32 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 28 Ocak 2019 00:00
Gözde Kök

Venezuela yıllardır ağır bir emperyalist kuşatma altında. Geçtiğimiz günlerde ordu içindeki kıpırdanma ve sağ muhalefetin liderlerinden Guaido’nun kendini geçici başkan ilan etmesi ile birlikte bu kuşatma yeni bir evreye taşındı. Son krizin şiddeti 2002’de başkan Chavez’e karşı gerçekleştirilen ABD destekli darbe girişimi ile karşılaştırılabilir; ancak önemli farklarla.

Çarşamba, 11 Şubat 2015 13:00
Gözde Kök

Son dönemde dikkatimi çeken bir olgu var. Latin Amerika’da başı sıkışan Çin’in kapısını çalıyor. En son örnekleri Venezuela ve Arjantin…

Çarşamba, 25 Şubat 2015 10:30
Gözde Kök

Joseph Grew ABD’nin ilk Türkiye büyükelçisiydi. 1927 yılında bu göreve atanmasının nedeni büyük ihtimalle bundan 4 yıl önce Lozan Konferansı’na gözlemci olarak katılması ve “yeni Türkiye”ye ilişkin bu çok öğretici deneyimde önemli ipuçları yakalamış olmasıydı. Lozan Konferansı anılarında kendini arada “Türklerin yerine koyduğundan” söz etse de Türkiye’ye büyük bir kibirle bakıyordu.

Salı, 04 Kasım 2014 15:02
Gözde Kök

İspanya, uzunca süredir yaşanan tek dişe dokunur olumlu gelişmenin safahat düşkünü kral Juan Carlos’un tahttan çekilmesi olduğu bir ülke. Üstelik bu iyi gelişme de tahta Carlos’un oğlu VI. Felipe’in geçmesi ile gölgelendi.

Salı, 21 Ekim 2014 13:02
Gözde Kök

Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sinin skandal derecede büyük bir başarısızlığa imza attığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi seçimlerinde Venezuela iki yıllığına 181 ülkenin oyuyla
Konsey üyeliğine seçildi. Latin Amerika ve Karayiplerden istisnasız tüm ülkelerin oyunu aldı.

Salı, 07 Ekim 2014 11:15
Gözde Kök

İslamcı terörün kendine kadro devşirme imkanlarının en sınırlı olduğu coğrafyalardan biri herhalde Latin Amerika. Kıtada azımsanmayacak bir müslüman nüfus var. Ancak bu nüfusun büyük bölümü yirminci yüzyılın ilk yarısında Ortadoğu’daki büyük alt üst oluşlar neticesinde göç eden ve göç ettikleri ülkelere bütünüyle entegre olmuş topluluklardan oluşuyor.

Salı, 19 Ağustos 2014 11:30
Gözde Kök

Rusya, Ukrayna krizinin ardından kendisine yaptırım uygulayan ülkelere misilleme olarak onlardan gıda ithalatını durdurdu. Şimdilik bir yıllığına. Basından takip etmişsinizdir, bu misillemeden en fazla Avrupa Birliği ülkelerinin etkileneceği söyleniyor. Birlik üyeleri Rusya’ya gıda ürünleri ticaretinde başı çekiyor.

Pazar, 27 Nisan 2014 16:51
Gözde Kök

Venezuela’da geçtiğimiz Şubat ayında başlayan karşıdevrimci şiddet eylemlerinin sloganı “Salida”ydı. Doğrudan tercümesi “Çıkış” olan bu sözcük Maduro hükümetinden geri dönüşsüz kurtuluş için ayaklanma çağrısı anlamına geliyordu.

Salı, 04 Mart 2014 11:53
Gözde Kök

Venezuela Büyükelçisi Jose Gregorio Bracho Reyes geçenlerde yaptığımız görüşme sırasında bize Venezuela’daki olaylara ilişkin sosyal medyada dönen akıl almaz sahtekarlıklardan örnekler gösterdi. Ağırlıklı olarak farklı ülkelerde çekilmiş polis şiddeti içeren karelerin Venezuela’da çekilmiş gibi gösterildiği örneklere bakıyorduk.

Pazar, 16 Mart 2014 16:23
Gözde Kök

Minik bir Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un eski efsanevi gerilla örgütü FMLN geçen hafta yapılan başkanlık seçimleri sonucunda ikinci iktidar dönemine girdi. Tıpkı geçen sene Nisan ayında Venezuela’da olduğu gibi seçimleri kıl payı bir farkla kazanmış olmaları, muhalefet cephesinde yalancıktan bir şüphe uyanmasına neden oldu.

Pazar, 30 Mart 2014 09:07
Gözde Kök

Küba yeni yabancı yatırım yasasını tartışıyor. Hatta şu sıralar Küba ulusal meclisinde son hali görüşülmekte. Yasa, 2010-2011 döneminde “sosyalist modelin güncellenmesi” gündemiyle halkın tartışarak olgunlaştırdığı ve 6. Küba Komünist Partisi kongresinde son şeklini alan ilkelere dayanıyor.

Salı, 11 Şubat 2014 10:22
Gözde Kök

Venezuela’da Chavez’in Ekim 2012 seçim zaferinden itibaren salt ekonomik nedenlerle açıklanamayacak sorunlar ortaya çıktı. Karaborsa döviz piyasası hızla genişledi ve bu piyasada dolar fiyatı resmi rakamın tam beş katına çıktı. Enflasyon hızla yükseldi ve ülkede temel ihtiyaç maddelerinde dahi kıtlık baş gösterdi.

Salı, 04 Şubat 2014 14:52
Gözde Kök

Arjantinli gazeteci Andres Oppenheimer “Diktatörlüğün Meşrulaştırılması” başlıklı yazısıyla geçen hafta dikkatimizi çekmişti.

Çarşamba, 15 Ocak 2014 10:28
Gözde Kök

Geçen hafta Venezuela’da eski güzellik kraliçesinin eşiyle birlikte cinayete kurban gitmesi bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Salı, 24 Aralık 2013 10:47
Gözde Kök

Geçen hafta Ankara’da ‘Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde izlediğim bir belgesel tarım politikaları ve gıda güvenliği konularında biraz kafa yormama vesile oldu. Belgesel ‘Yayılan Değişim: Venezuela’nın Gıda Devrimine Bir Bakış’ ismini taşıyordu.

Pages