84 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 04 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Türkiye'de yaygın olarak dile getirilen "Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür" deyişi, deneyim birikimini yansıtıyor. Aşağı yukarı "insan hafızası (belleği) unutma illetine sahiptir; insan hafızasının eksikliği unutkanlığıdır; insan hafızası unutkandır" anlamında kullanılıyor. Mart ayında yaşanan olaylar hafızamızın bu halini iyice su yüzüne çıkardı.

Cuma, 14 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Çocuklarımızı, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletine özgü gerekli bilgilerle donanmış bireyler olarak yetiştirmeden, onların özgür bireyler olmalarını sağlamadan imam hatip okullarında onlara hadisleri, tefsiri ve kelamı öğretiyoruz. Kur'an kursları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde, başka inançlar yokmuşçasına yalnız tek inancı dayatıyoruz.

Cuma, 29 Şubat 2008 13:45
Rıfat Okçabol

YÖK'ün yeni başkanı (YYB), göreve geleli daha üç ay olmadan kendini öne çıkarıyor! Kimileri konuşmalarında ve yazılarında ona, AKP'nin taşeronu, AKP'nin adamı ve AKP'nin sözcüsü gibi sıfatlar yakıştırıyor. YYB'nin Akşam gazetesi muhabirinin sorularını yanıtlarken "Hükümetin emir eri değilim" demesine bakılırsa, ona yakıştırılan sıfatlardan biri de "emir eri" olması!

Cuma, 15 Şubat 2008 13:30
Rıfat Okçabol

Dünyanın her yerinde aileler, genelde huzur, barış ve sağlık içinde yaşamak; çocuklarını "iyi" bir insan ve yurttaş olarak yetiştirmek ve onlara iyi bir gelecek sağlamak amacındadırlar. Aile içi din öğretimi, inançlarıyla ilgili temel bilgiler yanında, çocuğu ahlaklı ve iyi insan yapacak bilgi ve tutumları içerir.

Salı, 23 Aralık 2008 10:00
Bugün gazetesinden Seda Şimşek&#039le görüşen İslamcı yazar Emine Şenlikoğlu, Tuncay Güney için &quotoğlum gibi&quot dedi. Güney&#039in daha önce de Fethullah Gülen&#039e yakınlığı ortaya çıkmıştı.
soL (HABER MERKEZİ)&nbspİslamcı yazar Emine Şenlikoğlu,&nbspBug&uumln gazetesinden Seda Şimşek'le g&oumlr&uumlşmesinde, Tuncay G&uumlney
Cumartesi, 13 Aralık 2008 10:10
Yunanistan'da son bir haftadır yaşananlara ilişkin olarak Zaman gazetesinde yer alan Herkül Millas imzalı yorum, İslamcı medyanın özgürlük anlayışının sınırlarını göz önüne seriyor. Türkiye'de türban üzerinden "özgürlük ve demokrasi sevdalısı" kesilenler, Yunanistan'daki kitlesel eylemlerin örgütlü sınıfsal karakterini örtmek için "çatışma ve yağma" görüntülerine odaklanmakla kalmıyor, yaşananları özgürlük ve demokrasinin "fazla" oluşuna bağlıyor.

soL (HABER MERKEZİ) 15 yaşındaki lise öğrencisi Girigoropulos'un polis tarafından kalbinden vurulması üzerine Yunanistan'da gelişen olaylar, burjuva medyada "anarşist saldırılara" indirgenmeye çalışılırken, İslamcı medyanın da "özgürlük ve demokrasi sevdası"nın sınırlarını göz önüne serdi.

Cumartesi, 06 Aralık 2008 16:50
Başbakan Erdoğan hakkında bir eleştiri yazısı çıkan İngiliz Economist dergisine AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış bir yazı göndererek “güvenilirliğimizi sorgulayamazsınız” yanıtı verdi.

soL (HABER MERKEZİ) AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, "Kaygı verici Tayyip Erdoğan" başlığı ile makale yayımlayan Ekonomist Dergisi editörüne gönderdiği açıklamada, "Batının müttefiki olan Türkiye'nin güvenilirliğini sorgulamaya hiç kimse cesaret edemez" dedi.

Pazar, 28 Aralık 2008 13:00
Galip Munzam
D&UumlNYA SOLA D&OumlN&UumlYOR - ABD yazıları

Cuma, 05 Aralık 2008 09:58
Mustafa Kemal Erdemol

Türkiye siyasi yaşamında gayriciddiliği konusunda kimsenin şüphesi kalmamış olan Deniz Baykal'ı konuşmak, elbette "abesle iştigal". Ama, onca yeteneksizliğine rağmen kendisinden söz ettirecek malzeme üretme konusunda olağanüstü bir gayreti olan bu politikacıyı görmezlikten gelmek de mümkün değil.

Cumartesi, 06 Aralık 2008 20:10
Seçimlerden önce AKP ve CHP’den karşılıklı “açılımlar” geliyor. AKP “Alevi açılımı” yaparken, CHP’nin de “Çarşaf açılımı” yapması, iki tarafın da birbirinden oy çalmaya çalışması olarak yorumlanmıştı. Şimdi de AKP’li Günay, CHP’yi “Çarşaf çağdışıdır” diye eleştirdi.

soL (HABER MERKEZİ) Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte siyasi partiler de oy kazanmak için stratejilerini belirlemeye çalışıyor. Son haftalarda gündemi en fazla AKP'nin Alevi açılımı ile CHP'nin çarşaf açılımı meşgul etti. Öyle ki CHP'nin çarşaf açılımı, islamcı basından ve AKP'den de yoğun destek gördü.

Pazartesi, 15 Aralık 2008 09:10
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, dün Pakistan Cumhurbaşkanı Ali Zerdari ile yaptığı görüşmede, İngiltere'deki terör faaliyetlerinin dörtte üçünde Pakistan bağlantısı bulunduğunu iddia etti.

soL (HABER MERKEZİ) Dün Pakistan'ın başkenti İslamabat'ta Cumhurbaşkanı Ali Zerdari ile görüşen İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Pakistan'ın teröristlere yeterince baskı yapmadığını, İngiltere'deki terör faaliyetlerinin dörtte üçünün Pakistan bağlantılı olduğunu iddia etti.

Perşembe, 11 Aralık 2008 10:16
Akit ve Yeni Şafak'ın eski yazarı, şimdilerde Star gazetesinin başyazarlarından sivri dilli Ahmet Kekeç'in dili bu sefer 68 kuşağına uzanınca, Oral Çalışlar kızdı.

soL (HABER MERKEZİ) Gericiliğini "sivri ve mizahi" diliyle örten Kekeç, hedef kitlesine yıllardır "sağcısını ve solcusunu" sığdırmayı başarabilmiş yazarlardan. Oral Çalışlar da birçokları gibi Kekeç'in yazılarını gülümseyerek okuyanlardandı, "Ahmet'in birçok yazısını severek, gülümseyerek okurum.

Pazartesi, 29 Aralık 2008 09:48
Savaşın eşiğine gelen iki ülke arasındaki tansiyon, karşılıklı açıklamalardan sonra düşse de, tehlike arz etmeye devam ediyor.

Çarşamba, 10 Aralık 2008 11:12
Mumbai saldırılarının ardından eleştirilerin hedefinde olan Pakistan, ABD Dışişleri Bakanı Rice’ın geçen haftaki ziyaretinde yaptığı uyarıları ciddiye almış görünüyor.

soL (DIŞ HABERLER) Pakistan, Hindistan'da önceki hafta meydana gelen saldırıların sorumlusu olduğu öne sürülen Lekşer-i Tayibe örgütünün kampına düzenlediği saldırıda 12 kişiyi gözaltına aldı.

Pazar, 07 Aralık 2008 20:29
Economist dergisinde yazdığı ve Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği yazı Türkiye’de çok tartışılan yazar Amberin Zaman, “yazımın özgün bir yanı yok, benzerleri her gün Türk basınında çıkıyor” dedi.

soL (HABER MERKEZİ) Geçen hafta İngiliz Economist dergisinde "Kaygılandıran Tayyip Erdoğan" başlıklı Erdoğan'ı eleştirdiği yazısı başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP'lilerden tepki gören Amberin Zaman, benzer yazıların her gün Türk basınında yer aldığını söyledi.

Pages