8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Salı, 13 Kasım 2012 09:30
Fatih Yaşlı

“Davalar dönemi“ olarak adlandırdığımız dönemin en büyük özelliklerinden biri kendi figürlerini de yaratıyor olması.

Salı, 18 Eylül 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Şöyle bir önermeyle başlayabiliriz sanıyorum: “Hatay, yakın geleceğin Türkiye’sidir.” Bu, iki anlamda böyledir. İlkin, AKP rejiminin mantıksal sınırlarına vardığı yer olarak ve ikincisi bu rejime karşı direnişin, mücadelenin alanı olarak.

Salı, 25 Eylül 2012 10:24
Fatih Yaşlı

Erdoğan’ın hastalandığı ve kilitli kaldığı makam aracından bir balyoz yardımıyla kurtarılmasını saymazsak siyasi tarihimizde iki “balyoz” var.

Salı, 21 Ağustos 2012 10:27
Fatih Yaşlı

Suriye’de yaşananların, kavramın en güçlü ve en yoğun anlamıyla bir iç savaşa tekabül ettiğini söyleyebiliriz: İkili iktidar, ikili askeri güç, kurtarılmış bölgeler, kanlı çatışmalar vs. Ancak, yeterli görünmüyor iç savaş kavramı Suriye’de olan biteni anlamak için gerekli ama yeterli değil.

Salı, 31 Temmuz 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Arap Baharı bir Amerikan projesi olarak ortaya çıkmadı içi boş bir demokrasi talebinden ibaret olmadığı gibi, İslami karakterli bir ayaklanmalar zinciri de değildi ayaklanmaların tarih öncesine bakıldığında, Arap coğrafyasında uzun yıllardır hüküm süren neoliberal politikaları ve bunların uygulayıcısı baskıcı rejimleri net bir şekilde görmek mümkündü.

Salı, 17 Temmuz 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Her rejim kendi siyasi elitlerini yaratıyor, o siyasi elitler üzerinde yükseliyor, onlarla yönetiyor. Birinci Cumhuriyet kendi elitlerini yaratmıştı ve şimdilerde yeni rejimin de kendi siyasi elitlerini yarattığını, onlarla yükseldiğini görüyoruz. Eski rejimin elitleri tarih sahnesinden çekildiler ve yenisinin elitleri artık ülkeyi yönetiyorlar.

Salı, 15 Mayıs 2012 10:30
Fatih Yaşlı

“Operasyonlar genişleyerek devam ediyor” bir medya klişesidir medyanın ve iktidarın söyleminde operasyonlar hep genişleyerek devam eder, aksini düşünmek mümkün bile değildir. Son dört beş yılda ise bu klişeye yeni bir sözcük daha dâhil edilmiştir: “Dalga!”

Salı, 24 Nisan 2012 10:42
Fatih Yaşlı

İsmet Özel bir şiirinde “her şey ben yaşarken oldu” der. Doğrudur sahiden de, her şey biz yaşarken olmuştur, geçip giden zamanı ve olanı, yaşananı görmüşüzdür, tanığızdır bu anlamda.