14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Çarşamba, 15 Aralık 2010 10:30
Aydemir Güler

Şu “İslamcılar eskiden solcuların yaptığı gibi örgütleniyorlar, bizim yapmamız gerekeni yapıyorlar” efsanesi, sanırım, 1990'larda yükselmişti. Efsane derken, Türkiye toplumunda ve siyasetinde 1970'lerin solunda unutulan halk örgütlenmesinin bu kez tarikat tabanlı bir versiyonunun yükseldiğini görmezden gelmeyi savunmuyorum.

Çarşamba, 13 Ekim 2010 10:40
Aydemir Güler

Yıllardır AKP'ye dönük politikalarda temel hata, bu partinin, mevcut durumun yerine yeni bir statüko geçirmek istediği zannına dayandı. Oysa AKP tipi gerici yükselişin, vardığında “bu iş tamam, duralım” diyeceği bir statüko yoktur. Bunların doğaları gereği frenleri çalışmaz.

Çarşamba, 27 Ekim 2010 11:41
Aydemir Güler

Biliyorsunuz, Ömer Laçiner geçenlerde, böyle bir sosyalizmin parçası olamayacaklarını ilan etmişti. Geçen akşam bir televizyon kanalında Birikim dergisinin sosyalistlikten feragatı tartışılırken solun yelpazesini yansıtan bir bileşim oluştu.

Çarşamba, 08 Eylül 2010 11:00
Aydemir Güler

Referandum yaz mevsiminin bizim coğrafyamızın kaderi gereği rehavete kurban gitmesini önledi. Solun bu aralar en son ihtiyaç duyacağı şey rehavettir.

Çarşamba, 21 Temmuz 2010 10:30
Aydemir Güler

Bir varmış bir yokmuş. Herhalde masal icat olalı beri, masalcı dedeler de varmış. Masal bir edebi tür de olsa, işlevini uykudan önce ve huzur içinde uyusunlar diye çocuklara söylenmesiyle kazanmış. Peki çocukların huzur içinde uyumalarına yardımcı olan masalların büyüklere söylenmesi ve onları gerçek hayattan uzaklaştırması kimin suçu oluyormuş?

Çarşamba, 12 Mayıs 2010 11:49
Aydemir Güler

Deniz Baykal'ın ülkemiz siyasetindeki rolü bellidir. Deniz bey solun likidatörüdür. Kuşkusuz tek başına değildir bu misyonunda hatta Türkiye sosyal-demokrasisi dünyanın başka ve tanımlayıcı örneklerinde olduğu gibi solun bir varyantı olarak değil, solun tasfiyesi amaçlı oluşturulmuş, büyük ölçüde manipülatif bir harekettir.

Çarşamba, 05 Mayıs 2010 12:19
Aydemir Güler

1 Mayıs 2010 bazı şeylerin değiştiği bir tarih olmaya adaydır. Az sonra söylemeye çalışacağım gibi bu olumlu bir değişim...

Çarşamba, 05 Mayıs 2010 10:30
Aydemir Güler

1 Mayıs 2010 bazı şeylerin değiştiği bir tarih olmaya adaydır. Az sonra söylemeye çalışacağım gibi bu olumlu bir değişim...

Çarşamba, 21 Nisan 2010 10:30
Aydemir Güler

Herhangi bir anlamlı maceranın başka maceralarla iç içe girmemesi mümkün değildir. Burada derecikler farklı kanallardan kardeşçe akmaz. Maceralardan bir tanesi diğerlerine baskın çıkar, diğerleri merkezdekinin çevresinde yapılanır, maceraların özneleri aynı zamanda çevresinde yapılandıkları maceranın ve onun öznesinin nesneleri olurlar.

Çarşamba, 28 Nisan 2010 10:14
Aydemir Güler

Taksim'in 1 Mayıs kutlamaları için resmen açılması bir çok şeyin sonucu oldu. Temelde “bizim” emeğimizin yattığı tartışma götürmez bir olgu. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama kararlılığına sahip bir kesimin varlığı ve mücadelesi ön koşuldur.

Çarşamba, 10 Mart 2010 09:30
Aydemir Güler

Melih Gökçek TKP'lilerin otobüs taşlayacağını söylemiş. On altı yıldır Ankara'yı kentlikten çıkaran kabus belediye başkanının bu sözleri, iyi bir gözlem nesnesidir. Gökçek hakkında soL portal okurlarının yeterince fikri olduğundan, ben bu ilginç karakterin sola karşı mücadele kavrayışıyla daha fazla ilgiliyim.

Çarşamba, 03 Mart 2010 09:30
Aydemir Güler

İşçi sınıfımızın üzerindeki ölü toprağını bir türlü silkinip atamadığı, siyasetten dışlanmışlığına son veremediği, yıllardır kıvılcım olmanın ötesine geçen bir süreklilik geliştiremediği, kitleler halinde sağa oy vermeyi sürdürdüğü, sendikaların ise sözcüklerin yetmeyeceği bir atalete gömüldükleri koşullarda, Tekel direnişi olağanüstü yükleri sırtlamak zorunda kaldı.

Çarşamba, 10 Şubat 2010 09:30
Aydemir Güler

Başbakan koşuyor. Tekel işçilerinin üstüne üstüne son derece ayarsız koştuğu açıktır. Ancak bir kez daha bu köşeden altını çizmem gerekirse, bu başıbozuk, delice bir koşu değildir.

Çarşamba, 20 Ocak 2010 09:30
Aydemir Güler

Son birkaç yıldır işçi sınıfının konumu ve mücadelesi hakkında verili sol düşünsel ve politik çerçeveyi geliştirmek üzere çaba göstermenin herhangi bir cazibesi olmamıştır. Bunu itiraf etmeliyiz ve kendimizi anlamalıyız.