12 sonuçtan 1 - 12 arası gösteriliyor
Cumartesi, 07 Mart 2020 00:00
Erhan Nalçacı

5 Mart’ta Moskova’da yapılan görüşmelerin sonucunda İdlib düğümü çözülmedi ama kriz geçici bir süre için ertelendi ve yeni bir statüko tanımlandı.

Rusya’nın Suriye devletine askeri destek vererek sahaya indiği 2015 yılından itibaren Suriye’de dengeler değişmişti. ABD’nin bölgedeki gerici rejimlere ve cihatçılara dayalı komplosu bozulmaya başlamıştı.

Cumartesi, 14 Aralık 2019 00:00
Erhan Nalçacı

Türkiye Libya’daki iki iktidardan Trablus’taki hükümetle deniz sınırlarını belirleyen bir anlaşma yapınca gözler tekrar Libya’ya çevrildi.

Cumartesi, 17 Ağustos 2019 00:00
Erhan Nalçacı

Son birkaç hafta içinde ABD ve Çin’in başını çektiği hegemonya krizinin bütün cephelerinde gerilim arttı ve bu cepheler yeni özellikler kazandı. Venezuela’ya ve İran’a ABD tarafından uygulanan abluka sıkılaştı, Hürmüz Boğazı’nda askeri bir uluslararası yığınak oluşmaya başladı. İdlib ve Kuzey Suriye bölgesinde stratejiler değişti.

Cumartesi, 13 Nisan 2019 00:15
Erhan Nalçacı

ABD, Çin’den başlayıp Ortadoğu ve Akdeniz’e kadar uzanan Yeni İpek Yolu hattını istikrarsızlaştırmak için yeni bir adım daha attı ve İran Devrim Muhafızları’nı terör örgütleri listesine aldı.

Cumartesi, 09 Mart 2019 01:00
Erhan Nalçacı

Asya’daki gerilim ve çatışmalar, Keşmir sorunu yüzünden Pakistan ve Hindistan’ın sıcak bir savaşın eşiğine kadar gelmesiyle hız kazandı. Büyük ölçüde İngiliz emperyalizminin mirası olan Hindistan-Pakistan gerilimi Hindistan tarafındaki askeri güçlere radikal İslamcı bir grubun bombalı saldırısıyla tekrar alevlenmişti.

Cumartesi, 28 Nisan 2018 01:00
Erhan Nalçacı

Tam 1 Mayıs yaklaşırken halkımızın önemli bir kısmının tek seferde dünya atlasında yerini gösteremeyeceği Endonezya hakkında yazı yazmanın ne âlemi var? Endonezya, işçi sınıfı hareketinin güçlü olduğu bir yer olsa anlayalım, ama öyle de değil.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD emperyalizminin arka plandaki sözcülerinden veya akıl hocalarından Michael Rubin birçok benzeri gibi mide bulandırıcı bir profil çiziyor. Ancak ne olup bittiğini anlamak için izlemenin yararlı olduğu birisi, çünkü ön cephedeki bir politikacı gibi kıvırtmıyor ve açık sözlü davranıyor.

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 08:45
Erhan Nalçacı

Bir kaynak tartışmasıdır gidiyor? CHP seçim vaatleri içinde emeklilerin, ücretlilerin durumunu iyileştireceğini söylüyor, AKP kaynağı nereden bulacaksın diye soruyor.

Cumartesi, 21 Şubat 2015 08:15
Erhan Nalçacı

Eğlenceli olmaktan çok trajik bir oyun önereceğim. Bir arama motoruna İlker Başbuğ ve sert sözlerini birlikte yazıp tıklayın. Çok farklı yıllarda İlker Başbuğ’un hep çok “sert” konuştuğunu göreceksiniz. Bazı dekorları hatırlıyorum, generallerin önünde, savaş gemisinde… 

Cumartesi, 10 Ocak 2015 08:30
Erhan Nalçacı

Emperyalizm 20. yüzyıla açgözlü, mağrur, güçlü ve özgüvenli girmişti. Sorun emperyalist ülkeler arasındaki rekabetti, yoksa gözlerinde dünya halklarının en küçük bir değeri yoktu. İşgal, cinayet, yağma, doğal bir haktı kendileri için.

Cumartesi, 29 Kasım 2014 09:30
Erhan Nalçacı

Ukrayna Komünist Partisi Avrupa’da hortlayan Nazizmin basıncı altında saldırıya uğruyor ve yasal çalışmanın dışına itiliyor, tıpkı 1930’ların Almanya’sındaki gibi. Ortadoğu’da radikal İslamcı çeteler, Avrupa’da faşizm, aynı anneden doğan ikizler. 

Pazartesi, 11 Ağustos 2014 14:51
Erhan Nalçacı

İstanbul’u fırtına vurdu geçen gün, bir çok yeri su bastı, trafik felç oldu, insanlar yaralandı. Bu ani su bolluğu İstanbul’u boğdu birden. Oysa ani ve yoğun yağışlara bağlı su bolluğu bizi yanıltmamalı, İstanbul’un sorunu susuzluktur. Sudan boğulurken içi kuruyup gitmektedir.