9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Salı, 30 Mayıs 2006 11:19
Kemal Okuyan

Bugün soL'un manşetinde yer alan "Ege sorunu" dahil olmak üzere, Türkiye'nin komşularıyla olan ilişkileri toplumun neredeyse hiç ilgisini çekmiyor. "Zaten toplumun ilgisini ne çekiyor ki"nin ötesinde bir olgudan söz ediyorum. Türkiye'de insanlar Yunanistan'la, Bulgaristan'la, İran'la ilgilenmiyorlar.

Pazar, 28 Mayıs 2006 11:17
Korkut Boratav

Burjuvazinin Türkiye toplumunun kaderi üzerindeki sınırsız egemenliğini kurma girişimi, bence 1980'de başlamıştır. Bu dönemeci izleyen çeyrek yüzyılı, salt büyüme göstergesini kullanarak önceki dönemlerle karşılaştıralım. Ve soralım: Burjuvazi, ekonominin yönetimine tamamen egemen olduktan sonra, Türkiye toplumunu dinamik bir gelişme sürecine taşıyabilme becerisini gösterebilmiş midir?

Pazartesi, 22 Mayıs 2006 11:01
Kemal Okuyan

Yargıda görev yapanlar... Üniversitelerde yönetici konumuna gelenler, hatta bütün akademisyenler... Siyasi düşünceleriniz ne olursa olsun, emek-sermaye çelişkisinde hangi tarafa hizmet ediyorsanız edin, bilmelisiniz ki, şimdi daha fazla tehlikedesiniz. Kendinizi daha fazla tehlikeye attığınız gibi, toplumu da tehdit altına soktunuz.

Çarşamba, 31 Mayıs 2006 11:11
Kemal Okuyan

Türkiye'de siyasetin kemalistlerle islamcılar arasındaki mücadelede şekillendiğini ileri sürmeyen batılı yorumcu nerdeyse yok. Bazıları bu mücadeleyi statüko ile reform arasındaki gerilimle tanımlar, bir bölümü çağdaşlıkla geleneklerin çatışmasına indirger, kent ve kırın karşı karşıya gelişini söz konusu mücadelenin altyapısı olarak görenlerin sayısı da az değildir.

Pazartesi, 29 Mayıs 2006 11:14
İlker Belek

Sonunda beklenen oldu. IMF'nin uyarısıyla hükümet cari açığı dikkate almak zorunda kaldı. Öngörülemeyen artışın 1.5 milyar YTL'lik bölümünün sağlık harcamalarından kaynaklandığı belirtildi. Yıl sonuna kadar 4.5 milyar YTL'lik bir kemer sıkma politikasının uygulanacağı açıklandı.

Perşembe, 25 Mayıs 2006 11:06
Kemal Okuyan

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, "CHP'yi merkez sağa açma"ya karar vermiş.

Kendisi öyle diyor.

Çarşamba, 24 Mayıs 2006 11:04
Kemal Okuyan

Önce Akşam gazetesinde çıktı Bülent Ecevit'in öldüğü haberi. Serdar Turgut özür diledi, "yanlış" örtülmüş oldu. Ardından Ankara'daki bir gazeteci dostumuz "Ecevit öldü, ölümünü hafta ortasında açıklayacaklar" bilgisini geçti.

Cumartesi, 27 Mayıs 2006 11:13
Kemal Okuyan

Doğru adı kontr-gerilla faaliyetidir. Gayri nizami harp, özel savaş ya da özel harp kontr-gerilla faaliyeti kapsamında değerlendirilmelidir. Gladio, Ergenekon, bunların yasal ve toplumsal uzanımları kontr-gerilla faaliyetleri sürdüren oluşumlardır.

Pazartesi, 29 Mayıs 2006 11:51
Tevfik Çavdar

Geçen hafta içerisinde, Türkiye, ABD'den yayınlanan bir video konferansı tüm haber kanallarında izledi. Konuşmacı ABD eski savunma bakan yardımcısıydı. O şimdi Dünya Bankası Başkanı olarak konuşuyordu. Mehmet Ali Birand'ı, Yase&shymin Çongar'ı Türkiye'nin Irak kararı nedeniyle nasıl azarladığını unutmuş gibiydi.