16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 26 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Oraya gidiyoruz.

Sistemin mantığı bunu gerektiriyor.

Cuma, 10 Haziran 2011 10:30
Yurdakul Er

Sınıflar mücadelesinin, yani sol mücadele tarihinin, tarihimizin, sonuçta etkisiz kaldığını kim söyleyebilir? Er ya da geç bir etkide bulunuyor. Ancak biz, bunu, iki yüzüyle görmek zorundayız. Dışarıdan aldığımız etkiler var etkileniyoruz. Elbette etkilendiğimiz kadar o "dışarıyı" da etkiliyoruz.

Cuma, 03 Haziran 2011 10:30
Yurdakul Er

Doğru okunmuş bir 1917 olmasaydı, Türkiye’de yoksullaşmanın bu boyutlarına rağmen, ortada açık bir sol iktidar tehlikesinin bulunmaması, tarihçilerin yanıtlamakta güçlük çekeceği bir anomali olurdu. Lenin ve leninizm, biraz da bu anomaliye verilmiş yanıttır. Biz şaşırmıyoruz.

Ne oluyor?

Cuma, 13 Mayıs 2011 10:30
Yurdakul Er

13 Haziran’dan itibaren eski solun hızla gömüldüğüne tanık olacağız. Bu, feraha çıkacağımız anlamına gelmiyor, öyle alınmasın, galiba daha çok "bir belirsizlik ortamına itileceğimiz" anlamına geliyor. Bir de yeni bir direnç noktasının varlığını ve gücünü ilan edeceğine... Görünen o ki, bu direnç noktasının merkezinde, elbette dostlarıyla birlikte, genç TKP duracak.

Cuma, 15 Nisan 2011 10:30
Yurdakul Er

Felaket, umudu da içerir. Tamam, bir büyük toplumsal kaosun içine itiliyoruz, ama bu kargaşa içinde umut da birikiyor. AkP-AsP koalisyonuyla yerleştirilen islamcı faşizm de zaten bu umut parçalarını ortadan kaldırmak için var.

Ne demek mi istiyoruz?

Cuma, 17 Aralık 2010 09:30
Yurdakul Er

AB’nin ortak para birimi avronun (Euro), sermaye sınıfını epey tedirgin eden son krizinden hareketle söylenebilecek şeyler var. İki din veya dinsel pratik hakkında: Biri Avrupa demokrasisi ve tüm uzantıları. Daha doğrusu emperyalist demokrasi... Bu, politika kisvesi altında tam bir din. Diğeri ise Avrupa’nın çeperindeki paspas demokrasiler ve bu arada Türkiye’deki islam.

Cuma, 05 Kasım 2010 10:00
Yurdakul Er

Bir ülke çözülürken, bu ülke çözülürken, devrimcilerin tarihsel sorusu ortada duruyor: Halkın baktığı yerde mi olacağız, yoksa halkın bize, daha doğrusu kurtuluş ve yeniden kuruluş programımıza bakmasını mı sağlayacağız?

Tabii başka türlü de söyleyebiliriz: Sol, eğer halkın kendisine bakmasını sağlayamamış, dikkatini çekememiş ise, yorganını halkın baktığı yere mi sermelidir?

Cuma, 27 Kasım 2009 09:30
Yurdakul Er

Artık kimsenin Milli Mücadele’de düşmana ilk kurşunun İzmir’de atıldığı türünden iddialarda bulunması ve bunun ciddiye alınması mümkün değil. O iş, daha önce Anadolu’da başladı. Şimdi insanlarına kötü gözle bakılan bölgelerde, kardeş Kürt halkımızın bağrında. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu babaları da, o halkın bağrında kurtuluş komiteleri kurma şansı elde etti.

Cuma, 28 Ağustos 2009 10:30
Yurdakul Er

Türkiye’nin tasfiye sürecinde dinin nasıl bir rolü var?

Her şey ortada gibi görünüyor, ama biz yine de yeni yanıtlar arayabiliriz.

Cuma, 10 Temmuz 2009 10:30
Yurdakul Er

Tipik bir yabancılaşma efektiyle karşı karşıyayız: Yeni dönemdeki kitle hareketlerini, epeydir medya, internet ve mobil telefon türleri, kısaca "bilişim" sektörü, taşıyor. Art arda gelen Doğu Avrupa "başarılarının", hani şu renkli karşıdevrimlerin rüzgarıyla, ABD'nin CIA üzerinden ve İran'a yönelik olarak kesenin ağzını özellikle bu sektör için açtığı biliniyor.

Cuma, 03 Nisan 2009 10:30
Yurdakul Er

Neredeyse 10 yıldır bağırdığımız, üstelik hep birlikte ve soL çerçevesinde bağırdığımız bir gerçeği, artık herkes görür oldu. Gerçi çoğunun yine pek umurunda değil. Ama görüyorlar.

Cuma, 20 Mart 2009 10:00
Yurdakul Er

Berbat bir durum bu. Hain yazıcı Orwell'ın komünizme küfür olarak kaleme alıp aslında kapitalizmin bugününü imleyen "1984"ü bile gölgede bırakacak şekilde ve Türkiye'de de yarattılar.

Cuma, 23 Ocak 2009 10:00
Yurdakul Er

Doğu'yu bir an için bir yana bırakalım. Hani şu iliklerine kadar sömürülen ve emperyalizmin uşağı bir islamın da egemen din ve siyaset olduğu Şark'ı. Oradan, daha doğrusu "buradan", bir şey çıkmayacağına inananlar zaten ezici çoğunluğu oluşturuyor.

Biz, "demokrasinin beşiği" falan da denilen Batı'ya bakalım.

İnsan malzemesini karşılaştıralım.

Cuma, 09 Ocak 2009 10:27
Yurdakul Er

Bizim katiller onlara veya onların katilleri de bizimkilere benziyor.

Galiba gericilik, en çok birbirinden kopya çekiyor.

İsrail, Osmanlı gibi kaotik ve belki çok zengin, ama çok da acımasız bir siyaset harmanından çıkan Türk politikasını hiç ciddiye almaz olur mu?

Cuma, 18 Temmuz 2008 11:02
Yurdakul Er

Nihat Behram'ın soL'daki yazısıyla ve galiba hemen öncesinde de Leyla Erbil, Tahsin Yücel ve Kaan Arslanoğlu'nun, "Biz bu işte yokuz" merkezli açıklamalarıyla Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı denilen ortak kültür suikastını boykot etmeleri, küçük de olsa bir umut ışığıdır. Tamam. Sahiplerine elbette teşekkür borçluyuz. Peki.

Ama fazla umutlu olmak da gerçekle bağdaşmıyor.

Pages