25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 16 Ekim 2018 09:15
Aydemir Güler

Geçtiğimiz Cumartesi TKP’nin Şişli’deki binasından bir fotoğraf yayınlandı. Kimileri ikinci sırada oturdukları için seçilmeyen on yedi kişi, yedisi kadın onu erkek. Hepsi işçi. Kamera açısının dışında kalan onlarca işçi daha var odada. 

Salı, 26 Aralık 2017 01:15
Aydemir Güler

Sokak çetelerine af anlamına gelen son düzenleme AKP’nin her istediğini yapabilme gücüne sahip olduğunu mu gösterir? “Darbeye karşı duranlardan” hesap sorulmayacakmış…

Pazartesi, 18 Eylül 2017 11:15
Aydemir Güler

Türkiye’nin en eski partisi TKP 10 Eylül itibariyle 97 yılı geride bıraktı. Çeşitli kentlerde salon toplantılarıyla, yeni bina açılışlarıyla doğum günümüz yeni bir çağrıya vesile oldu.

Vesile değişir. Çağrımız karşılık bulana, karşılığı örgütlenene kadar sürer.

Konumuz Türkiye’de yeni bir sola ihtiyaç duyuluyor olmasıdır.

Cumartesi, 02 Eylül 2017 09:45
Aydemir Güler

Türkiye’yi sulu sepken devlet sekülarizmi kesmez. Artık yetmez.

Böyle demekle solun parçası olduğu ilericiliği hafife almış, küçümsemiş falan olmuyorum. Ne demek ki zaten, “parçası olduğumuz”? 

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 09:30
Aydemir Güler

Eski ve çözülemeyen demeliyim… Eskiden beri çözülemediği için diş ağrısına dönen bu problematik solun kendi dışındaki “ileri” süreçlerle ilişkisini konu alır. Solun tarihinde bu açıdan tipik dönem TKP’nin Şefik Hüsnü liderliğindeki yıllarıdır. Doktor Şefik Hüsnü ömrünü tarihsel olarak ilerici rol oynayan Cumhuriyet rejimi ile mesafe ayarı yapmaya çalışarak geçirdi.

Salı, 14 Mart 2017 13:30
Aydemir Güler

Türkiye’de hukuken geçerli olduğu kesin bir sürü yasanın fiilen iptal edildiğini biliyoruz. Meğer yurt dışında seçim propagandası yapmak yasakmış!

Haliyle yasaklardan yana olacak değilim ve bana sorsanız “Yasaklar delinmek içindir” derim.

Cumartesi, 17 Aralık 2016 08:00
Aydemir Güler

Solun 12 Eylül’den çıkış yolu ararken aslında 1970’lerin ikinci yarısında bir kez daha çekildiği demokrasi mevzisini eksen alması şaşırtıcı olmadı. O zaman faşizme karşı direnmenin bir kesimi sürüklediği çizgi radikal demokratlıktı. Mücadele araçları ve söylem boyutundaki radikallik sosyalist devrim perspektifiyle buluşmadığında içi son derece kof bir devrimcilik türemişti.

Çarşamba, 09 Kasım 2016 08:15
Aydemir Güler

Türkiye’de ana siyaset sahnesi, Meclis bileşimini de belirleyen dört akıma bölünmüş durumda. MHP’nin muhalif sayılıp üstüne hesap yapıldığı zamanlar henüz İlhan Selçuk hayatta ve Cumhuriyet gazetesi Kemalistti. Sağcıların MHP’ye solcuların CHP’ye oy vermesiyle AKP karşıtı veya Birinci Cumhuriyetçi bir muhalefet bloğu oluşturma stratejisi Selçuk’un imzasını taşıyordu.

Pazartesi, 11 Ocak 2016 09:30
Aydemir Güler

Bir süre yurtdışındaydım Aralık ayında. Kasım başında Türkiye ilericiliğinin bir bölümü, Türkiyeli olmaya, maddeten olmasa da en azından düşünsel olarak veda edip yurtdışına kapağı atmaya, ya da hiç olmazsa çocuklarını bu “kepazelikten” uzak tutmaya eğilim gösteriyordu. Tam o ara bir süreliğine gittim ben de.

Perşembe, 19 Kasım 2015 09:30
Aydemir Güler

Yoksa teorik yaşayan mı demeli? Görsev tevazusu, Görsev kalitesi, Görsev kolektivizmi gibi betimleme terimleri mi icat etmeli?

Çarşamba, 17 Aralık 2014 08:45
Aydemir Güler

Solda bizim neredeyse kendimizi bildiğimizden beri uğraştığımız şu gericilik başlığı önemini iyiden iyiye arttırdı. Solda uğraşmak derken, sol içi, manasız, pratik karşılığı olmayan didişmelerden söz etmiyorum. Marksist, devrimci bir yaklaşım kaçınılmaz olarak önce sol kabul edilen fikirler dünyasına, fiziki alana, kurumlara, topluluklara, çevrelere etkide bulunmalıdır.

Cumartesi, 31 Mayıs 2014 11:11
Aydemir Güler

Tekrar ve herkes anlamalı. Türkiye’yi bu karabasandan çıkartabilecek tarz tektir. Fetih yıldönümü vesilesiyle konuşan bir prof diyor ki: “Ezanlı semtlerimizi gözümüz gibi korumalıyız. Yeni kurulan semtlerin önemi yok. Oralara ne yaparsanız yapın.”

Ne kadar açık, değil mi!

Pazartesi, 12 Mayıs 2014 12:42
Aydemir Güler

Genellikle yazarlarımız söz verilen gün yazamadıkları için özür diliyoruz sizlerden. Bu kez pazartesi günleri yazmama sözü veren ben dayanamayıp burnumu soktuğum için özür dileyeceğim :)

Ama nasıl dayanırım, “sayın başbakanın” adap terbiye öğretmenliğine!

Pazar, 11 Mayıs 2014 12:12
Aydemir Güler

Cumhurbaşkanlığı tartışması uzun sürmeyecek. Bu iş ilçe seçim kuruluna son dakikada evrak yetiştirmeye benzemez. Yerel seçim başvurularında evrakların yolda değiştirildiğine bile rastlandı... Şimdi olmaz.

Konu Mayıs ayının gündemidir. Haziran’da iş bağlanır.

Muhalefet bu gündemin neresinde?

Cuma, 04 Nisan 2014 11:09
Aydemir Güler

İktidar kaçkınlığını kast ediyorum. Geçtiğimiz Pazartesi AKP dışı gerici, muhafazakar, liberal öbeklenmelerin bir CHP konsantrasyonu olarak karşımıza çıkmakta olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Henüz seçim yapılmamıştı ve ilerleyen saatlerde yapılan bir sosyal medya şakasına göre Türkiye’de saatin kaç olduğunu bilen bile yoktu!

Pages