93 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 05 Haziran 2017 01:30
İzzettin Önder

Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk darbesinden itibaren her darbeye fevkalade aklı başında ve bilinçli olarak tanık oldum. 1960 darbesi yapılırken İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde talebe idim. Anayasa Hukuku hocamız Profesör Kubalı’nın Bakanlık Emrine alınarak derslere gelemediğini gördüm. İstanbul Üniversitesi rektörü Ord. Prof.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
İzzettin Önder

Toplum politikası ile insan psikolojisi arasında çok yakın benzerlik olduğu ileri sürülür. Şöyle ki, her iki sistemde de çatışmalı güçler baskı altında tutularak görüntüsel denge sağlanmaya çalışılmaktadır.

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 01:15
İzzettin Önder

“Dostoyevski’nin 1865 yılında yazdığı kısa hikâye “timsah”, Avrupa turuna çıkmadan bir gece önce eşi, kızı ve yakın arkadaşıyla gezmeye çıkan memur İvan’ın görmeye gittikleri bir timsah tarafından yutulmasıyla başına gelenleri anlatır. İvan timsahın içinde konuşmakta ve dışarıdakilerin seslerini duymaktadır.

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 09:30
İzzettin Önder

Bu soru bence çok kritik. Şöyle ki, gelenekleşerek, “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs, zamanla ruhunu öldürerek, ertesi günkü yandaş medyada “1 Mayıs coşku ile kutlandı!” mesajına yansır konuma getirilmiştir.

Pazartesi, 24 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Anayasa referandumu ülke halkının tam anlamı ile bölündüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Demokrasi açısından güç dengesinin sağlıklı işleyişe yol açabileceği düşünülebilir. Zira burjuva demokrasisinin sermaye ve emek kesiminin oluşturdukları karşılıklı güç dengesinin sonucu olduğu bilinmektedir.

Pazartesi, 03 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Sosyologlar için Türkiye inanılmaz zengin bir laboratuvardır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak günümüze dek hemen her geçiş ya da kademe atlayış dönemleri araştırmacılara çok zengin sosyal çalkantı tabloları sunmaktadır.

Pazartesi, 10 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Referanduma bir hafta kala en güçlü kale İstanbul’da Yenikapı mitingi bitişinde rastlantısal olarak Yenikapı metro istasyonundan geçme gafletinde bulundum ve dağılan miting cemaatine yakından tanık oldum. Bir arkadaşım bir kentte diyanet işleri sorumlusunun cami sorumlularının cami cemaatiyle mitinglere (tabii ki, evet yanlı) katılmalarını emir buyurduğunu(!) söylemişti.

Pazartesi, 06 Şubat 2017 01:00
İzzettin Önder

Uzun bir tarihsel süreçte süzülerek günümüze gelmiş olan devlet yapısı nihai durak değildir, ama geçmiştekilere göre ileri yapılanmadır. Yönetim sistemi olarak da kabile reisliği, feodal beylik ya da krallık gibi monarşi ya da oligarşiye karşı demokrasi de ileri bir sistemdir.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 00:45
İzzettin Önder

“Anayasa değişikliği” aldatmacası arkasında ciddi sistem değişikliğine yönelik tasarı dayatması, parlamentoda kavga gürültü içinde kabul edilerek, Nisan ayı dolayında halkın onayına sunulacak gibi gözüküyor.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 01:00
İzzettin Önder

Derler ki, kapitalist sistemde bir yanda burjuvazi, diğer yanda da emekçiler demokrasinin iki temel taşıdır. Burada sözü edilen demokrasi, kapitalist sisteme özgü bir demokrasi anlayışıdır.

Pazartesi, 21 Kasım 2016 01:15
İzzettin Önder

Darvin yasası doğa ile ilgilidir. Doğada işleyen bu yasayı kimi sosyal kurumcular sosyal alana da uygulayıp, genel ifadesi ile, “ortama uyum sağlayanların bekası” görüşünü ortaya atmışlardır. Dikkat edilirse, bu görüşe göre, zaman zaman yanlış anlaşıldığı ve ifade edildiği şekliyle güçlüler değil, duruma uyum sağlayanların yaşamlarını sürdürebileceğidir.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 01:15
İzzettin Önder

Büyük devletlerin dünyayı paylaştığı cehennemde çevresel devletler kendi avuç içi kadar bölgelerinde birbirini boğazlamaya soyunuyor. Halkımızı silahlanmaya çağıranlar, akla ve mantığa karşı silahı, taleplerini siyasete yansıtmak isteyenlere karşı kaba kuvveti çıkarıyorsa ülkemiz bir iç çatışmanın eşiğinde demektir.

Pazartesi, 31 Ekim 2016 01:00
İzzettin Önder

Yaşamımda hiç siyasete atılmayı düşünmedim. Bu olumsuzluk halim sorumluktan kaçındığım için değil, çok daha farklı bir nedene dayanıyor. Siyasette bir türlü çözemediğim bir sihir var. Siyasiler birbirleri ile dişe diş kavga ediyorlar, sonra bir protokol toplantısında el sıkışıyorlar.

Pazartesi, 10 Ekim 2016 01:00
İzzettin Önder

Yaklaşık beşyüz yıl evvel kurulmuş olan bir Kolombiya şehri ile ikinci kez teğet konumuna gelme durumundayız. Bunlardan birinde Cartagena kararlarıyla uyuşamadık, ikincisinde ise umalım uyuşur bir durumla karşı karşıya kalmayalım.

Pazartesi, 03 Ekim 2016 01:30
İzzettin Önder

Geçtiğimiz hafta sonunda AKP gençlik kollarında başbakanın gençlere hitabı vardı. Anladığım kadarı ile, gençlere bir eğitim programı uygulanmış, başbakan da konuşması ile kafalara yerleştirilenlere son noktayı koyuyordu. Demokrasi sözcüğünün de geçtiği bu konuşmada gençlerin “AKP mefkûresi” yolunda yürümeleri için oldukça ilginç öğüt ve direktifler verildiğini gördüm.

Pages