39 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 19 Aralık 2013 10:27
İlker Belek

Uzun zamandır yazdıklarımız, siyaset teorisinin işaret ettikleri gerçekleşiyor.

Şaşacak bir şey yok.

Dinci blok, Erdoğan-AKP kanadının Suriye ve Haziran Ayaklanması başlıklarındaki kör tutumu nedeniyle parçalandı. Siyasette, işbirlikçilerin, kendilerini atayanların sözünden çıkma şansları yoktur. ABD, şimdi, anlamayana bunu gösteriyor.

Perşembe, 26 Aralık 2013 11:03
İlker Belek

Yaşananlar ve planlananlar aynı derecede net.

İktidar bloğu ABD’nin işaretiyle parçalandı. Yaşanan bu. Şimdi devreye bundan sonrasını düzenlemek üzere yine ABD müdahalesi giriyor.

Erdoğan’ın üzerinin çizildiği ve gidici olduğu da net. Yakında kendisini hedefleyen bir operasyon başlatılabilir.

Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:27
İlker Belek

Akla gelen ilk yanıt, son günlerin popüler konusu, Cemaat ile AKP arasındaki gerilimdir.

Ergenekon, ODA TV, Balyoz gibi davalara konu oluşturan belgelerin kimisi tutuklananların bilgisayarlarına virüsle yerleştirilmiş, kimisi de bavullarla, Cemaat’in emniyetteki örgütlenmesinin medya ayağı olarak değerlendirilenler tarafından emniyet kapısına bırakılmıştı.

Pazartesi, 02 Aralık 2013 10:15
İlker Belek

Başbakan belediye başkan adaylarını açıkladığı şovu sırasında yine çocuk konusuna değindi, “en az üç” dedi, sekiz çocuklu adayını yere göğe sığdıramadı.

Daha önce de hakkında yazmış olduğum bu konu aslında nüfus bilim alanına giriyor.

Pazartesi, 18 Kasım 2013 12:35
İlker Belek

Türkiye’nin Yeni Ortadoğu hayalleri bitti. Erdoğan-Davutoğlu ikilisi ABD’nin Ortadoğu’da Türkiye için belirlediği güvenlik koridorunu epey zorlayan bir strateji izlemişlerdi. Şimdi gerçekçilik zamanlarıdır.

Perşembe, 14 Kasım 2013 11:15
İlker Belek

Mustafa Kemal’in 75. ölüm yıldönümünde Sancaktar Dergisi, Hürriyet, Adalet, İttihad-ı İslam üst başlığıyla, Akit gazetesine “Olmasaydı da Olurduk 1881-1938” ibaresinden oluşan tam sayfa bir ilan verdi. Siyah zeminde.

Mustafa Kemal’i ve Cumhuriyeti yok sayan, küçümseyen, hakaret eden bir ifade. Amaçları da zaten budur.

Perşembe, 28 Kasım 2013 11:46
İlker Belek

Erdoğan son konuşmalarında, kendisine Cumhuriyet tarihi içinde yeni bir referans noktası oluşturmaya çalışıyor. Bunun için 23 Nisan 1920’ye ve Birinci Meclis’e gönderme yapıyor. Bunda, laiklik ve Cumhuriyet-Atatürk karşıtlığı bağlamında partisine yöneltilen eleştirilerin etkisi var.

* * *

Pazartesi, 11 Kasım 2013 10:43
İlker Belek

Ben başlığa “yapıyor” kelimesini ekliyorum. Siz istediğinizi düşünün. Yazı aktif olsun.

Bülent Arınç’ı bile ofsayta düşürecek, O’nunla arasının açılmasına ve parti içinde bir takım gerilim hatlarının oluşmasına fırsat verebilecek denli yüksek düzeyli “ben bilirim”ci tavırlarından söz ediyorum.

* * *

Pazartesi, 09 Eylül 2013 12:28
İlker Belek

2020 olimpiyatlarına ilişkin sunumlar vesilesiyle, yaşamımın son 35-40 yılının, en uzun süreli spor programını, aralıklı da olsa, izlemiş oldum.

İstanbul, Tokyo ve Madrid yarıştılar.

Pazartesi, 16 Eylül 2013 11:47
İlker Belek

Suriye müdahalesi konusunda Obama çok sıkıntılıydı. Senato Dış İlişkiler Komisyonu müdahale teklifine kıl payı farkla destek çıkmıştı. Senato ile Temsilciler Meclisinde nelerin olacağı tamamen belirsizdi. Daha görüşmelerin birkaç gün öncesinde pek çok üye “hayır” diyeceğini beyan etmişti.

Çarşamba, 04 Eylül 2013 16:05
İlker Belek

Bu satırları yazmak gerçekten sıkıntılı. Halklar arasında en geniş birlikteliklerin sağlanması gerektiği, ancak yazılanların, tamamen doğru olsalar bile, çeşitli gerilimlere yol açması kaçınılmaz olduğu ve biz bunu hiç istemediğimiz için.

Pazartesi, 02 Eylül 2013 11:24
İlker Belek

BBC Türkçe’nin Cemil Bayık ile yaptığı röportajın geniş özeti sendika.org da yayımlandı. Röportajda Cemil Bayık Gezi ile ilgili görüşlerini de açıklıyor ve katılmamanın, tereddütler yaşamanın yanlış olduğunu belirtiyor.

Perşembe, 22 Ağustos 2013 12:43
İlker Belek

AKP’nin hızlı, uyarı dinlemez, aşırı özgüvenli, karşısındakini küçümseyen, önüne çıkartılan engelleri gerekirse şiddetin her türlüsüyle yok etmeye kararlı tutumu nasıl açıklanabilir ?

Pazartesi, 05 Ağustos 2013 11:11
İlker Belek

Geçen hafta Selahattin Demirtaş’ın bir TV kanalının canlı yayınında dile getirdiği ve esas olarak Öcalan’a ait olduğunu bildiğimiz görüşleri:

1-Türkiye’de Misak-ı Milli yanlış bilinmekte ve Türkiye’nin bugünkü sınırları olarak anlaşılmaktadır. Oysa, Misak-ı Milli Irak ve Suriye’nin Kürt bölgelerini de içerir.

2-Kendileri bu Misak-ı Milli sınırlarını savunmaktadır.

Cuma, 30 Ağustos 2013 11:46
İlker Belek

Emperyalistlerden, savaş çığırtkanlarından, tetikçilerden her şey beklenir. Bizimkiler baş sırada.

Dünya ve Türkiye tarihi bu konuda AKP gibisini az gördü. Literatüre geçtiler. En başından beri şahinleri oynayan AKP, son birkaç gündür kapı kapı dolaşıp dünya alemi saldırıya ikna etmeye çalışıyor.

Pages