35 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 13 Nisan 2019 00:15
Erhan Nalçacı

ABD, Çin’den başlayıp Ortadoğu ve Akdeniz’e kadar uzanan Yeni İpek Yolu hattını istikrarsızlaştırmak için yeni bir adım daha attı ve İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütleri listesine aldı.

Cumartesi, 30 Mart 2019 00:15
Erhan Nalçacı

1989’da reel sosyalizmin bir karşı devrimle çözülmesinin sembolü “Duvar”ın yıkılması oldu. Aslında duvar bütün dünyada emekçi sınıfların, aydınların ve ütopyalarımızın üzerine yıkıldı.

Artık tarihi yapacak, toplumu ileriye taşıyacak özne kalmamıştı.

Buna “Elveda Proletarya” dediler.

Artık devrim öncesi, devrim sonrası ayrımı kafalardan silinmişti.

Cumartesi, 29 Aralık 2018 08:30
Erhan Nalçacı

Muhtemelen Noel tatili nedeniyle emperyalist güçler arasındaki komplolar, kışkırtmalar, gizli anlaşmalar biraz olsun hız kesti. Yeni yılın başlaması ile olayların nasıl tırmanacağını ve emekçi halkların başına hangi belaları öreceklerini göreceğiz.

Ama yılın bu son yazısında, bu kısa soluklanmadan da yararlanarak yeni yıl için olumlu şeyler yazmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Cumartesi, 08 Aralık 2018 08:00
Erhan Nalçacı

Eğer haberler bizi aldatmamışsa bu yazının yayınlandığı gün Fransa bir kaosa uyanacak.

Cumartesi, 13 Ekim 2018 08:15
Erhan Nalçacı

Bir devletin alenen seri katil gibi davrandığı bir olayla karşı karşıyayız.

Cumartesi, 05 Mayıs 2018 00:45
Erhan Nalçacı

Bundan tam 200 sene önce bugün Almanya’nın Trier kentinde Brückengasse sokağı 664 numaralı evin ikinci katında bir çocuk doğdu. Merak ediyorsanız söyleyeyim, sakalsız doğmuştu, henüz komünist olmadığı için kuyruğu da yoktu!

Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Batı Cephesinde yeni bir şey yok! Birleşmiş Milletler’de yapılan Kudüs oylamasında bir kez daha ABD’nin ittifak sistemlerinin nasıl daraldığı ve yalnızlaştığı ortaya çıktı. ABD ve İsrail ile birlikte ret oyu veren birkaç ülkenin haritada yerini bir seferde bulana aşk olsun! Palau, Mikronezya, Togo… Belli ki oylarını, gereksinimleri varmış ve satmış bu minik devletler.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Trump’ın Kudüs hamlesinin ABD emperyalizminin planlı bir stratejisinin ürünü mü, yoksa kendi sıkışmışlığını aşmak için fevri olarak ortaya attığı bir adım mı olduğunu göreceğiz. Ancak hemen herkes Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini Trump’ın kontrolsüz bir hamlesi olarak görüyor.

Cumartesi, 25 Kasım 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Kısa bir süre önce Zimbabve’de ordu başkente girdi ve silahlar patlamadan Mugabe’nin uzun süren iktidarı sonlanmış oldu. Afrika’da ve dünyanın değişik yerlerinde buna benzer olaylar oluyor diye düşünülebilir, oysa Zimbabve olayı dünyanın içinden geçtiği siyasi dönemi anlamak için önemli gözüküyor.

Cumartesi, 09 Eylül 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Harvey kasırgası geçen hafta ABD’nin Teksas eyaletini ve ABD’nin dördüncü büyük kenti olan Houston’u çok kötü vurdu. Kasırganın getirdiği son yüzyılın en şiddetli yağışı Houston’u adeta bir göle çevirdi. Aşağıdaki Harvey’den önce ve sonra Houston’un uydu fotoğrafları karşılaştırılırsa felaketin büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

Cumartesi, 05 Ağustos 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD geçen yüzyılda emperyalist sistemin açık ara ile en tepesindeki ülkeydi. Bu yüzyılın başında ise ABD’nin hızla gerilediğini, buna karşılık dünyayı güç ilişkilerine göre yeniden pay etmeyi amaçlayan Çin-Rus ittifakının yükseldiğini görüyoruz.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD emperyalizminin arka plandaki sözcülerinden veya akıl hocalarından Michael Rubin birçok benzeri gibi mide bulandırıcı bir profil çiziyor. Ancak ne olup bittiğini anlamak için izlemenin yararlı olduğu birisi, çünkü ön cephedeki bir politikacı gibi kıvırtmıyor ve açık sözlü davranıyor.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Acaba Trumplı ABD Rusya’yı tarafsızlaştırıp Çin’i yalnızlaştırabilecek mi derken, işlerin hiç de öyle gitmediğine tanıklık ediyoruz.

Bildiğim kadarı ile dünya tarihinde ilk kez Çin donanması Baltık Denizi’ne çıktı. Rus ve Çin donanmaları NATO baskısı nedeniyle oldukça ısınmış olan Batlık Denizi’nde “herhangi bir” ortak düşmana karşı tatbikat yaptılar.

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Geçen hafta Afrodisias antik kenti UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklendi. Türkiye arkeolojik miras açısından çok zengin, Sagalassos, Magnesia, Efes … Bu antik kentlerin her tabakası geçmişe, eski toplumsal yapılara doğru bir yolculuk anlamına geliyor.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Türkiye’de Vikipedi’ye erişim muhtemelen AKP iktidarını rahatsız eden bazı başlıkları nedeniyle engellendi. Öte yandan bu sermaye egemenliğinde Vikipedi’nin ağır bir ideolojik yük taşıdığını ve emekçi sınıfların tarihini bir çok maddede çarpıttığını biliyoruz. Bir ideolojik filtre takmadan yararlanabilecek bir kaynak hiç değil.

Pages