9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Perşembe, 06 Kasım 2014 10:15
Ali Rıza Aydın

4 Kasım 2014 günü Ankara’da Türkiye Barolar Birliği’nde, Birlik Başkanı Metin Feyzioğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile Halit Çelenk Hukuk Ödülleri Seçici ve Düzenleyici Kurul üyelerinin katıldığı, basına yönelik bilgilendirme toplantısı bir kez daha gösterdi ki, Halit Çelenk adı altında yapılan bir basın toplantısı bile sıradanlığı aşıyor.

Perşembe, 02 Ekim 2014 13:46
Ali Rıza Aydın

Fiili durumun üstüne gelip yerleşecek olan hukuk, sırası geldiği zaman devreye sokulur. İşte şimdi de “tezkere” gündemde…

Sınır ötesinden sınır içine, sınır içinden sınır dışına -canlı cansız- her türlü hareket serbest oldu. Bu başıbozukluğa karşı ulusal/uluslararası kurallar çalıştırılmadı. Fiili durum sürerken üstü bir kez daha hukukla örtülmeye çalışılıyor.

Perşembe, 25 Eylül 2014 11:29
Ali Rıza Aydın

12 Ekim’de, yargı yönetimi ve denetiminde, anayasal kurum olarak en etkili organ olması gereken Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimi var.

Perşembe, 28 Ağustos 2014 11:18
Ali Rıza Aydın

Başlığı teorik ya da genel bir hukuk yazısı için atmadık. Bugün birkaç seçmeyle yetineceğiz ve artık soL Portal’da hukuk haber, yazı ve tartışmalarına daha çok yer vereceğiz.

AKP, Erdoğan ve Davutoğlu üzerinden hukukun ne işe yaradığına ilişkin kimi anımsatmalar yapalım:

Perşembe, 07 Ağustos 2014 12:37
Ali Rıza Aydın

Seçimlerde iki konu alışkanlık durumu yaratmaya başladı. Birincisi, iktidara ve liderine göre aday ve seçim takdiği belirleme ikincisi de başlangıçta tepki gösteren sol seçmeni bu adaya ve taktiğe uyarlama… Genel ve yerel seçim farketmiyor, sonuçta AKP iktidarda… Şimdi aynı alışkanlık, Erdoğan’a bağlı olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde yineleniyor.

Perşembe, 21 Ağustos 2014 11:13
Ali Rıza Aydın

Nikolay Gogol’un Bir Delinin Hatıra Defteri’nde Poprişçin, odasına giren Engizisyoncu’nun ayak sesini duyar duymaz yatağın altına saklanır. Engizisyoncu onu çağırır, sesini çıkarmaz. Engizisyoncu bu sefer, “soylu kişi” diye seslenir o ağzını bile açmaz “Sekizinci Ferdinand” diye seslenir, o susar ve sonra mırıldanır: “Yo, dostum, artık yutmam. Seni bilmez miyim.

Perşembe, 01 Mayıs 2014 11:14
Ali Rıza Aydın

Emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma gününde, kendisini tarihe en iyi anlatan günde, sözü işçilere bırakalım.

Perşembe, 08 Mayıs 2014 11:29
Ali Rıza Aydın

Meclis araştırmasıyla boyaladılar, Meclis soruşturmasıyla oyalıyorlar. İkisi de Meclis’in denetim yolları ve yetkileri arasında…

Perşembe, 13 Mart 2014 10:15
Ali Rıza Aydın

Hukukla lehe getirilen kurallar tabii ki uygulanmalıdır. Tabii ki uzun ve haksız tutukluluklar sona ermelidir. Tabii ki özgürlük asıl tutukluluk tali olmalıdır.