15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 21 Mart 2020 00:15
Erhan Nalçacı

Koronavirüs pandemisi ulus seçmeden hemen bütün dünyaya yayıldı. Vaka sayısı bir ay içinde milyonları bulacak muhtemelen. Ülkelerin iktisadi çöküşü de bulaşıcı ve hızla yayılıyor. Buldukları o kibar kavrama, “Resesyon”a aldırmayın, çöküş bütün ülkelerin şöyle ya böyle küçülmesiyle sonlanacak.

Cumartesi, 28 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

ABD emperyalizminin en üst düzey yöneticisi olan Trump bir kez daha atıp tutturamadı. Hatırlarsanız, iki ay kadar önce Çin’den başlayıp yayılan yeni koronavirüs salgını için “Havalar ısınınca Nisan’da geçer” demişti.

Şimdi ABD’nin pandeminin yeni merkez üssü olduğu söyleniyor.

Cumartesi, 14 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

Bazen kavramlar birbirine karışıyor. Dünya kapitalizminin yeni koronavirüs salgını nedeniyle tetiklenen sarsıntısı bir kriz mi, yoksa çöküş mü?

Dünya kapitalizmi 1970’li yılların başında bir krize girdi ve hâlâ o krizin içinde.

Cumartesi, 04 Ocak 2020 00:30
Erhan Nalçacı

Olaylar hızla tırmandı, yılbaşı gecesi ABD’nin Irak elçiliği basılmıştı, yılın ilk günlerinde İranlı komutan Kasım Süleymani yanındakilerle birlikte bir ABD suikastında öldürüldü.

Uluslararası bir haydut devlet olan ABD, yalan ve komplolarla Irak’ı işgal etti, bu süreçte milyonlarca Iraklının ölümüne yol açtı, şimdi işgal ettiği topraklarda cinayetlerine devam ediyor.

Cumartesi, 16 Kasım 2019 00:00
Erhan Nalçacı

Gerçekten nasıl oluyor da Küba’da sosyalizm 1959’dan bu yana bütün düşmanlıklara rağmen korunurken Latin Amerika’daki sol iktidarlar arka arkaya indiriliyor.

Cumartesi, 02 Mart 2019 00:15
Erhan Nalçacı

Eğer dünya tarihi fetih ve kahramanlıklardan ibaretse, Haiti dünyanın en unutulası ülkesidir. Ancak toplumların insanın insanı sömürmesine dayalı son 6 bin yılını özgürlük ve eşitliğe adanmış bir mücadele tarihi olarak görüyorsak Haiti birden önem kazanır.

Cumartesi, 02 Şubat 2019 00:30
Erhan Nalçacı

Venezuela halkı ile dayanışmak için “Devrim Televizyondan Gösterilmeyecek”in geçen gün tekrar gösterimi yapıldı. Daha önce defalarca seyrettiğim bu dünyanın en ibret verici belgeselini aynı heyecanla izledim.

Cumartesi, 23 Şubat 2019 00:15
Erhan Nalçacı

Bu yazıyı okuduğunuz saatlerde Venezuela’ya askeri müdahale olasılığı çok yükselmiş, belki de çatışmalar başlamış olacak.

Cumartesi, 27 Ekim 2018 08:30
Erhan Nalçacı

Emekçi sınıflara dayanan bir siyasetin kriz ve çöküşü birbirinden ayırt etmesi hep önemli oldu.

Şimdi dünyaya ve en nihayet Türkiye’ye baktığımızda çok boyutlu ve derin bir krizi fark ediyoruz. Bu hem siyasi, hem moral, hem iktisadi bir kriz.

Siyasi kriz denince ilk akla gelen güncel örnek, Brezilya seçimleri.

Cumartesi, 30 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Heyecanla beklediğimiz 2017’yi geride bırakıyoruz. Dünya emekçi sınıfları açısından bir 2017 bilançosu çıkarabiliriz.

Cumartesi, 23 Eylül 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Bundan 10 yıl kadar önce Küba’nın Türkiye’de görevlendirdiği en renkli elçilerinden biri olan Ernesto Gomez Abascal’ın “Havana’da Türk Tutkusu” isimli bir romanı yayınlanmıştı. Osmanlı Girit adasındaki ayrılıkçılık sorunlarla nasıl başa çıkabileceğini anlamak ister ve İspanyollara karşı yıllardır savaşan Küba halkını incelemek için bir Osmanlı Paşasını görevlendirir.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Acaba Trumplı ABD Rusya’yı tarafsızlaştırıp Çin’i yalnızlaştırabilecek mi derken, işlerin hiç de öyle gitmediğine tanıklık ediyoruz.

Bildiğim kadarı ile dünya tarihinde ilk kez Çin donanması Baltık Denizi’ne çıktı. Rus ve Çin donanmaları NATO baskısı nedeniyle oldukça ısınmış olan Batlık Denizi’nde “herhangi bir” ortak düşmana karşı tatbikat yaptılar.

Cumartesi, 03 Eylül 2016 01:15
Erhan Nalçacı

15 Temmuz darbe girişimi sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı ilgilendiriyordu ve gündem sıralamasında tepeye yerleşti. Ama şimdi tekrar dünyada ne olup bittiğine bakabiliriz. Türkiye’de darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar emperyalist sistemin derin bunalımının ürünüydü ve ortak mekanizma her yerde emekçi sınıfların aleyhine çalışıyor.

Cumartesi, 16 Nisan 2016 08:30
Erhan Nalçacı

Brezilya’da Korkut Boratav hocanın “Silahsız Darbe” olarak adlandırdığı sürecin sonuna doğru geliyoruz.

Cumartesi, 17 Ocak 2015 09:15
Erhan Nalçacı

Geçen pazarı yani Fransa’da milyonlarca kişiyi bir araya getiren yürüyüşün olduğu günü pazartesiye bağlayan gece uyku tutmadı, neden böyle bir şey yaptılar diye döndüm durdum. Sonra ön sırada görüntü verenlerin listesini merak edip gece yarısı kalktım. Emperyalist hiyerarşinin hemen bütün kodamanlarının yanı sıra NATO Genel Sekreteri’nin ismini fark ettim.