9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Salı, 13 Mart 2018 00:45
Aydemir Güler

Hukuki anlamda söylemiyorum. Hukuk eninde sonunda bir üstyapı kurumudur ve üstelik yalnızca diğer üstyapı kurumları gibi “temel” tarafından belirlenmekle kalmaz; bir de bir başka üstyapı kurumu olan siyasetin belirlenimi altındadır.

Cumartesi, 17 Mart 2018 01:00
Aydemir Güler

AKP iktidarından da bir şey olacak sonunda! Olamayanı daha önce çok söyledik. Yıktılar, yenisini kuramıyorlar. Dolayısıyla kriz…

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:30
Aydemir Güler

Mesele kapitalist sistemin krizidir. Ortada acayip bir durum var: Krizden çıkamama; ama krizi öteleme becerisini sürekli geliştirme durumu var.

Çarşamba, 02 Kasım 2016 01:15
Aydemir Güler

Yaz saati uygulamasının hatırladığım eski bir uygulamasında, o zamanlar adı henüz İstanbul Sinema Günleri’ydi, seansı şaşırmıştık. Yalnız değildim, bayağı kalabalıktık. Şimdilerde bayağı partizanca randevularda devam ediyor şaşırmışlığımız… Biz böyleyken millet ne yapsın?

Çarşamba, 24 Aralık 2014 09:30
Aydemir Güler

Hataya karşı bağışıklık diye bir şey yok. Ama hataya karşı önlem alınır, alınmalıdır.

Kimse kusura bakmasın; ben tartışmakta özel bir keramet bulanlardan değilim. Yalnızca sınırları iyi çizilmiş ve bunun ötesinde belirli bir çözüm kümesini arayan bir tartışma ilerletir.

Pazartesi, 10 Aralık 2012 13:08
Aydemir Güler

Aydemir Güler'in “Olmuyor, olamıyor” başlıklı köşe yazısı 10 Aralık 2012 Pazartesi tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

“NATO üyesi ülkeler birbirlerine asker gönderir. Türkiye de Afganistan’a asker gönderdi.”

Bunlar, iktidarın savaş siyasetini aklamak için görev verilmiş bir programda, sabah sabah bir gazetecinin sözleri...

Pazar, 11 Ekim 2009 12:10
Aydemir Güler

Burjuva siyasetinde eskimenin hız kazandığı görülüyor.

Pazar, 05 Temmuz 2009 10:30
Aydemir Güler

"Biz kendi medeniyetimize baktığımızda, biz farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Osmanlı Medeniyetine baktığımızda farklılıklar zenginlikti. Osmanlı'dan sonra maalesef burada bir zaafa uğradık. İşte bu zaafa uğramanın neticesinde işte o diğerleri, ötekiler, biz, onlar gibi yaklaşım tarzları, bizi birbirimize bağlayan o kardeşlik özelliklerinde bir zafiyet meydana getirdi..."

Çarşamba, 24 Haziran 2009 10:30
Aydemir Güler

Arada, liberal solun solculuğunun iyice saydamlaşıp liberalizmin öncü kolu rolünü üstlendiği anlar yaşanır ya o anlardan bazılarında "kaldıralım şu sol lafını, bunlar liberalden beter" diye düşündüğüm, hatta yazdığım olmuştur. Ancak bu eğilim, teorik bir takım değerlendirmelere oturtulabilecek olsa bile, eninde sonunda bir tepki olarak kalır.