23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 06 Temmuz 2008 12:47
İngiliz basınında, Ergenekon soruşturmasına ilişkin değerlendirmeler yayınlanmaya devam ediyor. Ergenekon soruşturmasının Türk siyasetini alt üst eden en son travma olabileceği ileri sürüldü.

soL (HABER MERKEZİ) İngiliz The Observer gazetesinde Ergenekon soruşturmasına ilişkin yayınlanan bir haberde, Ergenekon'un sadece "Türk siyasetini alt üst eden en son travma" olduğu ileri sürüldü.

Çarşamba, 02 Temmuz 2008 07:20
12 Eylül darbesi bir sıçramaydı. Sonra aralıksız gericileşme. Öldürücü darbe ise AKP'den.

soL (HABER MERKEZİ) Türkiye adım adım İslamcılaşıyor. AKP'nin, tek başına iktidara yerleştiği günden bu yana, ülkeyi gerek yapısal gerek sosyal açıdan daha karanlık ve gerici, tüm kurumları ve sokaktaki yaşamıyla daha İslamcı bir çizgiye çektiği, günümüzün somut verileri 90'ların Türkiyesi ile karşılaştırıldığında, açıkça görülüyor.

Perşembe, 31 Temmuz 2008 11:02
Mustafa Kemal Erdemol

Hep duyardık. Sağcı basının önde gelen kimi kalemleri yazardı da zaman zaman. "Şu komünistleri Endonezya'daki gibi bir gecede boğazlayacaksın" diye. Şimdilerde "bilge" kişi kesilen Mehmet Şevket Eygi'nin, sanırım adı Büyük Gazete olan gazetesinde böyle şeyler yazdığını anımsıyorum. Adı geçen gazetenin yayınlandığı dönemde ben henüz çocukluktan çıkmak üzereydim.

Çarşamba, 02 Temmuz 2008 07:04
Sivas katliamının üzerinden 15 yıl geçti. Dinci gericilik siyasi alanı fethetmekle kalmadı, toplumsal yaşamı bildiği gibi dönüştürdü.

soL (HABER MERKEZİ) 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta gerçekleştirilen katliamdan sonra Türkiye'de yaşanan değişim şaşırtıcı. Gündelik yaşamdan siyasete, Türkiye gerçek bir İslamcılaşma süreci yaşadı. "Laiklik nedir" tartışmalarının ve "türban" geriliminin arkasında bir ülkenin baştan aşağıya dönüştürülmesine dönük girişimlerin olduğu açık bir biçimde görülüyor.

Perşembe, 17 Temmuz 2008 22:13
Anayasa Mahkemesi raportörü Doç.Dr. Osman Can'ın AKP'nin kapatılmaması doğrultusunda hazırladığı rapor dava ile ilgili olasılıkları ve tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Yabancı basın Can'ın AKP'ye arka çıktığını ileri sürdü.

soL (HABER MERKEZİ) Anayasa Mahkemesi raportörü Doç.Dr.Osman Can'ın AKP kapatılma davası ile ilgili hazırladığı raporun içeriği çeşitli tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Özellikle islamcı basın, konuya ilişkin dış basında çıkan değerlendirmeler üzerinden AKP lehine bir durumun ortaya çıktığı mesajı verme eğiliminde.

Pazartesi, 14 Temmuz 2008 11:18
İlker Belek

Ergenekon'da gözaltına alınanların, tutuklananların arasında mafyatik ilişkileri olanlar, gerçekten darbeye (en azından) meyilli ve hevesli görünenler yok mu ? Elbette var.

Çarşamba, 30 Temmuz 2008 21:54
AKP'nin kapatılmaması kararına dış basında yapılan yorumlarda, "AB ve ABD'nin yakın işbirliği içinde olduğu iktidar partisinin önüne taş konmasının engellendiği" yaklaşımı hakim oldu ve AKP'nin bu badireyi de atlatarak reformlara devam edeceği beklentisi ortaya kondu.

soL (HABER MERKEZİ) CNN, AKP ile ülkenin laik kuruluş geleneğinden gelen AKP karşıtları arasında bir süredir yükselen keskin bir siyasi gerilimin dava ile tırmandığını belirtti.

Salı, 01 Temmuz 2008 14:02

Çok sayıda "futbol bitti, hadi köyümüze geri dönelim, açmalı kapanmalı gündemlerimize gömülelim" yazısını bir kenara ayırıp, Taha Akyol'undan Derya Sazak ve Oral Çalışlar'ına CHP'nin sosyalist enternasyonalle imtihanını ele alan, "ah memlekette şöyle yakışıklı ve liberal tarafından, tabii ki merkezde bir sol parti olsa" kandırmacasını sürdüren köşe denemelerinden hangisine "bulaşalım" diye düşü

Çarşamba, 16 Temmuz 2008 07:50
Bir okul müdürü servis aracında bir kadın öğretmenin yanına oturdu diye hakarete uğradı. Eğitim Sen, durumu protesto eden bir açıklama yaptı.

soL (HABER MERKEZİ) Eğitim Sen gündelik hayat içersinde İslamcı uygulamaların ağırlığını artırmasına ve muhazakarlaşmaya karşı duracaklarını açıklayan bir basın açıklaması yaptı.

Perşembe, 24 Temmuz 2008 08:36
Yurtsever Cephe Muğla Sözcüsü Ayhan Karahan Gazeteciler Cemiyeti tarafından “basında sansürün kaldırılışının 100. yıldönümünde” bu yıl ilk kez Muğla’da verilecek olan, “basın özgürlüğü” ödülüne layık görüldü. Basın özgürlüğü ödülünün Karahan’a verilmesi gerici medyada büyük rahatsızlık yarattı.

soL (HABER MERKEZİ) Muğla'da yayın yapan gerici bir medya ödülü "Basın Özgürlüğü Ödülü TKP'ye Verildi" başlığı ile manşetine taşıdı. Söz konusu medya ödül nedeni ile Gazeteciler Cemiyeti'ni de politikleşmekle suçladı.

Salı, 22 Temmuz 2008 07:34
Laiklik elden gitti mi, toplum dincileşti mi, Avrupa'da durum ne?

ABD'de ve Avrupa ülkelerinde toplumun giderek dine yönelmesine yol açan uygulamalara Türkiye'den bakıldığında, AKP iktidarında din siyaset ilişkisini tanımlamak, ayrı bir zorunluluk oluyor. Ülkenin gündemindeki "laiklik elden gidiyor mu toplum ne kadar dincileştiriliyor bu alanda ABD ve Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasında farklılık var mı" sorularına yanıt aradık...

Pazartesi, 14 Temmuz 2008 07:45
Fethullah Hoca'nın müritleri, yurtdışına eğitime giden öğrencileri kuşatıyor. Yakında büyük dönüş başlıyor.

soL (HABER MERKEZİ) AKP iktidarından bu yana ülke genelinde etkisini artıran İslamcı örgütlenme, üniversitelerde de en güçlü dönemlerini yaşıyor.

Çarşamba, 30 Temmuz 2008 14:39
Kemal Okuyan

The Independent'da yer alan Türkiye yorumu doğal olarak ilgi çekti. Türkiye Cumhuriyeti'nin "çökmekte" olduğunu iddia eden Daniel Howden imzalı makale bütün gücünü başlığından alıyor. Howden çökmekte olan cumhuriyetin "dünyanın en önemli siyasal projesi" olduğunu ileri sürdükten sonra bir şey söylemiyor.

Cuma, 18 Temmuz 2008 11:02
Yurdakul Er

Nihat Behram'ın soL'daki yazısıyla ve galiba hemen öncesinde de Leyla Erbil, Tahsin Yücel ve Kaan Arslanoğlu'nun, "Biz bu işte yokuz" merkezli açıklamalarıyla Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı denilen ortak kültür suikastını boykot etmeleri, küçük de olsa bir umut ışığıdır. Tamam. Sahiplerine elbette teşekkür borçluyuz. Peki.

Ama fazla umutlu olmak da gerçekle bağdaşmıyor.

Perşembe, 10 Temmuz 2008 11:11
Mustafa Kemal Erdemol

Bölgeyi yakından izleyenler için aslında şaşırtıcı gelmiyor bu olanlar. İran karşıtı olduğu için, şimdi "şeytan" ilan ettiği Taliban'ı, Afganistan'da iktidarı ele alır almaz ilk tanıyan ülkeydi ABD. Türkiye'de İslam'ın "ılımlı"sını, Afganistan'da "radikal"ini savunurken, her bölgeye uygun ayaküstü prensipler uydurmasına gerek kalmadı ABD'nin.

Pages