8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Merdan Yanardağ

AKP iktidarı herkesi dinliyor, bütün ülkeyi takip ediyor, dosyalar oluşturuyor, şantaj operasyonları düzenliyor, rant dağıtıyor, satın alıyor/almaya çalışıyor, olmazsa tehdit ediyor. Ekonomik zor araçlarının yetersiz kaldığı aşamada polisi devreye sokuyor, siyasal şiddet kullanmaktan kaçınmıyor. Polis sistem içinde güç kazanmayı sürdürüyor.

Salı, 24 Kasım 2009 09:30
Fatih Yaşlı

Adını yeni Osmanlıcılık olarak koyduğumuz yeni Türk dış politikasına ilişkin iki efsane ile karşı karşıyayız. AKP’nin ve inşa etmekte olduğu yeni rejimin organik aydınları tarafından anlatılan ilk efsaneye göre, Türkiye AKP döneminde dış politika alanında ilk kez bağımsız hareket etme yeteneğini kazanmış bulunuyor ve bir güç merkezi haline geliyor.

Cuma, 27 Kasım 2009 09:30
Yurdakul Er

Artık kimsenin Milli Mücadele’de düşmana ilk kurşunun İzmir’de atıldığı türünden iddialarda bulunması ve bunun ciddiye alınması mümkün değil. O iş, daha önce Anadolu’da başladı. Şimdi insanlarına kötü gözle bakılan bölgelerde, kardeş Kürt halkımızın bağrında. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu babaları da, o halkın bağrında kurtuluş komiteleri kurma şansı elde etti.

Çarşamba, 18 Kasım 2009 09:00
Selim Yalçıner

Dil, çok genel anlamıyla düşüncenin ifadesidir. Ne düşünülür, duyumsanırsa, dil, genel olarak onu belirtir. Şiir, dilin yetersizliğinin dışavurumudur da dil, tüm diller tabii ki, düşünülenleri, duyumsananları aktarmakta yetersizdir, öyle de olacaktır, şiir bunun için de vardır, ancak bu, bu yazıda vurgulamak istediğimiz konunun dışında kalmaktadır.

Pazar, 15 Kasım 2009 09:30
Mehmet Bozkurt

İslamcı kesimin en şirini olan Abdurahman Dilipak yazmıştı bir gecede halkımızın cahilleştiğini.

Kastettiği 31 Ekim gecesiydi. Sabah kalkmışlar ki herkes zır cahil!

Cuma, 13 Kasım 2009 09:30
Mustafa Kemal Erdemol

Kendisini neredeyse Yüz Türk Büyüğü yapan ünlü mü ünlü programının sürekli izleyicisi olmadım ne mutlu ki. Zaman zaman izlediğimde de, açık söylemek gerekirse, dayanılır bulmadım. Hakkını yemeyeyim, doğru ya da yeni şeyler de vardı o programlarda elbette. Şunu anlatırlar genç bir felsefe öğrencisi, önemli bir filozofa, okuyup değerlendirmesi ricasıyla yazdığı kitabını verir.

Pazar, 15 Kasım 2009 13:47
Mesut Odman

Bizim bu yazıp çizme haberleşme ortamının resmi ya da teknik adı “portal” olmakla birlikte, ben bundan hiç hoşlanmıyorum, postal der gibi geliyor bir de şöyle esaslı bir günlük sol gazete aşağı yukarı kırk yıldır hayallerimiz içinde olduğu ve güncel geçerliliğine aldırmaksızın hep bu gerçekleşebilir hayali canlı tutanlar arasında yer aldığım için, soL gazetesi demeyi tercih ediyorum.

Cuma, 27 Kasım 2009 09:33
Merdan Yanardağ

Son yıllarda adeta bir fetiş haline getirilen moda kavramlardan biri de "sivil", "sivil toplumculuk" ya da "sivil olmak" sanırım. Öyle ki, "sivil" oldunuz mu, önsel olarak "demokrat", "özgürlükçü", "anti-militarist" filan da oluyorsunuz.

Öyle mi gerçekten?