25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 27 Aralık 2010 09:30
İlker Belek

21. yüzyıl krizle açılmıştı: Uzak Doğu, Rusya, Arjantin ve Türkiye’yi kasıp, kavuran bir krizdi. IMF neredeyse bütün para kaynaklarını birkaç ülkenin akut mali sıkıntısını hafifletmek için kullanmak zorunda kalmıştı.

Aradan 7-8 yıl geçtikten sonra bu kez merkez kapitalist ülkelerden kökenlenen, yaygınlığı ve derinliği daha ciddi bir kriz ilk on yılın kapanışına damgasını vuruyor.

Pazartesi, 20 Aralık 2010 09:14
İlker Belek

Eylem demokratik bir tepki miydi ? Başkasının konuşma hakkını, ifade özgürlüğünü mü engelledi ? Vb.

Bunları bir tarafa bırakın.

Bir çoğunluğun desteğiyle işleyen rejim mutlaka demokratik sıfatını hak etmez. Almanya’da Hitler’in partisi de böyle yükselmişti. Sonuçta, aç yığınlar faşizmi iktidara taşıdı. Milyonlar yanılırsa fena yanılır. Yanılgıyı düzeltmek görevdir.

Pazartesi, 06 Aralık 2010 09:30
İlker Belek

AKP 2007 genel seçimlerinde aldığı %47’yi referandumda yinelemiş görünüyor. Referandum sonrasında yapılan değişik kamuoyu yoklamaları oy oranının yine bu seviyelerde seyrettiğini gösteriyor.

Hiçbir iktidar gündelik yaşama ilişkin uygulamalarında halk tarafından başarılı olarak algılanmadıkça yüksek oy oranını sürdüremez.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 08:58
İlker Belek

Şu somut verileri dikkate almak gerekir:

İran’ın, kendi nükleer enerji programı ile ilgili görüşmelerin Türkiye’de yapılmasına ilişkin önerisi (ki Türkiye de bunu sahiplenmişti) ABD tarafından reddedildi. ABD bir başka ülke, Türkiye’yi dışlayan 5 + 1 formülünün altını özellikle çizerek, önerisini getirdi.

Pazartesi, 15 Kasım 2010 09:30
İlker Belek

AKP’nin siyasal başarıları ve bundan güç alarak sergilediği saldırganlık gerçekliğin yalnızca görünen yüzü.

Siyasal başarının arkasındaki esas faktör ekonomik dengenin sağlanabilmiş olması. Bu ise doğrudan doğruya dışarıdan sermaye girişine bağlı. İşte bu da gerçekliğin diğer yüzünü gösteriyor.

Pazartesi, 08 Kasım 2010 09:30
İlker Belek

CHP son yaşananlarla birlikte, AKP'nin belirlediği Türkiye tablosuna uyumu öneren güçlerin eline geçiyor. Cumhuriyet ile olan son bağlarını da koparıyor. “Yeni CHP” denilerek kutsanan şey budur.

Bu değişimden sol adına umutlu olmanın hiçbir nedeninin bulunmadığını Kılıçdaroğlu göstermişti: Türban, özelleştirme, AB ve sermayeyle ilişkiler konularında söyledikleriyle.

* * *

Pazartesi, 01 Kasım 2010 09:29
İlker Belek

Mavioğlu röportajı basında bu başlıkla yer buldu. Karayılan şöyle diyordu: “Devlet bizi yenemeyecek ama biz de devleti yenemeyeceğimizi artık anladık.”

Biz bunu çok önceleri pat durumu olarak tanımlamıştık. Üstelik bu durum epey uzun zamandır devam ediyor.

Pazartesi, 25 Ekim 2010 10:34
İlker Belek

AKP yemlenen bir partidir

Emperyalizm AKP’yi yemliyor. Nedeni hem siyasi hem de iktisadidir. AKP’nin iktidarda kalması her iki bakımdan da emperyalizmin çıkarınadır.

Dünyada en yüksek faizi ödeyenlerden birisi Türkiye. Bir yılda yabancıların net karı %10’u buluyor. Türkiye hazine bonoları, devlet tahvilleri, şirket kağıtları neredeyse yok satıyor.

Pazartesi, 13 Eylül 2010 10:13
İlker Belek

Bu yazıyı Pazar gecesi saat 20 civarında yazıyorum. Sandıkların hemen tümü açıldı, sonuçlar neredeyse kesinleşti. Ancak bütün verileri aynı anda görebilmek ve sindirebilmek için birkaç güne ihtiyaç var.

Pazartesi, 06 Eylül 2010 10:36
İlker Belek

Referandumda boykot tercihinde her şeyden önce “teknik” bir hata var: Zamanlaması yanlış, konjonktüre uygun değil.

Pazartesi, 20 Eylül 2010 10:29
İlker Belek

Kürt hareketinin son talebi bu. Öcalan tarafından ortaya atılan bir model.

Ancak içeriğinin halen tam olarak dile getirildiği söylenemez. Öcalan etnik ve bölgesel bir yönetim tarzı olmadığını ileri sürse de, idari yapılanma boyutuyla küçük ya da büyük bir bölgeyi temel aldığı ortada.

Pazartesi, 19 Temmuz 2010 10:30
İlker Belek

AKP’nin ve Sağlık Bakanlığı’nın sağlıkta büyük başarı yarattığı söyleniyor. Bu akademik çevrelerde de dillendirilen bir iddia olmaya başladı. Öte yandan, 2007 seçimlerinden önce ve sonra yapılan kimi araştırmalarda, AKP’nin seçim başarısında, sağlıktaki icraatlarının belirleyici olduğu da saptanmıştı.

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 10:30
İlker Belek

Bu yazımda, KESK konusunda, önceki üç yazıma bu konuda gelen okur yorumlarını da dikkate alarak bir değerlendirme yapacağım. Yazının sonunda konfederasyonların ve sendikaların üye sayılarının yıllara göre durumuna ilişkin iki tane de tablo sunuyorum. Geçen hafta konfederasyonların 2010 yılı üye sayıları Resmi Gazete’de yayımlandı.

* * *

Pazartesi, 14 Haziran 2010 10:30
İlker Belek

Son günlerde AKP ve Türkiye'nin eksenini kaydırıp kaydırmadığı tartışmalarına, Türkiye'nin dünyanın yükselen yeni bir gücü olduğu yönündeki tez de eklendi.

Pazartesi, 07 Haziran 2010 10:30
İlker Belek

Bir süredir yazıyoruz: AKP, en azından içinde bulunduğu bölgede, İslami ve Türki coğrafyada, kendi başına inisiyatif kullanıyor. İran ve nükleer silah konusundaki girişimi bunun göstergesiydi. Gazze'ye “yardım” da bir diğer gösterge olmuştur.

Pages