24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 12 Aralık 2015 00:30
Erhan Nalçacı

Boğazdan geçen bir Rus savaş gemisinin üzerinde roketatarıyla bir askerin gözükmesi büyük problem oldu. Burjuva medyası “Boğazlar Sorunu” etrafında gürültü yaparak döndü günlerce.

Oysa Reyhanlı’da, Suruç’ta, Diyarbakır ve Ankara’da kendi halkını bombalı saldırılardan koruyamamış bir siyaset iktidardayken çok doğal olarak muhtemel bomba yüklü bir tekneye karşı önlem almış olmalılar.

Cumartesi, 28 Kasım 2015 03:15
Erhan Nalçacı

Osmanlı egemenlerinden bu yana Rusya ile ilişkiler müthiş bir diplomatik cambazlık alanı olagelmiştir.

Cumartesi, 03 Ekim 2015 08:45
Erhan Nalçacı

Bugün, eskiden sosyalizmi yaşamış kişilere sorulduğunda hemen hepsi o günleri çok özlediklerini söylüyorlar. Belki çok politik değiller, belki neden, neyi savunamadıklarının hiç farkında değiller, ama bir rüya gibi geçen o güzel yaşama şimdi öykünüyorlar.

Cumartesi, 12 Eylül 2015 08:30
Erhan Nalçacı

1970’li yıllarda ilk fizik dersimizde kapalı bir kutu verdiler ve içinde nasıl bir mekanizma olduğunu tahmin etmemizi istediler. Salladık, içinden gelen sesleri dinledik, ne olduğunu anlamaya çalıştık. Ancak varsayımlarımızı bildirdikten sonra içini görebildik.

Cumartesi, 26 Eylül 2015 08:45
Erhan Nalçacı

“Devletlerarası Dostluk İlişkileri” Aziz Nesin’in ünlü Namus Gazı kitabından, çocukluğumdan beri unutmadığım bir hikayenin başlığı. Aziz Nesin, iki düşman devletin birbirlerine saldırmak için hazırlık yaparlarken bir yandan da sürdükleri dostane diplomatik ilişkiyi taşlıyordu.

Cumartesi, 19 Eylül 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Hiçbir solcu adının Kautsky ile anılmasını istemez, annesine küfret ama Kaustky’ye benzetme. Lenin onun  dönekliğine öyle bir yüklenmiştir ki iler tutar yanı kalmamıştır.

Cumartesi, 01 Ağustos 2015 00:45
Erhan Nalçacı

Geçen gün son dönemde yaşananlara yönelik bir aydın bildirisi yayınlandı. Bildirinin ilk cümlesinde 7 Haziran Seçimlerinde halkımızın AKP’ye dur dediği yazıyordu.

Gerçekten halkımız AKP’ye dur diyebildi mi, yoksa bir kez daha aldatıldı mı, bu soruyu önümüze koyup düşünmek zorundayız.

Cumartesi, 22 Ağustos 2015 02:00
Erhan Nalçacı

Ocak ayında Siriza’nın birinci parti olarak seçilmesinden sonra bir çelik yelek gibi soluk almamızı engelleyen bir kıskacın içinde kaldık.

Sermayenin; Erdoğan ve AKP’nin gücünü törpülemek için HDP’nin etrafında, Türkiye solunu da içeren bir blok oluşturmayı taktik olarak belirlemesi çelik yeleğin mengenelerini daha da sıktı.

Cumartesi, 29 Ağustos 2015 02:45
Erhan Nalçacı

AKP’nin ve Erdoğan’ın iktidar hırsı için döktüğü kandan göz gözü görmüyor. ABD ile yapılan gizli, açık anlaşmalar süreci daha da karmaşık hale getiriyor ve Türkiye’yi emperyalist ajandanın içine yerleştiriyor.

Cumartesi, 25 Temmuz 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Geçen hafta “ABD ile normalleşmek mümkün mü?” yazısını yazdıktan sonra arama motoruna “normalleşme” yazacağım tuttu. İsterseniz bir kez deneyin, “normalleşme” edebiyatının yaygınlığına inanamayacaksınız.

Oysa solun temel niteliği ve motivasyonu, kendi coğrafyasında emperyalizmi yenebileceğine ilişkin inanç ve bilgiden gelir.

Cumartesi, 11 Temmuz 2015 04:15
Erhan Nalçacı

Geçen hafta cumartesi günü Küba ziyaretinde olduğum için yazımı gönderemedim. Gezimizin sonuna geldik*, umarım Havana´dan yazdığım bu yazı elinize geçer.

Cumartesi, 23 Mayıs 2015 08:45
Erhan Nalçacı

Geçenlerde Yunanistan Komünist Partisi, Syriza-Anel hükümeti dışişleri bakanının Antalya’da yapılan NATO toplantısında diğer dışişleri bakanlarıyla kol kola “We are the world” (Biz dünyayız) şarkısını söylemesini fena halde topa tuttu.

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 08:45
Erhan Nalçacı

Bir kaynak tartışmasıdır gidiyor? CHP seçim vaatleri içinde emeklilerin, ücretlilerin durumunu iyileştireceğini söylüyor, AKP kaynağı nereden bulacaksın diye soruyor.

Cumartesi, 11 Nisan 2015 08:30
Erhan Nalçacı

Geçen haftaki yazımda Kemal Derviş’e görüldüğü yerde “Katran ve Tüy” cezası verilmeli demiştim, sonradan fark ettim ki bunu, özellikle gençlerden bilen pek kalmamış.

Cumartesi, 28 Mart 2015 08:15
Erhan Nalçacı

AKP her gün başka bir sarsıntıyla karşılaşa dursun restorasyon Türkiye’sinin nasıl bir görüntü sunacağına dair fikir veren üç güncel olayı paylaşmak istiyorum.

Pages