4095 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 18 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

alnız eğitim tarihi açısından değil, Cumhuriyet tarihi açısından da 17 Nisan, 1940 yılında 3803 sayılı yasanın çıkarılıp Köy Enstitülerinin kurulduğu önemli bir gündür. Köy Enstitülerini ve dolayısıyla 17 Nisan'ı önemli kılan, açıldığı dönemin ülke ve dünya koşulları, açılış amacı, neler yaptığı, neden kapatıldığı ve bugünümüze yansıyan etkileri nedeniyledir.

Cuma, 07 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

31 Mart, Sultan Abdülhamit'in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan, yabancı kışkırtmalarla başlayan gerici ve adliyelik bir vakanın (olayın) 1908'de başladığı bir gün. 3 Mart ise 1924 yılına ait bir gün!

Cuma, 25 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Osmanlının Maarif Nezareti, Cumhuriyet döneminde önce Maarif Vekâleti, sonra Eğitim Bakanlığı, Hasan Ali Yücel'in bakanlığı (1938-1966) zamanında da Milli Eğitim Bakanlığı adını almıştır. Milli sıfatını taşıyan ilk bakan Yücel, son bakan ise Hüseyin Çelik'tir. Bu iki bakanın yaptıklarının karşılaştırılması, bir bakıma son 60 yıldaki dönüşümü yansıtmaktadır. 

Cuma, 04 Nisan 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Türkiye'de yaygın olarak dile getirilen "Hafıza-i beşer nisyan ile maluldür" deyişi, deneyim birikimini yansıtıyor. Aşağı yukarı "insan hafızası (belleği) unutma illetine sahiptir; insan hafızasının eksikliği unutkanlığıdır; insan hafızası unutkandır" anlamında kullanılıyor. Mart ayında yaşanan olaylar hafızamızın bu halini iyice su yüzüne çıkardı.

Cuma, 28 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Liberaller özgürlükten yana ya, Elif Şafak ve Orhan Pamuk ifade vermek için mahkemeye çağrıldıklarında (biraz da haklı olarak) ortalığı velveleye vermişlerdi. Hatta AB Komisyonu üyeleri de olaya müdahil olmuştu: "Böyle demokrasi olmaz" demeye getirmişlerdi.

Cuma, 21 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Parti kapatılması bir demokrasi ayıbı; halk, partileri seçimlerde vereceği oyla cezalandırır. Tamam da, Nasrettin Hoca'nın "Hırsızın hiç mi suçu yok?" sorusu gibi (en azından bazı) partilerin, Refah Partisinin (RP), Fazilet Partisinin ve bunların uzantısı olan AKP'nin hiç mi suçu yok? Bu partiler, demokratik, laik ve hukukun üstünlüğüne inanan partiler mi?

Cuma, 14 Mart 2008 13:45
Rıfat Okçabol

Çocuklarımızı, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletine özgü gerekli bilgilerle donanmış bireyler olarak yetiştirmeden, onların özgür bireyler olmalarını sağlamadan imam hatip okullarında onlara hadisleri, tefsiri ve kelamı öğretiyoruz. Kur'an kursları ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde, başka inançlar yokmuşçasına yalnız tek inancı dayatıyoruz.

Cuma, 04 Ocak 2008 13:30
Rıfat Okçabol

Yeni yılı coşkuyla ve törenlerle karşılamak geçmiş yıllardan bizlere kalan bir miras. İnsanlar yeni yıla umutla girmek istiyor, geçip giden yıldaki düş kırıklıklarını yeniden yaşamak istemiyor. Yeni yılı o kadar coşkuyla karşılıyoruz ki, karşılayanların çoğu yetişkin olsa da, bir yıl daha yaşlanıp dünyada geçireceğimiz sürenin biraz daha kısalacak olmasına bile aldırmıyoruz.

Cuma, 18 Ocak 2008 13:30
Rıfat Okçabol

Ortalık liberallerden geçilmiyor. Bilgi birikimleri, genel kültürleri, yazma ve konuşma yetileri çoğumuza parmak ısırtacak cinsten olan kimi liberaller için AKP demokratın en demokratı, başka demokrat yok! Hatta bir tanesi, ezber bozmak için meclise girmek isteyen arkadaşına oy vermemiş olsa, demokrat bir parti olduğu için AKP’ye oy vereceğini açık açık yazıyor.

Salı, 23 Aralık 2008 09:33
Ermenistan&#039a saldırı sinyalleri veren Azerbaycan ordusu, Türkiye tarafından eğitiliyor. Son olarak Genelkurmay İkinci Başkanı Iğsız, Azerbaycan&#039ı ziyaret etti.
soL (HABER MERKEZİ) Ermenistan ile diyalog arayışındaki T&uumlrkiye, bir yandan da bu &uumllkeye saldırı sinyalleri veren Azerbaycan ordusunun geliştirilmesi i&cce
Pazartesi, 22 Aralık 2008 10:13
İzmir Torbalı’da haftasonu gerçekleştirilen panelde, Cumhuriyet’in kazanımlarının AKP eliyle yok edildiği anlatılırken, ülkenin felaketin eşiğine getirildiği söylendi.
Çarşamba, 03 Aralık 2008 15:45
İspanya’da Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı rapor ABD’nin Irak ve Afganistan’dan Guantanamo Üssü’ne insan kaçırmasında en büyük ortağın Türkiye olduğunu söylüyor.

soL (HABER MERKEZİ) ABD'nin, Taliban ve El Kaide tutuklularını çeşitli ülkelerin üzerinden Küba'daki Guantanamo Üssü'ne taşınmaya başlamadan önce İspanya ve diğer ilgili ülkeleri bilgilendirerek izin istediğini gösteren "çok gizli" belgeyi açıklayan İspanyol El Pais Gazetesi bu defa İspanya Savunma Bakanlığı'na dayanarak bu uçuşlara ilişkin detayları içeren listeyi de yayınladı

Cuma, 19 Aralık 2008 10:35
Hayata dönüş operasyonlarını ve sonrasını anlatan, dünya festivalleri de dahil olmak üzere toplam dokuz sinema ödülü alan “Sonbahar” filminin galası, önceki gece Beyoğlu Emek Sineması’nda yapıldı.

soL (HABER MERKEZİ) Y&oumlnetmen &Oumlzcan Alper&rsquoin ilk uzun metrajlı filmi &ldquoSonbahar&rdquoın galası &oumlnceki gece Beyoğlu Emek Sineması&rsquonda yapıldı.

Cuma, 12 Aralık 2008 10:00
Krizle birlikte ABD ve AB kaynaklı finansman kanalları kurudukça, AKP Türkiye'yi petrol zengini Arap şeyhlerine pazarlamanın yollarını arıyor. Önümüzdeki günlerde oluşturulacak bir heyet, bu amaçla kapı kapı Körfez ülkelerini gezecek.

soL (HABER MERKEZİ) Körfez ülkelerinde bulunan kaynakları Türkiye'ye davet etmek için oluşturulacak bir heyetin önümüzdeki günlerde Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşan bir Körfez turu düzenleyeceği belirtiliyor.

Perşembe, 18 Aralık 2008 10:13
İran Petrol Bakanı Golamhüseyin Nozeri, Türkiye ve İran&#039ın, doğalgaz boru hattı yapımı için iki ortak şirket kurmaya hazırlandıklarını söyledi.
soL (HABER MERKEZİ) İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Golamh&uumlseyin Nozeri, T&uumlrkiye ve İran'ın, İran'dan T&uumlrkiye'ye ve Yunanistan'dan İran'a kadar uzanan iki hattın yapımı i&ccedilin iki ortak şirket kuracaklarını a&ccedilıkla

Pages