8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Pazartesi, 10 Aralık 2012 09:22
İlker Belek

AKP ve Başbakan’ın derdi ne? Neden moderniteyle ilişkilendirilebilecek her şeye saldırıyorlar?

Bu karakterleri, açık ki, siyasal tercihleriyle ilişkili. Toplumu dinle şekillendirmeye çalışıyorlar. Bu onların siyasi anlayışı ve hedefi.

Pazartesi, 19 Kasım 2012 09:07
İlker Belek

Türkiye’nin en önemli gündemlerinden birisi Kürt sorunu. Eskiden beri iktidarlar Kürtleri yok saymak ve etmek konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.

Kürt hareketi bir güç olarak kendisini kabul ettirdikten sonra ise sorunu çözmek yönündeki beyanları, en azından bir süre, yönetenlerin ortak noktasını oluşturuyor.

Pazartesi, 10 Eylül 2012 10:27
İlker Belek

Hükümet bir Bakanlar Kurulu kararıyla bu eğitim döneminin üniversite harçlarının bir kısmını kaldırdı. Buradan hareketle de AKP’nin üniversite eğitiminin parasızlaştırılması yönünde önemli bir adım attığı propagandası başlatıldı.

Bu nedenle konuyla ilgili kimi açıklıkların getirilmesi gereği doğmuş bulunuyor:

* * *

Pazartesi, 04 Haziran 2012 09:34
İlker Belek

AKP, her ne kadar, genel seçimler sonrasını “ustalık dönemi” olarak tanımlasa ve elinde tüm devlet olanaklarını toplamış olsa da bir sınıra dayandığı izlenimini veriyor.

Pazartesi, 16 Nisan 2012 10:59
İlker Belek

AKP “ustalık dönemi” icraatlarına devam ediyor. Son 28 Şubat gözaltılarının anlamı budur.

Yüksek ihtimalle, bu son dava önceki Ergenekon dava ve tutuklamalarıyla birleştirilecek ve yargılanma sırası 27 Mayısçılara gelecektir.

Pazartesi, 19 Mart 2012 09:30
İlker Belek

Türkiye'yi savaşa, felaketle sonuçlanacak maceralara sürükleyen bir parti iktidarda. Kamuoyunun bu durumu bundan 10 yıl önce böyle algılanmadığı da biliniyor. Değişik siyasi çevreler AKP ile ilişkili değerlendirmelerinde yaptıkları hatalarla bu iktidara destek oldular.

* * *

Pazartesi, 06 Şubat 2012 09:30
İlker Belek

“Arap Baharı” olarak nitelenen süreç, başladığı noktaya göre daha da gerici bir çizgide tamamlandı. Böyle olacağı belliydi.

Pazartesi, 23 Ocak 2012 09:30
İlker Belek

Hrant Dink'in katledilişinin beşinci yılı, cinayet hakkındaki mahkeme karar günü ile neredeyse çakıştı. Mahkeme'nin inanılmaz hatalarla yüklü kararı ertesi gün gerçekleştirilen yürüyüşe katılımın yoğunluğunda da etkili oldu.

* * *

Ancak, katılımın yoğunluğu, yürüyüşe egemen olan ideolojik atmosferdeki kimi hataların görülmesini engellememelidir.