86 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 16 Ekim 2019 00:15
Aydemir Güler

Geriye doğru bakarsak önce uluslararası politik koşulların Türkiye’nin savaşa kalkışmasına uygun hale getirildiği bir hazırlık evresinden geçildiğini ayırt edebiliyoruz. İçerideki koşulların gayet uygun olduğu ise tezkere ve harekât boyunca düzen içi muhalefetin performansına bakarak anlaşılabilir!

Çarşamba, 03 Nisan 2019 00:45
Aydemir Güler

Memleketin yarısının, kendisiyle Erdoğan’ın kişiliği arasında hissettiği karşıtlık bahar duygusuna dönüştü. Bu satırların yazarı yıllar önce karşıtlığı ilk ilan edenlerin arasındadır. Üstelik o zamanlar ortada henüz öyle bir “yarı” da yoktu. Tersine Erdoğan’ın alerji yaratan kişiliğini hoş gören bir umut sarmıştı ortalığı. Zannediliyordu ki, demokrasi safları genişliyor!

Çarşamba, 13 Şubat 2019 00:00
Aydemir Güler

Böyle gelmiş böyle gider, sözü bize özgü. Başka dillerde var mı, yok mu diye manasız bir konu açmıyorum. Türkiye tarihsel hayal kırıklıkları ülkesidir ve muhtemelen başka çok yer vardır bizim gibi.

Cumartesi, 18 Ağustos 2018 08:00
Aydemir Güler

17 Ağustos akşamı bu yazı yazılırken, memlekette önceki haftanın kaosu dinmiş görünüyor. O birkaç günlük köpürmenin sürüp gitmesine tahammül edilemezdi tabii ki. Ama bugün iktidarın tutup tırmanmayı umduğu veya umar gibi göründüğü iplerin sağlam sayılamayacağı da bir o kadar açık. Küçük mevduat sahiplerinin, tepine tepine dolardan TL’ye dönmesi boş bir şovdur.

Cumartesi, 12 Mayıs 2018 09:15
Aydemir Güler

Medya, doların patladığı gün “ekonomi zirvesi” toplanınca ertesi sabah hükümetin ne kadar da başarılı bir müdahalede bulunduğunu anlatmaya koyuldu. Bunları uydurmak için para alıyorlar!

Petrol fiyatındaki artışın Türkiye’nin dış yatırımlarını destekleyeceği tezi ise ancak bir deliler evinde ikna edici olacaktır.

Salı, 20 Mart 2018 00:45
Aydemir Güler

Çanakkale Deniz Savaşının bu yıldönümünde iktidar cephesinde iki şey vardı. Bir; Afrin kent merkezinin -belli ki ÖSO aracılığıyla- kontrol altına alınması 18 Mart’a denk geldi. Bunun üzerine yine kontrolden çıktılar; Afrin ile Çanakkale’yi bulamaç yapmaktan kendilerini alamadılar!

Cumartesi, 17 Şubat 2018 08:30
Aydemir Güler

Hakikaten sıktınız!

AKP’ye söylüyorum…

Salı, 23 Ocak 2018 00:45
Aydemir Güler

AKP’nin son savaşının sınırın güvenliğini sağlamakla ilgisi olduğunu sadece Erdoğan iddia etmedi. Batı dünyası bu argümanın kabul edilebilir olduğunu onayladı. Dolayısıyla iddiayı da doğrulamış oldu.

Salı, 19 Aralık 2017 08:00
Aydemir Güler

Geçtiğimiz hafta sonu sekizinci kez Kıbrıs ve Yunanistan barış örgütleriyle buluştuk. Her biri Dünya Barış Konseyi’nin üyesi olan üç örgütüz. Türkiye’de OHAL çelmesine takılmazdan önce Barış Derneği idik. Adımızı Behice Boran’ın Türk Barışseverler Cemiyeti’nden, Mahmut Dikerdem’in Türkiye Barış Komiteleri Derneği’nden almıştık. Behice hanım ve Mahmut beyin isimleri birer simge.

Cumartesi, 11 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı doldu. Başka yerlerin yanı sıra, Devrimin kendi mekânında, Rusya’da, Sen Petersburg ve Moskova’da da yapılan törenlerle… tamamlandı.

Herkes kendi bayramını kutlar!

Böyle bir atasözü var mı, bilmiyorum. Ben duymadım. Ama olsa iyi olurmuş…

Pazartesi, 16 Ekim 2017 09:45
Aydemir Güler

Aslında geçen ayki Alevi mitinginden sonra yazılmalıydı bu yazı. Ama durumun vahametini kendiliğinden anlayacaklara biraz zaman da bırakılmalıydı. Öte yandan anlamayacak olana uzatılacak elin de boşa gideceği açıktı…

Cumartesi, 12 Ağustos 2017 08:45
Aydemir Güler

Erdoğan’ın partide başlatacağını ilan ettiği operasyon, daha kindar ve daha dindar kadroların önünü açmak için düşünülüyor olamaz. Zaten kendi ifadesiyle “metal yorgunluğu” burada ortaya çıkmamaktadır. “Yeni Türkiye” kin ve din eksikliği çekmiyor.

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:45
Aydemir Güler

Türkiye ilericilerinin AKP karşısında kendilerini güçsüz hissetmeleri ciddi sorun. Bu hissiyattan çıkabilecek seçenekler bellidir.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 02:00
Aydemir Güler

İngiliz gazetesi haklı. Times Erdoğan tasfiyelerinden sonra neredeyse yasaları uygulayacak kimse kalmadığını yazmış. Yasa işin esprisi; kısaca “böyle yönetemezsin” diyorlar. Doğrudur ve biz de çoktandır söylüyoruz.

Cumartesi, 04 Mart 2017 08:00
Aydemir Güler

Yan yana getirelim bugüne kadar memleketin haline dair söylediklerimizi.

Bir: Türkiye bir şeriat ülkesine dönüştürülmek istendi. Ama olmadı. Dikkat edin; “deneniyor”, “sürüyor” demiyorum; bu iş olmadı. Çünkü memleketin yarısını değil, yarısından çok fazlasını yok etmeleri gerekiyor. Olmaz. Son zamanların tehdit argümanı iç savaşla da olmaz.

Pages