14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Cumartesi, 28 Aralık 2019 00:00
Erhan Nalçacı

Fransa’da 5 Aralık’ta başlayan ve 2 milyon civarında işçinin katılımıyla süren grev devam ediyor.

Macron’un “Mezarda Emeklilik Yasası”na karşı 250 kadar sendikadan emekçiler eğitimden sağlığa, itfaiyecilerden demiryolculara, havayolu emekçilerinden rafineri işçilerine kadar hemen bütün sektörlerde grev ve sokak gösterilerine katıldılar.

Cumartesi, 19 Ekim 2019 00:45
Erhan Nalçacı

Şu söze ne dersiniz?

“Biz savaş karşıtıyız, barıştan yanayız.”

İlk anda altına herkesin imza atacağı bu söz aslında bu haliyle metafizikten başka bir şey değil!

Oysa her olay, her savaş ve her barış, gerçekleştiği tarihsel dilim içinde, içerdiği tarihsel taraflarıyla ele alınmak zorundadır.

Cumartesi, 20 Nisan 2019 00:15
Erhan Nalçacı

Türkiye’nin pek de gündeminde olmayan Sudan, geçen yıldan bu yana süren ayaklanmalar 30 yıldır ülkeyi yöneten Ömer el Beşir’i devrilmesine yol açınca öne çıktı. Geçen gün tesadüfen seyrettiğim bir televizyon kanalında ezgili sloganları ile halkı çoşturan bir Sudanlı kadından bahsediliyordu.

Cumartesi, 29 Aralık 2018 08:30
Erhan Nalçacı

Muhtemelen Noel tatili nedeniyle emperyalist güçler arasındaki komplolar, kışkırtmalar, gizli anlaşmalar biraz olsun hız kesti. Yeni yılın başlaması ile olayların nasıl tırmanacağını ve emekçi halkların başına hangi belaları öreceklerini göreceğiz.

Ama yılın bu son yazısında, bu kısa soluklanmadan da yararlanarak yeni yıl için olumlu şeyler yazmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

Cumartesi, 20 Ekim 2018 08:15
Erhan Nalçacı

Kaşıkçı cinayetinin seyri dayanılmaz bir hal aldı. Olayın etrafında dolaşan devletlerin hiçbiri olayı nesnel bir cinayet soruşturması ve uluslararası ceza hukuku açısından değerlendirmiyor, her biri bu olaya kendi, daha doğrusu temsil ettikleri sınıfların çıkarlarını gözeterek yaklaşıyor.

Öldürülen kişinin kendisinin de emperyalizmin maşalarından biri olması durumu değiştirmiyor.

Cumartesi, 16 Haziran 2018 08:30
Erhan Nalçacı

Geçen hafta Kanada’da toplanan G-7 zirvesinde çekilen aşağıdaki fotoğraf bir hafta içinde o kadar çok medyada yer aldı ki sanırım görmeyenimiz kalmamıştır. Gazetecilik açısından bayatlamış olabilir ama içerdiği tarihsel değerin önemi nedeniyle bu yazıya almamak olmayacaktı.

Cumartesi, 19 Mayıs 2018 00:00
Erhan Nalçacı

Trump Kore’deki genel olarak olumlu yankı bulan gelişmelerle ilgili olarak “İyi şeyler oluyor, ama zaman gösterecek” gibi bir mesaj paylaştı.

Cumartesi, 07 Nisan 2018 00:45
Erhan Nalçacı

Rusya’yı izole etmeyi ve sıkıştırmayı amaçlayan İngiliz-ABD komplosuna bir de beklenen ticaret savaşı eklendi. Çok büyük hacimdeki dünya ticaretinde ABD’nin Çin ve AB ürünlerine gümrük duvarı getirmesi ve karşı tarafın da bunu ABD malları için yapmasıyla ortam çok gerildi.

Savaşmak için ne bekliyorlar diye soracağımız bir döneme girdik. Gerçekten ne bekliyorlar?

Cumartesi, 28 Nisan 2018 01:00
Erhan Nalçacı

Tam 1 Mayıs yaklaşırken halkımızın önemli bir kısmının tek seferde dünya atlasında yerini gösteremeyeceği Endonezya hakkında yazı yazmanın ne âlemi var? Endonezya, işçi sınıfı hareketinin güçlü olduğu bir yer olsa anlayalım, ama öyle de değil.

Cumartesi, 27 Mayıs 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Günümüz dünyasında gericiliğin dip noktası  Suudi Arabistan ile dünya emekçi halklarına düşmanlıkta tepe noktası olan ABD’nin buluşması Trump’ın milyarlarca dolarlık silahı Suudi Arabistan Kralına satmasıyla sonlandı.

Cumartesi, 25 Şubat 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Geçen hafta bir olayın 72. yıl dönümü sessiz sedasız geçti. İkinci Dünya Savaşı’nın son yılı olan 1945’in 13-15 Şubat tarihleri arasında ABD ve İngiliz Hava Kuvvetleri tarafından Dresden ağır bir şekilde bombalandı.

Cumartesi, 21 Ocak 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Dün Trump sonunda başkanlık koltuğuna oturdu. Bugün ise  “Ana Akım Medya”ya göre Avrupa’nın “aşırı sağcıları” Almanya’nın Koblenz kentinde bir konferans için bir araya geliyorlar.

Bunların suratlarına meraklı olmadığınızı biliyorum ama yine de konuya daha fazla aşina olmak için Avrupa’nın önde gelen faşistlerinin bir fotoğrafını aşağıda paylaşıyorum.

Cumartesi, 09 Temmuz 2016 01:15
Erhan Nalçacı

7-8 Temmuz tarihlerindeki NATO Zirvesi’ni protesto etmek için Varşova’da toplanacak Dünya Barış Konseyi toplantısına katılmadan önce Berlin’de birkaç gün geçirdim. Şu anda dünyanın belki en rahatsızlık verici ve rahatsızlık üreten başkentinde…

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Çok özel bir hikayesi olan şu aşağıdaki fotoğrafa bakın lütfen.