8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Perşembe, 10 Aralık 2015 00:45
Aydemir Güler

Solda tasniflerin zaman zaman yenilenmesi gerekir. Siyasal pozisyonlar sürekli değişmekte olan bir siyasal ortamın içerisinde geliştirildiğine göre, konumlar da farklılaşmıştır çünkü. Sonra, pozisyonu alanların kendileri de değişmiş olabilir pekâlâ.

Pazartesi, 23 Kasım 2015 00:00
Aydemir Güler

Eskiden Kürt sorununda barış “ileri bir adım”dı, öyle kabul edilirdi. Tabii ki, hemen, öncelikle; barış olmalıydı...

Sosyalistler buna tevazuyla eklerlerdi: Ama yetmez; kapitalizm koşullarında bir barıştan, eşit, adil, özgür bir düzene ilerlenmesi gerekir… Ancak aralarından çoğu, Kürt sorunu çözülmeden herhangi bir başka şeyin konuşulamayacağını söylüyorlardı, söylüyorlar; biliyoruz…

Perşembe, 20 Ağustos 2015 08:45
Aydemir Güler

Tayyip Erdoğan geri döndü! En son Kılıçdaroğlu’na görev falan vermeyeceğini veciz biçimde ifade ederek! Bildiğimiz Tayyip işte…

Bunca yıllık iktidarında iki kez gitmişti. Birincisi Haziran Direnişi günleriydi. Fiziki olarak ülke dışına gitti, ve en az bunun kadar iyisi, günlerce sustu. İkincisi tam iki yıl sonra seçimin ardından yaşandı. Erdoğan birkaç gün konuşmadı.

Çarşamba, 14 Ocak 2015 10:45
Aydemir Güler

Pazartesi yazamadım, kusura bakmayın. Yurtdışından Salı gecesi dönünce bugünkü yazı da, işte bu saate kaldı...

Pazartesi, 05 Ocak 2015 05:30
Aydemir Güler

Sorsanız kökleri pek derindedir. Bütün gelenekler, adetler onlardan yana. Tarihten süzülüp gelmişler. Aslında hiç süzülmemişler, yontulmamışlar...

Sadece bizde değil, başka ülkelerde de durumun tastamam öyle olduğuna inanmamızı bekliyorlar. Ortadoğu ve doğu gericilik üretiyor buna göre.

Cuma, 09 Ocak 2015 08:45
Aydemir Güler

2001'de İkiz Kuleler çöktüğünde kimi müslüman ülkelerde insanlar “al sana medeniyetler çatışması” dercesine mutlu olmuşlardı. 11 Eylül'ün ABD emperyalizminin doğrudan müdahale kampanyası için mazeret oluşturacağını algılamamışlardı kitleler. Bir başka düzeydeyse, belki de hedef, tam da o gerekçeyi perçinlemek, Batı kamuoyuna barbar doğu resmini iyice vermekti.

Cuma, 02 Ocak 2015 08:30
Aydemir Güler

“Gelecek yıl için dilekler” faslını kapattık. Artık şimdiki zamanı kurmakla uğraşıyoruz...

2015'in 2014 kadar berbat olabileceğine asla inanmam. Yani bana sorarsanız, yeni yıla ayağımızı dibe vurup yükselerek, doğal bir avantajla başladık. Bu kadarıyla tatmin olmayı tavsiye etmediğim için bu tasvire kimse züğürt tesellisi demesin. Bu kadarı yetmez.

Çarşamba, 07 Ocak 2015 08:30
Aydemir Güler

Neredeyse yirmi yıldır tanıdığım Murat Bozlak'ın anısına saygıyla...

Beterin beteri vardır sözünün 2014­2015 ilişkisi için geçerli olamayacağını söylemiştim. Hemen doğrulandım: Girdiğimiz yılın asgari kazanımı Bülent Arınç'tan kurtulmamızdır artık!