26 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 29 Haziran 2008 14:51
KESK genel kuruluna, farklı sendikal anlayışlar yerine ÖDP’ye yakınlığı ile bilinen Devrimci Sendikal Dayanışma içindeki ayrışma damgasını vurdu.

soL (HABER MERKEZİ) KESK 3. Olağan Genel Kurulu bugün yapılacak olan seçimlerle tamamlanıyor. 3 gündür süren genel kurulda solda birlik tartışmaları çerçevesinde ortaya çıkan ayrışmalar öne çıktı.

Perşembe, 26 Haziran 2008 08:13
Lazca şarkıları ve devrimci duruşuyla tanınan müzisyen Kazım Koyuncu, Kadıköy sokaklarında şarkılarıyla anıldı.

soL (HABER MERKEZİ) Kazım Koyuncu Kültür Merkezi (KKKM), müzisyen Kazım Koyuncu'yu, "geriye bıraktığı toplumsal sanat üretimi ilkesini takip ederek ve üreterek anmak" diye tanımladığı etkinliklerin açılışında, dün, Kadıköy Çarşı'da, tulumlar eşliğinde şarkılar söyleyerek yürüdü.

Cuma, 20 Haziran 2008 11:36
2003 yılından beri uygulanan yaptırımlara gerekçe olarak karşı-devrimci faaliyetlerde bulunan Kübalıların tutuklanması gösteriliyordu.

soL (DIŞ HABERLER) Avrupa Birliği zirvesinden Küba'ya dönük yaptırımların kaldırılması kararı çıktı. Birlik 2003 yılından beri Küba'da muhaliflere baskı uygulandığı gerekçesiyle Küba'ya ekonomik ve siyasi yaptırım uyguluyordu.

Pazartesi, 30 Haziran 2008 08:07
KESK Genel Kurulu'na sendikaların sorunları ve çözüm önerileri değil yönetim kurulu seçimlerinde gruplar arası çekişmeler damga vurdu.

soL (ANKARA) Ankara MEB Şura Salonu'nda yapılan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) 3. Olağan Genel Kurulu dün tamamlandı. Genel kurula, konfederasyonun önündeki sorunlar ve siyasi tartışmalardan çok, delegelerin temsil ettikleri farklı gruplar arasındaki tartışmalar damgasını vurdu. Genel kurulun üçüncü ve son günü olan dün ise yönetim kurulu seçimi yapıldı.

Cumartesi, 21 Haziran 2008 06:17
Kemal Okuyan

Emek vermeden kazanma, adalet duygusunun yitimi, haksızlıkları kanıksama... Bunlar Türkiye toplumun başına bela edilmiş hastalıklardı. Avrupa Futbol Şampiyonası denk geldi tam oldu. Yok, "emek vermemek" diyemeyeceğim, futbolda bunun karşılığı herhalde mücadele etmektir ve bu açıdan Türkiye turnuvanın en son eleştirilecek takımlarından biridir.

Pazartesi, 30 Haziran 2008 13:11
Kemal Okuyan

Sosyalist kuruluş mücadelesi verirken mülkiyet ilişkilerinde "özel"i işaret eden her adım can sıkıcıdır, sorgulanmalıdır. Yine, ücretlerde farklılaşmayı doğuracak uygulamalara hep kuşku ile bakmak gerekir.

Perşembe, 26 Haziran 2008 07:47
Kurtlar Vadisi’nin “profesyonel devrimcisi” Muro, kentte “mafyaya müdür” oluyor. Muro tiplemesi, sol değerlerin aşındırılmasında malzeme olarak kullanılıyor.

soL (HABER MERKEZİ) Kurtlar Vadisi'nin Muro'su Mustafa Üstündağ, 22 Haziran tarihli Vatan gazetesindeki röportajda, canlandırdığı rolü, "muhtarın oğluna yapılan eylem muhtara, yani devlete yapılmış kabul edildi. İlk defa bu yüzden dağa kaçarken, 'oğlum Muro, bu iş böyle gitmez, ya bu düzen değişecek ya da sen bu düzenin çarkları arasında ceviz gibi dağılıp gideceksin' dedim.

Pazar, 29 Haziran 2008 07:27
“Kazım Koyuncu İçin Sokağa Türküler” etkinliği, TMMOB, Yurtsever Cephe Kültür Sanat Komisyonu, Halkevleri’nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir topluluk tarafından dün Ankara Konur Sokak’ta gerçekleştirildi.

soL (HABER MERKEZİ) Kazım Koyuncu İçin Sokağa Türküler etkinliğinde, Düzenleme Komitesi'nin hazırladığı bildiri dağıtıldı ve çeşitli sanatçıların katılımıyla gerçekleşen konserle, Kazım Koyuncu şarkılarla anıldı.

Pazartesi, 23 Haziran 2008 07:36
Zengin Tarija eyaleti özerklik referandumuna giden dördüncü eyalet olurken, Morales 10 Ağustos'ta yapılacak güven oylaması için hazırlıklara başladı.

soL (DIŞ HABERLER) Bolivya'nın Tarija eyaletinde dün muhalif yerel yönetimin örgütlediği özerklik referandumu gerçekleşti.

Morales hükümetinin yasadışı ve bölücü ilan ettiği oylama, ülkenin zengin eyaletleri için özerklik isteyen büyük toprak sahipleri ve onların desteğini alan yerel yönetimlerin başlattığı referandum sürecinin dördüncü durağı oldu.

Cuma, 20 Haziran 2008 05:17
Yurdakul Er

Kapitalizmin, bizim de rüzgara kapılıp kullanmak zorunda kaldığımız moda bir deyimle,"neoliberal" versiyonu, orta sınıfları törpülemeyi sürdürüyor. Sadece bağımlı ve görece daha az gelişmiş Türkiye gibi ülkelerde değil, emperyalist metropollerde de böyle bu. Orta sınıflar, hızla küçülüyor. Dünya sisteminin son dönemde sayısı artan kriz göstergeleri arasındaki yeri, malum.

Pazar, 22 Haziran 2008 08:00
İşçi sınıfının tarihsel rolünü oynaması, 38 yıl önce attığı dev adımı anmakla yetinmeyip, mücadeleyi yükseltmesinden geçiyor.

15-16 Haziran 1970 işçi direnişi, sınıfın kazanımlarını korumak ve ileriye taşımak için yürütmesi gereken mücadele üzerine önemli ipuçları taşıyan bir tarihsel dönemeçtir. Sınıf ayağa kalkmış, yürümüş, sesini yükseltmiştir.

Perşembe, 19 Haziran 2008 03:25

soL (HABER MERKEZİ) Yirmi yıl önce yazdığı "Devrimciler" kitabıyla adını duyuran Kaan Arslanoğlu'nun onuncu kitabı "Karşıdevrimciler", İthaki Yayınları'ndan çıktı.

Çarşamba, 18 Haziran 2008 00:45
Sosyal programları ile dikkat çeken Venezuela bu kez kimsesiz ve sokakta yaşayan çocukların rehabilitasyonu ile ilgili programları gündeme getiriyor.

soL (DIŞ HABERLER) Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, alkol ve uyuşturucu bağımlısı çocukların rehabilitasyonu için yeni bir sosyal program başlattıklarını ilan etti. Program kapsamında evsiz, dışlanmış ve şiddet görmüş çocuklar da rehabilite edilecek. "Mahallemizin Çocukları" adlı program Negra Hipolita adlı evsiz yetişkinlere yönelik benzer programın devamı olacak.

Pazartesi, 16 Haziran 2008 18:20

Okumayı sevmeyen adamdan sinemacı olmaz

Cumartesi, 28 Haziran 2008 11:25
Asaf Güven Aksel

Cemal Süreya, "Daha nen olayım isterdin, / Onursuzunum senin!" dizelerini yazarken, onuru insanın elindeki en yüksek değer olarak tanımlıyor ve bundan yoksun kalmayı göze aldıracak bir aşkın büyüklüğünü tartışılmaz kılıyordu. Yalnızca aşk için, yalnızca sevilen için kabullenilecek bir vazgeçiş.

Pages