95 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 01 Mart 2018 00:45
İlker Belek

AKP başkanlığı kapmak, MHP ise barajı aşmak için ittifaka girdiler. Oysa birbirleri hakkında daha düne kadar neler demiyorlardı?

Garip mi? Değil. Düzen siyaseti diye boşuna demiyoruz. İlke aranmayacak. Herkes kendi derdinde.

Ama yine de bu ikisi açısından bir ilke var: “Türkiye’yi terörden temizlemek” dedikleri şey.

Perşembe, 01 Şubat 2018 00:45
İlker Belek

Her kavramın bir içeriği var. Toplumsal koşullar belirliyor o içeriği. Etimoloji denilen bilim de zaten bu nedenle mevcut.

Pazartesi, 05 Şubat 2018 01:15
İlker Belek

CHP’nin toplantıları artık anlık bir heyecan bile yaratamıyor. Cumartesi günkü kurultayın en tantanalı konusu çifte imza meselesiydi. Bu kadar.

Birkaç gün öncesinde Sayek ile Cihaner’in CHP’yi “emek ekseni”ne davet eden açıklamaları da, haliyle, hiç yankı bulmadı. Hesaplar farklı. Delegeleri saymak gerek.

Pazartesi, 19 Şubat 2018 01:15
İlker Belek

Şimdilerde, Afrin operasyonu vesilesiyle Kürt “özgürlük” politikası yeniden gündemde. Rojava’nın nasıl “özgürleştirildiği”ni hatırlıyoruz.

2011’de ABD Suriye’de Esad karşıtı bir “muhalefet” oluşturdu. Aynı anda IŞİD’i de ortalığa saldı. “Muhalefet” ile IŞİD’in nerede ayrıştıkları hiç belli değildi. söz konusu olan emperyalist bir tezgahtı.

Perşembe, 18 Ocak 2018 08:00
İlker Belek

OHAL’in yeniden uzatılması (hiç sonlandırılmayacak ki) ve son olarak Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan hakkında verdiği kararın alt mahkemelerce reddedilmesi, demokrasi talebi çevresinde bir hareketlenmeye neden oldu yeniden. En geniş cephenin kurulması önerisiyle birlikte tabii ki.

Perşembe, 11 Ocak 2018 07:00
İlker Belek

Şimdiye kadar hiç bu kadar açık söylememişlerdi. 

Pazartesi, 18 Aralık 2017 07:15
İlker Belek

17-25 Aralık haftasına girmiş bulunuyoruz. Ama coşkulu kutlamalara ABD’de bir mahkeme salonunda epey önceden başlanmış durumda. Orada Rıza neredeyse her cümlesinden sonra AKP tarafına doğru yeni bir ses kaydı patlatıyor: “Bu hayır sever iş adamından”, “bu vergi rekortmeninden”, “bu Türkiye’nin cari açığının yarısını kapatandan” diyerek sanki. Kendisine birkaç FBI ajanı da eşlik ediyor.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

Tarih 28 Mayıs 2013. Erdoğan grup toplantısında alkolü sınırlayan düzenlemelerine dair konuşurken şöyle diyor: “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor?”

Pazartesi, 06 Kasım 2017 00:45
İlker Belek

Dünya tarihinin en köklü, en büyük ileri atılımı, devrimci değişimidir.

Çürümüş, tükenmiş ve azgın bir diktatörlükten başka bir şey olmayan Çar otokrasisini devirip, yerine işçi sınıfının sosyalist devletini kurdu.

Bolşevik Parti’nin öncülüğünde, çok farklı kimlikleri barındıran Rusya işçi sınıfının eseridir.

Perşembe, 26 Ekim 2017 00:45
İlker Belek

1. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra bayram etmişler Yeni Dünya Düzeni’ni muştulamışlardı. Güya bütün kötülüklerin nedeni sosyalizmdi. Artık barış içinde yaşayabileceklerdi.

Perşembe, 05 Ekim 2017 01:00
İlker Belek

Ekonomik durum kötüleşiyor. Son göstergesi vergi fırtınası. Arkası gelecek.

Nedeni bütçe açığının büyümesi. Emperyalizmin borca batırdığı bir ülkeyiz. Borç bulmak için artık daha yüksek faiz ödemek zorundayız. Bütçe, dış ticaret açık veriyor.

Pazartesi, 30 Ekim 2017 00:30
İlker Belek

Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının öncülüğünde, Anadolu’nun onurlu mücadelesiyle kuruldu.

AKP yıktı. Bunun için iktidar olmuştu. Emperyalizm kendisine köle bir rejim ve bölünmeye hazır bir ülke istiyordu.

*****

Pazartesi, 02 Ekim 2017 01:15
İlker Belek

Milliyetçi histeri yine tepe yaptı. AKP memleketi böldürmeyecek. Barzanistan’a girecek. MHP zaten yanında. Ana muhalefet de aynı kararı verdi. CHP’ye göre bu işin bu noktaya gelmesinin sorumlusu AKP, ama şimdi bunları konuşmakla zaman yitirilmemeli, bir an önce müdahale edilmeli, memleketin bölünme ihtimali boşa düşürülmeli.

Perşembe, 03 Ağustos 2017 00:45
İlker Belek

Laikliği pasif ve dışlayıcı diye ikiye ayırıyorlar.

Dışlayıcısı Fransız orijinli ve Jakoben tarzda olanı anlamına geliyor.

Dinle anlaşmaya çalışan “demokrat” görünümlüye ise pasif laiklik deniliyor, ABD’nin bu bakımdan örnek oluşturduğu söyleniyor.

Bizde Cumhuriyet laikliği dışlayıcı türe dahil ediliyor.

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 01:00
İlker Belek

Bu yürüyüşün Gezi’nin devamı olduğu iddiası, içinde yer almadan halkta biriken tepki potansiyelini etkilemenin olanaksız olduğu düşüncesi epistemolojik düzlemde bir probleme işaret eder.

*****

Kılıçdaroğlu’nun İstanbul yürüyüşü, tabandan gelen eleştirilere yanıt verme ve Partiyi toparlama hamlesidir.

*****

Pages