59 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 22 Temmuz 2008 08:25
Ekvador Kurucu Meclisi Başkan Yardımcısı Aminta Buenaño, yeni Ekvador anayasasının yurttaşların ve doğanın haklarını garanti altına aldığı için devrimci ve demokratik bir anayasa olduğunu söyledi.

soL (DIŞ HABERLER) Ekvador'da yeni anayasa çalışmaları sürüyor. Yeni anayasanın devrimci olduğunu belirten Meclis Başkan Yardımcısı Buena&ntildeo, eylülde yapılacak referandumda onaylanması halinde anayasanın öncesiyle sonrasını ayıracak bir dönüm noktası olacağını, çünkü neoliberal modelin sonunu, sosyal ve dayanışmacı bir modelin başlangıcını temsil ettiğini belirtti.

Çarşamba, 02 Temmuz 2008 07:45
Moğolistan'da seçim sonuçlarını kabul edemeyen özelleştirme yanlısı muhalefet, Moğolistan Halkının Devrimci Partisi'nin seçim zaferi üzerine sokak gösterilerine başladı.

soL (DIŞ HABERLER) Moğolistan'da, geçen Pazar yapılan seçimlerden çıkan sonucu beğenmeyen liberal muhalefet, gerçekleştirdiği sokak gösterileriyle ülkeyi savaş alanına çevirdi. Çıkan olaylarda 50'nin üstünde insan yaralanırken, ülkede 4 günlük olağanüstü hal ilan edildi.

Pazartesi, 21 Temmuz 2008 06:57
Kolombiya’nın bağımsızlık günü olan 20 Temmuz’daki kutlamalar, devlet başkanı Uribe ve sosyal demokratlar tarafından Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) karşı bir kampanya haline getirildi.

soL (DIŞ HABERLER) Günlerdir yoğun bir çalışmayla ülkenin bazı kentlerinde örgütlenen bağımsızlık günü yürüyüşlerinde, FARC'a elindeki tüm rehineleri bırakması çağrısında bulunuldu.

Perşembe, 31 Temmuz 2008 08:44
Nihat Behram 1989’da “Kültür Bakanlığı standına baskın eylemi”ni kendisinin düzenlediğini açıkladı.

soL (HABER MERKEZİ) Fransa'nın 'Konuk Ülke' olarak katıldığı1989 daki 41.Uluslararsı Frankfurt Kitap Fuarı'nda, TC Kültür Bakanlığı Standı'nda bir baskın eylemi yaşanmıştı.

Perşembe, 24 Temmuz 2008 13:45
Ankara’da sol parti ve kitle örgütleri emperyalizme karşı bir araya geliyor.

soL (HABER MERKEZİ) ÖDP, TKP Ankara İl örgütleri ve Halkevlerinin çağrısı ile 22 Temmuz'da bir araya gelen örgütler bu Cuma (25 Temmuz 2008) saat 18.00'da İMO'da yapılacak "Emperyalizm, darbeler ve gericiliğe karşı sözümüz var" forumunu düzenleme kararını aldılar.

Cumartesi, 05 Temmuz 2008 05:53
Türkiye’nin önemli aydın ve yazarlarından, tanınmış politik figürlerinden olan Mihri Belli, tatil yapmakta olduğu Bodrum’da bir kaza geçirdi.

soL (İZMİR) Türkiye solunun önemli isimlerinden Mihri Belli dinlenmekte olduğu Bodrum'da kaza geçirdi. Sol bacağındaki kemiği kalça altından kırılan Mihri Belli, önceki gün Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çarşamba, 30 Temmuz 2008 11:40
Nihat Behram

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı öncesinde 'Fuara katılıp katılmama yada katılıp katılmama biçimleri' yönündeki tartışma, belli ki kimi kişi ve çevreleri tedirgin etti. Duruma tepki veren de oldu, sessiz geçirmeye çalışan da.

Cumartesi, 26 Temmuz 2008 17:02
DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş’in üyesi 3 işçi adına açılan davada, Kocaeli 1. İş Mahkemesi "işe iade" kararı verdi.

soL ( KOCAELİ ) Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bünyesindeki Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası'nın (Dev Sağlık-İş), Kocaeli Üniversitesi birimlerinde çalışan üyeleri Talat Tunç, Erol Fidan ve Bahadır Candır, 10 ay önce işten atılmaları üzerine açtıkları "işe iade" davasını kazandı.

Çarşamba, 30 Temmuz 2008 08:18
Güngören'de 18 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılar Ankara'da protesto edildi.

soL (HABER MERKEZİ) Ankara'da önceki akşam Yüksel Caddesi'nde toplanan siyasi parti, sendika ve kitle örgütleri üyeleri Güngören'deki bombalı saldırıları protesto etti.

Pazartesi, 28 Temmuz 2008 16:45
Ankara'daki siyasi partiler, sendikalar, dernekler, Güngören'deki bombalı saldırıyı, düzenledikleri basın açıklaması ile kınayacaklar.

soL(ANKARA) Aralarında KESK Ankara Şubeler Platformu, Tüm-Tis, Ankara Halkevleri, Devrimci 78'liler derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, TKP, EMEP, SDP, ÖDP ve DTP'nin bulunduğu parti, sendika ve dernekler, Güngören'de 17 kişinin ölümüne ve 150'den fazlasının yaralanmasına neden olan patlamayı Yüksel Caddesi'nde saat 18.30'da gerçekleştirilecek basın açıklamasıyla kınayac

Cumartesi, 26 Temmuz 2008 11:10
Küba devrimine giden yolda en önemli mihenk taşlarından biri olarak adlandırılan Moncada Kışlası baskını 55. yılında Küba dışında birçok ülkede de kutlanıyor. Küba’daki kutlamalar çerçevesinde Devlet Başkanı Raul Castro kışlanın bulunduğu şehir Santiago de Cuba’da bir konuşma gerçekleştirecek.

soL ( Dış Haberler) Fidel ve arkadaşlarının 26 Temmuz 1953 yılında gerçekleştirdikleri Moncoda Kışlası baskını 55.yılında Küba ve birçok ülkede Küba devrimi ile dayanışma etkinlikleri ile kutlanıyor. Bugün Küba Devlet Başkanı Raul Castro, kışlanın yer aldığı şehir Santiago de Cuba'da düzenlenen törenlere katılacak ve burada bir konuşma yapacak.

Perşembe, 03 Temmuz 2008 12:51
Kemal Okuyan

İki gündür liberal ve de doğal olarak gerici basında okuyoruz, meğer Sivas katliamınının da arkasında Ergenekon varmış... Derin devlet ya da işte onun bir kanadı, suçu dincilerin üzerine atmak için bu tezgahı tertiplemiş. Bu nedenle "gericilik" diye ayağa kalkmanın anlamı yokmuş. Asıl suçluların peşinden gidilmeliymiş.

Salı, 15 Temmuz 2008 12:53

"Gariplikler ülkesinde yaşıyoruz sözüne inanası geliyor insanın... Ergenekon operasyonu karşısında, hemen, "Cumhuriyetin sahipsiz olmadığını gösterelim" diye yürüyen "komünistleri" gördükten sonra...

Salı, 22 Temmuz 2008 19:49
Melih Gökçek’in ODTÜ’nün talanı projesine öğrenci, mezun, akademisyen ve emekçiler düzenledikleri eylemle yanıt verdiler. Rektör Ural Akbulut Gökçek'in amacının Eymir'i almak olduğunu belirtti.

soL (Ankara) Bugün saat 15.15'te Fizik bölümü önünde kırmızı kartları ve dövizleriyle toplanan ODTÜ'lüler yoğun ıslık ve alkışlarla eylemlerine başladı. ODTÜ öğrencileri imzalı "ODTÜ Bizimdir" pankartı arkasına toplanan kalabalık, Rektörlük binasına doğru yürüyüşe geçti. Rektörlükten postaneye yönelen öğrenciler, "ODTÜ değil Melih Gökçek yıkılacak.", "Ankara'nın belası İ.

Pazartesi, 28 Temmuz 2008 07:25
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devrimin başlangıcı olarak kabul edilen Moncada Kışlası Baskını’nın 55’inci yıldönümünü, baskının lideri olan Fidel Castro’ya ithaf etti.

soL (DIŞ HABERLER) Fidel Castro liderliğindeki devrimcilerin Fulgencio Batista rejimini devirmek amacıyla Moncada Kışlası'na düzenlediği ve devrimin başlangıcı kabul edilen baskının 55'inci yıldönümü, önceki gün düzenlenen ve 10 binden fazla kişinin katıldığı törenle kutlandı.

Pages