35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 03 Kasım 2008 08:10
Venezuela Bolivar Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde, "Simon Bolivar Devrimi ve Latin Amerika ile Karayipler'in Bütünlüğü" başlıklı bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Venezeula'nın başlıca entelektüellerinden, yazar, sosyolog Luis Britto Garcia ile müzisyen Elena Gil katıldılar.

soL (İstanbul) Venezuela Bolivar Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde "Simon Bolivar Devrimi ve Latin Amerika ile Karayipler'in Bütünlüğü" başlıklı bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Venezuela'nın önde gelen entelektüellerinden, yazar, sosyolog Luis Britto Garcia katıldı.

Perşembe, 06 Kasım 2008 08:11
En son Engin Çeber’in dövülerek öldürüldüğü cezaevlerinde, devrimci tutsaklara yönelik saldırılar devam ediyor. Kırıklar F Tipi Cezaevi'nde iki tutuklu, jandarmalar tarafından öldüresiye dövüldü.

soL (HABER MEREZİ) İnsan Hakları Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir şubeleri, Kırıklar 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan İleri Kızılaltun ve Fehmi Çapan adlı tutukluların, jandarma saldırısına uğradığını duyurdu.

Cumartesi, 08 Kasım 2008 08:00
Froilan Gonzalez TÜYAP'taki “Che ve 68 hareketinin 40. yıldönümü” başlıklı söyleşisinde Che Guevara'nın devrimci kişiliğinin, 68 hareketi ve günümüzde ne anlam ifade ettiğini Che dostları ile paylaştı.

soL (HABER MERKEZİ)Che Guevara üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan Kübalı yazar araştırmacı Froilan Gonzalez Küba Büyükelçiliği işbirliğiyle TÜYAP Kitap Fuarı'nın konuklarından biri oldu.Froilan Gonzalez "Che ve 68 hareketinin 40.

Pazartesi, 03 Kasım 2008 10:51
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD'de yapılacak başkanlık seçimini Demokrat Parti adayı Obama'nın kazanacağını düşündüğünü, yeni hükümetle birlikte Küba’ya saldırgan tavrın devam etmeyeceğini umduğunu söyledi.

soL (DIŞ HABERLER) Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD başkanlık seçimleri ile ilgili değerlendirmeler yaparak Barack Obama için ''Ondan devrimci olmasını istemiyoruz, sosyalist ol da demiyoruz, ama ABD Başkanı olmak üzere olan bir siyahi olarak, onun bunun üstesinden gelebilecek yetenekte olmasını diliyoruz'' dedi.

Perşembe, 27 Kasım 2008 09:50
Yurdakul Er

Kriz ve siyasetin iç içe geçtiği, birinin diğerinden ayrılamadığı, birinin diğerini tetiklediği veya düşürdüğü zamanlardayız. Krizin siyaset, siyasetin de kriz anlamına geldiği bir zamandır bu. Aydemir Güler, makaleleriyle geliştirmenin dışında, kitap halinde de uzun bir süredir "Son Kriz" çözümlemeleri sunuyor. Son krizdeyiz. Tamam.

Cuma, 14 Kasım 2008 16:42

Kocaeli'nde kuruluşu gerçekleştirilen platform, öncelikle 29 Kasım'da Ankara'da yapılacak ''Krize, işsizliğe, yoksulluğa ve zamlara karşı'' mitingine geniş katılım sağlamayı örgütleyecek.

Çarşamba, 19 Kasım 2008 08:25
Emeğin şairi Enver Gökçe’nin ölümünün ardından 27 yıl geçti. Bugün Enver Gökçe şiirleri okunacak, emekten yana siyasi tavrı tartışılacak.

soL (HABER MERKEZİ) 19 Kasım 1981 tarihinde kaybettiğimiz şair Enver Gökçe, ölümünün on yedinci yılında, Özgür Tiyatro'nun düzenlediği etkinlikle anılıyor. Özgür Başkaya imzasıyla yayınlanan duyuruda, bu akşam Ankara'da düzenlenecek etkinliğe çağrı yapıldı. Etkinlikte Enver Gökçe şiirleri okunacak, hayatı konuşulacak ve emekten yana politik tavrını tartışılacak.

Salı, 11 Kasım 2008 12:46
Kemal Okuyan

Bundan dört gün önce Ekim Devrimi'nin 91. yıldönümüydü. Büyük hem de çok büyük bir devrimdi ama Sovyetler Birliği ortadan kalkalı beri, eksik ve biraz havada. Ardından gelen kuruluşu, insanlığın eşitlikçi bir toplum yolunda elde ettiği muazzam kazanımları, daha sonra bir bir geri alınsa da, yok saymak mümkün değil belki ama açıkçası Ekim Devrimi'ni "kutlamak" insanın içinden gelmiyor.

Pazar, 09 Kasım 2008 10:20
Korkut Boratav

Barack Obama'nın seçilmesine sevinelim mi? Üzülelim mi? Türkiye'de medyanın, okur-yazar takımının büyük bölümünün sevindiği devletimizin yüce çıkarlarına duyarlı çevrelerin ise, Obama'nın Ermeni lobisine "paçayı kaptırmış" olması nedeniyle endişeye sürüklendiği gözleniyor.

Pazartesi, 03 Kasım 2008 09:59
İlker Belek

Kimler Marks'ı hatırlamadı ki ? Altanlar, Serdar Turgut, Taha Akyol, Fuat Keyman .... Krizin emperyalist dünya sisteminin merkezinden başlaması, banka ve şirket iflasları, birkaç hafta içinde buharlaşan trilyonlarca dolarlık sermaye, sarsıntının domino etkisi denilen tarzda bütün dünyaya yayılması Marks'ın burjuva yazınında kaydettiği yükselişin nedenlerinden bazıları.

Perşembe, 13 Kasım 2008 14:15
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi doktorları, yaşamını yitiren bir hastanın yakınlarınca yapılan saldırıyı kınadı. Açıklamada "sağlık sorunlarındaki aksama sağlık çalışanlarından kaynaklı değil" denildi.

soL (Kocaeli) Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi'nde,'tedavi görürken 6 Kasım'da yaşamını yitiren bir hastanın yakınlarının sağlık çalışanlarını tartaklaması, doktorlar ve bazı çalışanların da kendilerini odalara kilitleyerek bu saldırıdan kurtulması, yine doktorlar ve sağlık çalışanlarınca protesto edildi.

Pazar, 09 Kasım 2008 08:00
DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, DİSK ve KESK'in çağrısıyla düzenlenen 29 Kasım Ankara mitingi öncesinde, konfederasyonların krize karşı programının salı günü açıklanacağını söyledi.

soL (İstanbul) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), krize karşı "emek ve demokrasi programı"nı salı günü açıklayacak.

Cumartesi, 08 Kasım 2008 08:32
TÜYAP'ta düzenlenen söyleşide Kürtler ve 68 hareketi ilişkisi ele alındı.

soL (HABER MERKEZİ) Evrensel Basım Yayın ve Tiroj dergisi tarafından TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda düzenlenen, İsmail Beşikçi, Faik Bulut ve Aydın Çubukçu'nun katıldığı "Kürdün 68'i, 68'in Kürdü" başlıklı panelde, Türkiye'de Kürtlerin 60'lı yıllardaki antiemperyalist mücadeleyle ilişkisi ele alındı.

Pazartesi, 03 Kasım 2008 08:00
Halkevleri'nin dün Ankara'da düzenlediği mitingde binlerce insan AKP'ye ve AKP döneminde yaratılan hak kayıplarına karşı buluştu.

soL (Ankara) Hazırlıkları birkaç aydır süren "AKP'yi, zamları, işbirlikçiliği, gericiliği AKlamıyoruz HaKlıyoruz" başlıklı miting için çeşitli illerden gelen Halkevciler, saat 13.00'te Dikimevi Kavşağı'nda buluştular. Sloganlar eşliğinde yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından, kortej, mitingin yapılacağı Kolej Kavşağı'na ulaştı.

Pazar, 02 Kasım 2008 10:08
Mesut Odman

Yıllardan 1978'di kışın son günleri. O sıralar pek alışıp kullandığımız deyişle, "burjuvazinin planı" gecikmiş, bu da bize, Türkiye İşçi Partisi'nin kararıyla hazırlamakta olduğumuz kalkınma planına, kendi adlandırmamızla "kontur plan"a zaman kazandırmıştı. Ama yine de gerideydik çok çalışmak yetmiyordu ek işgücüne ihtiyacımız vardı.

Pages