18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 02 Aralık 2011 09:30
Yurdakul Er

Bu iddialı bir başlık. Kabul. "Demokrasi faşizmi içerir ve tersi, faşizm de demokrasiyi içerir" demekle yetinebilirdik. Açıklamak kolay değil. Tamam.
Mutlaka eklemek gerek: Neden?

Cuma, 11 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Gerçi eski solun unuttuğu ve unutturduğunu, eh adamların başarısız kaldığını da iddia edecek değiliz ya, hatırlatmış oluyoruz belki yine ama, olsun: Emperyalizm için iyi olan, bizim için kötüdür. Tabii tersi daha doğru ve sadece sosyalist iktidara kilitlenmiş solcular için bir anlam taşıyor: Bizim için iyi olan, emperyalizm için kötüdür.

Cuma, 18 Kasım 2011 09:30
Yurdakul Er

Cümle uzun, ama soru basit aslında: Eğer iki ülkede, sosyalizme karşı açılan savaşın, Soğuk Savaş, iki cephe ülkesinde, Avrupa’yı bir dönem ayağa kaldıran NATO gizli orduları başarıyla geçiştirilmiş ve meşhur "Gladio"nun üzerine rahatça beton dökülmüşse, bunun sonsuza dek öyle kalacağına bir garanti verilebilir miydi?

Verilemezdi.

Cuma, 14 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Bir taşra sıkıntısı bu: Uçurumdaki bir ülkenin halkı, hiç şaşırtıcı değil, hastalıklı bir istikrar takıntısı içinde öylece bekleşip duruyor. Olabilir. Olur. Türkiye’ye bakan, hemen görüyor zaten: Felaketimize doludizgin koşarken, bırakın orta sınıfları, sefaletin kucağındaki emekçi sınıflar bile bu istikrar deliliğinden nasiplenerek egemenlerin değirmenine su taşıyor. Bilerek ve isteyerek.

Cuma, 07 Ekim 2011 10:30
Yurdakul Er

Sordular mı?

Cuma, 30 Eylül 2011 10:30
Yurdakul Er

Aradaki mesafenin ne kadar kısaldığının, hatta hiç kalmadığının farkında mısınız? Sosyalizmin olanaksızlığından, Türkiye’nin olanaksızlığına geçiş ve tersi, Türkiye’nin varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığı inancıyla sosyalizmin zaten olmayacağı ("Biz göremeyiz ki, belki torunlarımız!") inancı arasında bir mesafe yok.

Sosyalizm yoksa, Türkiye de yok.

Cuma, 26 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Oraya gidiyoruz.

Sistemin mantığı bunu gerektiriyor.

Cuma, 12 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Arada büyük bir fark görmek zorunda mıyız? Arap Baharı’ndaki kitleler ile bir süredir Londra’da ortalığı bir karıştıran gençler arasında büyük farklar görmek zorunda mıyız? Hem de sosyalizm adına?

Cuma, 05 Ağustos 2011 10:30
Yurdakul Er

Bazı ekonomilerin küçüldüğü bir zamandan geçiyoruz. Krizin orta yerindeyiz. Egemen Türk cehaleti kendini avutmayı sürdürebilir, ama iş sanıldığından çok daha ciddi. Dünden bugüne ABD’deki Dow Jones ve Almanya’daki Dax endekslerinin tehlikeli düzeyde gerilediğini haber olarak okuduk. ABD ve AB zangır zangır titriyor.

Cuma, 03 Haziran 2011 10:30
Yurdakul Er

Doğru okunmuş bir 1917 olmasaydı, Türkiye’de yoksullaşmanın bu boyutlarına rağmen, ortada açık bir sol iktidar tehlikesinin bulunmaması, tarihçilerin yanıtlamakta güçlük çekeceği bir anomali olurdu. Lenin ve leninizm, biraz da bu anomaliye verilmiş yanıttır. Biz şaşırmıyoruz.

Ne oluyor?

Cuma, 24 Haziran 2011 10:30
Yurdakul Er

Türkiye halkının önemli bir bölümü, adıyla sanıyla Kürt toplumu, haksızlığa uğradığını düşünüyor. Doğrudur. Fakat, onun yaşadığı tarihsel haksızlığı, Türk egemenlerinin bir halkın üzerini betonla örtme çabalarını reddeden ve böyle bir cinayete seyirci kalmayacağını duyuran, önce Türkiye solu oldu. Türkiye’nin ilerici insanları...

Cuma, 17 Haziran 2011 10:30
Yurdakul Er

Tersi şaşırtıcı olabilirdi. Devrimci durum, halkı, akılcı tepkilere mi yoksa geleneksel ve akıl dışı “fevrî” davranışlara mı iter? Neyi ve nasıl tetikler? “Ne Yapmalıcılar” için, eğer devrimci öznenin toplumsal etkisi sınırlıysa, böyle her durum bir karşıdevrimci sürecin tetiklenmesi anlamına gelecektir. Onlar için ortada bir sürpriz yoktur.

Cuma, 13 Mayıs 2011 10:30
Yurdakul Er

13 Haziran’dan itibaren eski solun hızla gömüldüğüne tanık olacağız. Bu, feraha çıkacağımız anlamına gelmiyor, öyle alınmasın, galiba daha çok "bir belirsizlik ortamına itileceğimiz" anlamına geliyor. Bir de yeni bir direnç noktasının varlığını ve gücünü ilan edeceğine... Görünen o ki, bu direnç noktasının merkezinde, elbette dostlarıyla birlikte, genç TKP duracak.

Cuma, 06 Mayıs 2011 10:30
Yurdakul Er

Savaşta, düşmanlarınızın birbirlerinin ayağına basması, sizin şansınız olabilir. Ama bu şansı bizzat yaratmak zorundasınız. Hele sınıflar mücadelesinde, bu, daha da doğrudur. Yani düşmanlarınızın birbirlerini imha etmeye yöneldiği ortamı, çevre koşullarını, sizin hazırlamanız çok önemlidir. Bu, güçsüzleşerek ve önemsizleşerek herhalde olmaz. Tam tersine...

Cuma, 27 Mayıs 2011 10:34
Yurdakul Er

Şu saptamayı, o partinin eylemcileri ve siyasetine yön verenler bile kabul etmekte güçlük çekebilir, ama sıradan bir gözlemcinin, bir cumhuriyetçi yurttaşın iddiası olarak kayıtlara girmesinde yarar var: Bu çözülen ülkede ne yaptığını bilen tek siyasal kurum genç TKP’dir. Tüm bir ülke, şu veya bu şekilde, ya bir şaşkınlığı ya da açık bir ihaneti yaşıyor.

Pages