639 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 10 Ekim 2008 08:15
Abdullah Gül, Finlandiya'da katıldığı konferansta, Türkiye ve AB konulu bir konuşma yaptı. Gül, son dönemde sıkılıkla yaptığı gibi, konuşmasında Türkiye'nin AB'ye yapacağı "katkı"lardan ve AB için taşıdığı "stratejik önem"den bahsetti.

soL (HABER MERKEZİ) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya ve Estonya gezisinin ilk durağı olan Finlandiya'da, Yuvaskula Üniversitesi'nde eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari için düzenlenen konferansa katıldı ve "Türkiye ve AB: Ortak bir gelecek inşa etmek" konulu bir konuşma yaptı.

Pazartesi, 06 Ekim 2008 08:12
Şemdinli'deki saldırının ardından yapılan yorumlarda, ardında ABD, AB ve Kuzey Irak'ın olabileceği dile getirilirken, diplomatik süreç de bir yandan işliyor. Türkiye Irak'a verdiği notanın yanı sıra Irak'taki işgal gücü ABD ile de temaslarını sürdürüyor.

soL (HABER MERKEZİ) Şemdinli'deki Aktütün sınır karakoluna yapılan saldırının ardından, Türkiye, Irak merkezi yönetimine nota verirken, Washington'daki Türk Büyükelçiliği kanalıyla ABD nezdinde temasların da sürdürüldüğü bildirildi. Irak'a verilen notanın, bu ülkedeki işgal gücü olması nedeniyle ABD'ye de verilmiş olduğu öne sürülüyor.

Pazartesi, 20 Ekim 2008 08:17
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde "Felaketin Eşiğinde Türkiye" başlığıyla düzenlenen panelde "Felaketin eşiğinde Türkiye'de neler oluyor, sol ne durumda, kriz nelere yol açacak?" başlıkları tartışıldı.

soL (HABER MERKEZİ) Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen "Felaketin Eşiğinde Türkiye" paneline konuşmacı olarak, TKP Genel Başkanı Aydemir Güler, soL yazarı Gamze Erbil, iktisatçı Alper Özge ve TKP Kadıköy İlçe Başkanı Hüseyin Topaloğlu katıldı.

Çarşamba, 15 Ekim 2008 07:56
DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün Meclis grubunda yaptığı konuşmasının gündeminde Kürt sorunu ve ekonomik kriz vardı. Türk yaptığı konuşmasında çözümün Türkiye'de yaşayan Kürtlerde aranması gerektiğini söyledi.

soL (HABER MERKEZİ) Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkanı Ahmet Türk partisinin meclis grubunda yaptığı konuşmasında Kürt sorununu ve ülkeyi etkilemeye başlayan uluslararası ekonomik krizi değerlendirdi. DTP Eşbaşkanı bu gündemler üzerinden AKP'ye yüklendi.

"Sorun içeridedir, çözüm de içeridedir"

Salı, 28 Ekim 2008 08:00
İlki geçtiğimiz hafta Kadıköy’de yapılan “Felaketin Eşiğinde Türkiye” panelinin ikincisi Bakırköy’de gerçekleştirildi.

soL (İstanbul) TKP Bakırköy İlçe Örgütü ve bağlı Yurtsever Cephe örgütlerinin düzenlediği "Felaketin Eşiğinde Türkiye" paneli, Bakırköy Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Cuma, 24 Ekim 2008 11:00
Azerbaycan, Türkiye ve İsrail elçileri, Los Angeles’ta bir konferansta buluşacaklar. Konferansta, enerji gündemi gibi, bölgenin kritik konuları görüşülecek.

soL (DIŞ HABERLER) 6 Kasım'da Los Angeles'ta Azerbaycan-Amerikan Konseyi, Amerikan Yahudi Komitesi ve Türk-Amerikan Derneği'nin kaıtılımıyla bir konferans düzenleneceği duyuruldu. "Köprüleri Kurmak - Hazar'dan Akdeniz'e" başlıklı konferansa, üç ülkenin başkonsolosları katılacak.

Cuma, 17 Ekim 2008 20:35
BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyeliği için yapılan seçimlerde İzlanda kaybederken, Türkiye ve Avusturya üyeliğe hak kazandılar.

soL (HABER MERKEZİ) BM Güvenlik Konseyi seçimlerinde ekonomik krizin en kötü vurduğu ülke olan İzlanda kaybetti, Türkiye ve Avusturya Batı Avrupa bölgesinden üyelik hakkı kazandı. Türkiye, oylamada 151 oy aldı.

Türkiye'nin 1 Ocak'ta başlayacak üyeliği, iki yıl sürecek.

Pazartesi, 13 Ekim 2008 20:25
Fortis Belçika'nın yüzde 51 hissesini Belçika hükümeti devraldı. Buna göre Fortis Türkiye de Belçika devletinin eline geçmiş oldu.

soL (HABER MERKEZİ) Fortis'in Belçika'nın (Fortis Brussles SA/NV'nin) yüzde 50+1 hissesinin Belçika hükümetine devrinin gerçekleştirildiği bildirildi. Böylelikle Belçika hükümeti bankanın toplam hissesinin yüzde 99,93'ünü devralmış oldu.

Çarşamba, 29 Ekim 2008 07:41
Türkiye Komünist Partisi, Cumhuriyet'in kuruluşunun 85. yılı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Cumhuriyet'in 85. kuruluş yıldönümü nedeniyle Türkiye Komünist Partisi (TKP) Siyasi Komite tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin tasfiye edilmekte olduğu ve cumhuriyet fikriyle onun değerlerinin ancak sosyalist bir iktidar tarafından ayağa kaldırılabileceği vurgulandı. "Yol ayrımında" başlığını taşıyan açıklamanın tamamını yayınlıyoruz:

Çarşamba, 08 Ekim 2008 13:03
ABD Dışişleri Yardımcısı Robert Wood, istihbarat konusunda Türkiye ile işbirliği içerisinde olunduğunu belirterek PKK’nin faaliyetlerini durdurmak amacıyla Türkiye ve Irak hükümetiyle “yakın bir ilişki” içerisinde olduklarını söyledi.

soL (HABER MERKEZİ) ABD Dışişleri Bakanlığı, istihbarat konusunda Türkiye ile yapılan işbirliğinin iyiye gittiğini açıkladı. Sözcü Robert Wood, günlük basın toplantısında "PKK'ye karşı istihbarat paylaşımının etkin bir biçimde sürdürülüp sürdürülmediği"ne ilişkin bir soru üzerine "Türkler ile PKK konusunda istihbarat alanında işbirliğini yapıyoruz.

Çarşamba, 08 Ekim 2008 08:00
ABD'nin yeni Türkiye Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye'de görevine başlamadan, geçmişte Türkiye ile olan ilişkileri gündeme geldi. İran için ABD'nin politikalarını Türkiye'ye dayatacağı öngörülen Jeffrey, geçmişiyle tam bu işin adamı olduğunu gösteriyor.

soL (HABER GÜNDEMİ) Yeni ABD büyükelçisi James Jeffrey, daha göreve başlamadan Türkiye için nelere yol açacağı tartışılmaya başladı. Yeni dönemde ABD'nin İran'a dönük operasyon olasılığı Türkiye'yi dahil etmek için geldiği öngörülen Jeffrey, geçmişte yaptığı açıklamalar ve aldığı görevlerle Türkiye'yi nereye sürüklemek istediğini belli ediyor.

Perşembe, 09 Ekim 2008 11:22
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD ile Türkiye arasında istihbarat paylaşımının devam ettiğini, bu konuda bir zafiyetin bulunmadığını söyledi.

soL (HABER MERKEZİ) Meksika'nın Ankara Büyükelçiliği'nin resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wilson, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan ile görüşmesinin içeriğine dair bir soruyu yanıtlarken, bunun rutin bir görüşme olduğunu, detay veremeyeceğini söyledi.

Cuma, 17 Ekim 2008 11:32
İngiliz The Economist dergisinin Türkiye ve Kürtler başlıklı haber analizinde “Kürtler, Türk hükümeti için sorun olmaya devam ediyor” denildi.

soL (HABER MERKEZİ) The Economist dergisi "Türkiye ve Kürtler" başlıklı haberinde "Son PKK saldırı dalgası, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ni mahcup etti ve ordunun yeterliliği konusunda yeni soru işaretlerini yarattı" diye yazdı.

Perşembe, 16 Ekim 2008 11:13
Türkiye ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasında ne konuşulduğu basına yansıdı. Yapılacak işbirliğinde hedef "PKK'yi yalnızlaştırmak"

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik başkanlığında görüştüğü Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani ile yapılan konuşmanın içeriği ortaya çıktı. Barzani ve Özçelik arasında yapılan antlaşmaya göre PKK'ye karşı işbirliği ele alındı.

Pazartesi, 13 Ekim 2008 07:56
Türkiye hava savunmasını güçlendirmek üzere arayışlarını sürdürüyor. Yeni ihale kısa menzilli füzeler için.

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye savunma gücünü artırmak üzere yeni bir füze sistemi almak için uluslararası ihale sürecini başlattı.

Pages