34 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 03 Aralık 2014 10:30
Aşkın Süzük

Yatağan işçisinin Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleriyle bağlı maden sahalarının özelleştirilmesine karşı geçen yılın sonbaharından bugüne sürdürdüğü direniş yeni bir safhaya taşındı.

Çarşamba, 19 Kasım 2014 10:00
Aşkın Süzük

Hatırlanacaktır, Türkiye'de 12 yıldır hükümet olan AKP'nin ilk döneminde arkasına aldığı rüzgar emperyalizmin bölgesel ihtiyaçları ve küresel sermayenin talepleri ile esmişti. Buna yerli sermaye gruplarına yeni kaynak aktarma mekanizmalarının kurulması eklenince, ortaya tarihte görüp görebileceğimiz “en özelleştirmeci!” iktidar çıktı.

Çarşamba, 05 Kasım 2014 11:30
Aşkın Süzük

Geçtiğimiz haftalarda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarıyla hükümetin gündeminde, Türkiye'nin en önemli zenginliklerinden olan borlarda yeni bir özelleştirme girişiminin olduğu ortaya çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan uygun görüşü alınırsa, bor faaliyetlerini yürüten Eti Maden'e ait sülfirik ve borik asit fabrikalarının özelleştirileceği açıklandı.

Çarşamba, 29 Ekim 2014 11:29
Aşkın Süzük

Karaman Ermenek'te dün yaşanan maden göçüğü, kuruluşunun 91. yılında Cumhuriyet'in hangi ahval ve şerait içinde olduğunu göstermeye yetiyor.

Göçükten sonra oluşan su baskını nedeniyle 18 maden işçisi hâlâ madende mahsur durumda, umutlar tükeniyor.

Çarşamba, 17 Eylül 2014 12:53
Aşkın Süzük

“Yeni Türkiye”nin yeni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde Ortadoğu'da ilk ülke olarak Katar'ı seçti. Bu seçimin elbette bir dizi nedeni var. Akla ilk gelen ve buradan hareketle manşetlere taşınan başlıklar, Ortadoğu'da IŞİD meselesi ile yeni bir realitenin oluşmasına ve Türkiye'nin dış siyasetinde ayar ihtiyacına işaret ediyordu.

Çarşamba, 27 Ağustos 2014 12:27
Aşkın Süzük

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından önümüzdeki kısa dönemde AKP ile sermaye arasındaki ilişkilerin daha çetrefilli bir hal alacağı kesin gibi. Basit bir nedenle…

Çarşamba, 07 Mayıs 2014 11:51
Aşkın Süzük

Adları yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında geçen dört eski bakan ile ilgili iddiaların TBMM’de görüşüldüğü gün, farklı biçimleriyle süren bir başka hırsızlığa karşı işçi sesini yükseltiyordu.

Çarşamba, 09 Nisan 2014 13:42
Aşkın Süzük

30 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonuçları, çeşitli şaibe ve tartışmalar bir tarafa, AKP hükümeti açısından icraatlarını aynı hızla sürdürmesi için yeterli görünüyor.

Çarşamba, 05 Mart 2014 10:23
Aşkın Süzük

17 Aralık’tan bu yana Türkiye’nin gündemine oturan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları, anlaşılan o ki, siyasete yeniden şekil verilmeye çalışılırken konuşulmaya devam edecek. Her yeni gün, servis edilen farklı tape’ler, tartışmaları alevlendirecek.

Çarşamba, 22 Ocak 2014 11:07
Aşkın Süzük

17 Aralık’tan sonra hükümetin Başbakan Erdoğan önderliğinde yavuz hırsız misali geri adım atmayan bir profil çizmeye çalıştı. Başta Emniyet olmak üzere devlet kurumlarının hemen hepsinde arka arkaya gelen görev değişiklikleri, yargıya müdahaleler, HSYK düzenlemesi, Suriye’de oynanan son kozlar bu politikanın farklı boyutlarını oluşturdu.

Çarşamba, 01 Ocak 2014 11:30
Aşkın Süzük

Kapatılmaya çalışılan ikinci dosyada ilginç bir iddia var. Termik santral özelleştirmelerinden önce tesislerin yenilenmesi, böylece talipli sermayenin büyük bir maliyetten kurtarılması ve santrallerin yenilenmesini yapacak firmaya danışmanlık hizmeti verecek firmanın zengin edilmesi düşünülmüş.

Çarşamba, 04 Aralık 2013 13:43
Aşkın Süzük

Türkiye’nin enerji jeopolitiğinde bir aktör değil piyon olduğunu gösteren gelişmeler, geçen hafta adeta sıraya girdi.

Çarşamba, 18 Aralık 2013 10:18
Aşkın Süzük

Geçen hafta boyunca çeşitli kentlerde arka arkaya elektrik kesintileri yapıldı. Bu kesintilerin doğalgaza talebin “birden” yükselmesi nedeniyle planlı bir şekilde gerçekleştiği bizzat yetkili ağızlardan ifade edildi. Buna göre, beklenmeyen gelişme ise doğalgaza talebin bu kadar yükselmesi idi...

Çarşamba, 25 Aralık 2013 10:28
Aşkın Süzük

Malum gündem, büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturması. Kabine bir bütün olarak büyük bir töhmet altında. İmar yolsuzlukları ile Türkiye’nin İran ile yaptığı altın ticaretinin etrafında şekillenen bir rüşvet ağına ilişkin birkaç soruşturma yürütülüyor.

İt izi at izine karışmış durumda. Büyük bir çıkar çatışması var.

Çarşamba, 20 Kasım 2013 10:23
Aşkın Süzük

AKP hükümeti tarafından asrın projesi olarak lanse edilen Nabucco’nun ölümüne resmi kayıt düşüldüğü günlerde, Barzani’nin Türkiye’ye gelmesi tesadüf olmadı. Barzani’nin Diyarbakır temaslarında “barış”tan çok “boru”nun konuşulduğunu biliyoruz. Bir boru hattı projesi tarihe karışırken, başka enerji projelerinin masa üstüne çıkması doğaldı.

Pages