13 sonuçtan 1 - 13 arası gösteriliyor
Pazartesi, 12 Aralık 2011 09:30
Tevfik Çavdar

Dünya, bir sistemin çöküşünü en az zararla atlatma çabasında. Çok değil, yarım yüzyıllık bir hayal, bel bağlanan bir proje, temelinden, istinad kirişlerinden çatırtılar gelerek adım adım tarihin tozlu raflarındaki yerini almak üzere. Çünkü yanlış bir temel üzerine inşa edilmişti.

Pazartesi, 05 Eylül 2011 10:30
Tevfik Çavdar

AKP’nin akil kişisi (!), Maarifi gönlünce, imanınca “dizayn eden” ve gönül rahatlığı ile Nimet Hanım’a bırakan Van’lı Hüseyin Çelik, partisinin yeni sivilleşme açılımını kamuoyuna sundu. Bu kişisel düşüncemdir dese de kim inanır? AKP’de RTE’den ruhsat almadan konuşulabilinir mi?

Pazartesi, 25 Temmuz 2011 10:30
Tevfik Çavdar

Bizde, bazı genç ve belli çevreler tarafından pompalanmış politikacılar acil ve ölümcül kararlar vermeye açıktırlar. Bunun tipik örneği DYP-SHP koalisyonu döneminde “Gümrük Birliği”ne girişimizdir. Oysa birliğin aldığı kararlara katılma ya da itiraz etme yetkimiz bile yoktu.

Pazartesi, 28 Şubat 2011 09:30
Tevfik Çavdar

Libya’da halk Kaddafi’yi istemiyor. Haklılar.

Pazartesi, 13 Aralık 2010 09:30
Tevfik Çavdar

Türkiye’de özgürlük savaşımının miladı 1860’lı yıllardır. Şinâsi, Nâmık Kemal, Ebüzziya Tevfik, Ziya Paşa ve arkadaşlarından oluşan “Yeni Osmanlılar” hareketi bu miladın önde gelen kahramanlarıydı. Devir Abdülaziz’in padişahlık dönemidir. Özgürlükçü hareketlere ne padişah ne de onun önde gelen iki veziri Âli Paşa ve Keçecizade Fuat Paşa hoşgörü ile bakmamaktadır.

Pazartesi, 22 Kasım 2010 11:49
Tevfik Çavdar

Niyet sözcüğü yaşamımız süresince en fazla kullandığımız, düşünce düzeneğimizde aynı sıklıkla yer bulmuş bir kelimedir. Her konuşmamız arkasında bir niyeti saklar. Tavırlarımız, tepki ya da boyun eğişlerimiz de bir niyetin ürünüdür. İnsanlar niyetlerini bazen açıklar bu edimi ya doğrudan yapar, ya da konuşmalarında ima eder.

Pazartesi, 20 Eylül 2010 10:25
Tevfik Çavdar

Halkoylamasının sonuçları çeşitli yönlerden ele alındı, yorumlandı. Özellikle Başbakan’ın karizması öne çıkarıldı. Hasan Cemal, Mehmet Barlas, Nazlı Ilıcak vb gibi liberal yazarların, Çetin Altan ile tosuncukların sevincine payan yoktu. Diğer yandan “Hayır” cephesi de mağlubiyetin analizini yapma yerine, suçu Kılıçdaroğlu’na atarak aklanma çabasına girişti.

Pazartesi, 31 Mayıs 2010 10:30
Tevfik Çavdar

Zor günleri bekliyoruz. Ülkemizde olanlar akılları çorbalaştırdı. Neye inanacağımızı bilemiyoruz bilmenin ötesinde kestiremiyoruz. Bir deli dalgalı okyanusun ortasında çalkalanıp duruyoruz. Adım adım tüm güvencelerimizin yıkıldığını görüyoruz. Yarınsızız… Eskiden geleceğimize ilişkin tasarılarımız vardı. Onları yitirdik. Bilinçli bir saldırıydı bu.

Pazartesi, 29 Mart 2010 10:22
Tevfik Çavdar

Günümüzün Türkiye’sinde, akîl olanlar değil “ağzı olan” herkes konuşuyor. Anayasa, yargı reformu, Avrupa kriterleri vb. gibi çeşitli konularda kavramlar karmakarışık bir çorbaya dönüşmüş durumda. Cehalet ve de cesaret kol kola esip duruyor. Bize ise bir süre daha bu “Curcunayı” seyretmek düşer. Bilirsiniz alaturkada, makam ne olursa olsun, her fasıl sonunda curcunayla şenlenir.

Pazartesi, 24 Ağustos 2009 10:30
Tevfik Çavdar

Benim kuşağım başlıktaki abesle iştigal sözünü çok işitti. Hiçbir değeri, katkısı olmayan, kişileri gereksiz ve gerçekleşmeyecek hedeflere yönlendiren, bir tür aldatmacanın ötesinde içeriği boş, bilime aykırı konuşmaları, eylemleri büyüklerimiz bu sözle nitelerlerdi. Ne yazık ki bugün “Abesle İştigal” çağdaş propagandanın, yığınsal beyin yıkamanın kullandığı bir yöntem haline geldi.

Pazartesi, 13 Nisan 2009 10:30
Tevfik Çavdar

Önceki yazılarımda Türkiye'nin yakın gelecekteki yol haritasının Nisan'ın ilk haftasında belirleneceğine değinmiştim. ABD'nin yeni Başkanı Obama'nın huzurunda gerçekleşen G-20, NATO ve ABD-AB zirvelerinin alacağı kararlar bu bağlamda öne çıkmaktaydı. Öyle de oldu. Başkan Obama'nın iki gün süren ziyareti yeni yolun temellerini döşedi.

Pazartesi, 06 Nisan 2009 10:30
Tevfik Çavdar

Yoğun bir haftayı geride bıraktık. Yerel seçim, G-20 zirvesi, NATO'nun altmışıncı yılı ve Obama'nın ülkemize teşrif etmesi. Hem iç politikamız hem de ekonomiden güvenliğe uzanan bir alanı etkileyecek , geleceğimizin ip uçlarını verecek bir on günü geride bırakıyoruz. Önümüzdeki aylarda bu on günün sonuçlarını çok konuşacak ve de tartışacağız.

Pazartesi, 06 Ekim 2008 10:59
Tevfik Çavdar

SERMAYE "SOL PARTİ" ARAYIŞINDA: 4