlardan Hayri Kozanoğlu, 857 geçerli oyun 443'ünü alarak seçildi. "Özgürlükçü Sol" platformunun adayı Ufuk Uras ise delegelerin 407'sinin oyunu alabildi.

Cuma, 13 Şubat 2009 15:15
Almanya İçişleri Bakanı Schäuble, İslamcı örgütlerin gençleri internet yoluyla etkilediklerini söyleyerek, "belki de şunu hafife aldık: Gençlerin bugün bile daha adil bir dünya vadeden devrimci bir hareketin parçası olma isteklerinin ne ölçüde büyük olduğunu..." dedi.

soL (HABER MERKEZİ) İngiltere ve Hollanda büyükelçiliklerinin 11-12 Şubat tarihlerinde Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenledikleri "Radikal İslamcılıkla Mücadele" konulu sempozyumda, "Uluslararası terörizm ve radikal İslamcılıkla mücadelede işbirliği" konusu ele alındı.

Perşembe, 12 Şubat 2009 10:00
Merdan Yanardağ

Yalçın Küçük, kendisiyle yapılan bir televizyon programında sorulan soruyu, "ben demokrat değilim, bana demokrat denilmesini de anneme küfür edilmiş sayar ve 'ben de senin ananı' derim" diye yanıtlıyordu. Ardından da ekliyordu "sosyalistler demokrat değil, devrimci olur"...

Perşembe, 05 Şubat 2009 10:00
ÖDP'nin olağanüstü kongresi sonrasında partililer tarafından yapılan açıklamalarda, partide birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. ÖDP'liler üç ay sonra toplanacak olağan kongre için yapılan çalışmaların önemine değindi.

soL (HABER MERKEZİ) Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) olağanüstü kongresinde Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu'nda çoğunluğu Devrimci Dayanışma grubu kazanırken, Genel Başkan Hayri Kozanoğlu ve Parti Meclisi üyeleri, partinin kongre öncesi ve sonrasındaki tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çarşamba, 11 Şubat 2009 14:17
Hugo Chavez, Bolivarcı Devrimi desteklediğini iddia eden ancak şiddet eylemleri gerçekleştiren radikal grupları kınadı.

soL (HABER MERKEZİ) Cumartesi günü bir televizyon yayını sırasında konuşan Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Başkanı Hugo Chavez, Bolivarcı Devrimi desteklediğini iddia eden ancak şiddet eylemleri gerçekleştiren radikal grupları kınadı. Başsavcı Luisa Ortega Diaz'ı ve devletin güvenlik güçlerini bu şiddetin sorumlularını araştırmaya çağırdı.

Perşembe, 19 Şubat 2009 10:00
Yunanistan'ın üçüncü büyük siyasi gücü olan komünist partisinin kongresinde kriz, öğrenci olayları ve dünya komünist hareketinin durumu tartışılıyor.

soL (Atina) Yunanistan Komünist Partisi'nin 18. Kongresi dün partinin Atina'daki Genel Merkez binasında bulunan Kongre Salonu'nda başladı.

Çarşamba, 04 Şubat 2009 10:16
Aydemir Güler

Köşe yazısı zamanı... Bazı haftalarda konu sıkıntısı çekilir, bazen de konular üst üste bindirilir. Şubat 2009'un ilk haftası ikinci türden...

* * *

Cumartesi günü TKP 9. Kongre sürecinin delege toplantısına ayrılmıştı. Uzun uzun anlatmak durumunda değilim. Özetini şöyle anlatabilirim.

Salı, 10 Şubat 2009 13:00
Türkiye Komünist Partisi 9. Kongre Türkiye Konferansı önümüzdeki dönem uygulayacağı kararları açıkladı.

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye Komünist Partisi 9.

Pazar, 22 Şubat 2009 10:54
Aydemir Güler

Ya da siyasal alan ile kültürel alan. Siyasetçi ile entelektüel. Siyasal aydın ile kültürel aydın...

Çarşamba, 04 Şubat 2009 21:13
Sarp Kuray hakkında kesinleşen müebbet hapis cezasının infazı için Sincan Cezaevi'ne teslim oldu. Kuray, yedi buçuk yıl cezaevinde kalacak.

soL (HABER MERKEZİ) Kurduğu 16 Haziran örgütü nedeniyle on beş yıldır yargılanan Sarp Kuray, "16 Haziran örgütünün kurucusu ve yöneticisi olmak ve otuz ayrı eylemin talimatını vermek" suçundan adlığı müebbet hapis cezasının infazı için bugün Sincan F Tipi cezaevine teslim oldu.

Cumartesi, 14 Şubat 2009 10:06
Asaf Güven Aksel

Ayakkabılarımız çamura saplanıp kala kala yaptığımız "maç"larda, taşların üst üste konulmasından oluşan kalelere gol atma uğraşında icat ettiğimiz bir terim vardı: Pantolondan kan çıkmaz! Yalnızca bizim mahalleye mi özgüydü bu, yoksa genel olarak mı kullanılırdı bilmem, ama üç kornerin bir penaltı ettiği "sokak futbolu"nda, büyük önem taşırdı.

Cumartesi, 21 Şubat 2009 10:00
Kemal Okuyan

Önce Irak'ta direnişin Amerikan askerlerine kök söktürmesiyle tartışılmaya başlandı. Direnişe güç katan örgütlenmelerin hatırı sayılır kısmı İslamcıydı. Pek "ılımlı" da sayılmazlardı, zaten İslamcının ılımlısından daha çok Amerikancısını anlamak gerekiyordu. Ama bir gerçek daha vardı, İslamcının "ılımlı" olmayanın da köken ya da mazisinde ABD parmağı bulunması neredeyse bir kuraldı.

Cuma, 20 Şubat 2009 11:05
Kocaeli’nde, yerel seçimler için belirlenen ortak sosyalist adaylar, işçi sendikaları ile dayanışma içinde olduklarını sergileyip, seçimlerde aktif destek istedi.

soL (Kocaeli) EMEP, ÖDP ve TKP'nin Büyükşehir Belediyesi için aday gösterdiği Barbaros Tantan ve İzmit Belediyesi Başkan adayı Bedriye Yıldızeli, işçiler ve sendikalarından destek almak için dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyarete, ÖDP İl Başkanı Sedat Şeyhoğlu ve EMEP İl Başkanı Tarık Erkan da katıldı.

Birleşik Metal salonunda

Pages