18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 29 Şubat 2020 00:30
Orhan Gökdemir

21. yüzyılın başında tuhaf bir biçimde her şey 20. yüzyılın başındakine benzeme eğilimi gösteriyor. İç çatışmalarla sarsılıyorduk, iç çatışmalarla sarsılıyoruz. Bir dünya savaşının eşiğindeydik, bir dünya savaşının eşiğindeyiz. Hamit’in iktidarındaydık, “Payitaht Hamit”in iktidarındayız. Hürriyetsizdik ve Cumhuriyet arzuluyorduk, hürriyetsiziz ve Cumhuriyet arzuluyoruz.

Cumartesi, 15 Şubat 2020 00:00
Orhan Gökdemir

Cumhuriyetin el koyup TBMM’ye bağladığı Dolmabahçe ve Beylerbeyi saraylarını, Küçüksu- Ihlamur-Beykoz-Yıldız Şale-Aynalıkavak ve Maslak kasırlarını, Florya -Yalova ve Filizli Köşk’ü bir KHK ile Cumhurbaşkanlığı’na bağladılar. İki saray, altı kasır, üç köşk vardı Cumhurbaşkanlığı envanterinde 2018 yılı itibariyle. Kullanıyor hepsini.

Cumartesi, 02 Kasım 2019 00:00
Orhan Gökdemir

Nihal Atsız “Türkçü-Turancı” fikrin son temsilcilerinden biriydi. Tartışmasız bir ırkçıdır. Yalnız ırkçılığı tartışmasız olmakla birlikte “Müslümanlığı” tartışmalıdır. Türkçü-Turancılar Türklerin en eski dini “Şamanizm’e” inanma eğilimindedir. Arabist Türk, Türk-İslamcı MHP’den ayırıyoruz.

Cumartesi, 09 Kasım 2019 00:15
Orhan Gökdemir

Ülkenin en büyük havayolu şirketi olan THY’nin yönetimindeki 80’e yakın ismin Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu ortaya çıktı geçtiğimiz günlerde. Duyan da sanır ki uçaklar imamların üfürüğüyle havalanıyor. Öyle değil halbuki. İmam üfürüğüyle havalanan uçakların değil, halkın parasıyla havalanan imamların hikayesi bu.

Cumartesi, 01 Haziran 2019 01:00
Orhan Gökdemir

"Altı yaşında çocukla evlenilebilir", "Üç yaşında kız çocukları amcalarının yanına külotla çıkmamalı", "Kız çocukları cehennem kadar risktir" sözleriyle ünlü Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, soL’daki yazıma dava açtı bir iki yıl önce. Mahkûm oldum, para cezasına çevirdiler. Cezayı öyle bir hesaplayıp verdiler ki, temyiz etmeye imkân bırakmadılar.

Salı, 14 Mayıs 2019 00:15
Orhan Gökdemir

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Ş.Y., Kadıköy’de yürürken yanına yaklaşıp “din dostum” diye hitap eden ve kendisini “Hızır Aleyhisselam” diye tanıtan seyyar satıcı Hakan Demir’e yaklaşık 70 bin lirasını kaptırdı. Haber böyle.

Cumartesi, 13 Nisan 2019 00:15
Orhan Gökdemir

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Bitlis'in Ahlat ilçesinde Van Gölü kıyısında inşaatına başlanan yeni köşkün projelerini Oda TV’de Yusuf Yavuz yazdı. Köşk, Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad’ın yaptırdığı ünlü “Kubad Abad Sarayı”ndan esinlenmiş. İddia böyle.

Salı, 11 Eylül 2018 07:15
Orhan Gökdemir

1912 yılında askeri havalimanı olarak kuruldu. 1944 yılında uluslararası havalimanına dönüştürülmesine karar verildi. Beş yıl sonra yapımına başlandı,1953’te tamamlandı, aynı yıl hizmete açıldı. İhtiyaca göre zaman zaman genişletildi ve bugünkü halini aldı. Biz Yeşilköy Havalimanı olarak biliyorduk.

Salı, 14 Ağustos 2018 07:30
Orhan Gökdemir

 

Tarihin kuralı, istibdat varsa direniş de olur. “Hamt” olsun, Hamid’inki dâhil direnişi sonsuza dek kırabilmiş bir istibdadı kaydetmiyor tarih. Öyleyse tarihte istibdat değil direniş esastır. Kazandılar, kazanırız.

Salı, 17 Temmuz 2018 07:15
Orhan Gökdemir

İnananlar tersinin olduğunu sansa da dinlerin önemli bir bölümü geleneklerden ibaret. Önemli bir bölümü ise alımlama, batılıların deyişiyle senkretizm üzerine kurulu. Dinler, yeni bir inanç olma iddiasıyla ortaya çıktıklarında ister istemez mevcut inançların bir bölümünü alımlamışlar, kabul etmişler, kendi dillerine çevirmişler. Mesela Hıristiyanlığın içinde bir dolu pagan kalıntı var.

Cumartesi, 07 Nisan 2018 01:00
Orhan Gökdemir

Amerikalı astronom Edwin Hubble 1920'lerde tüm zamanların en şaşırtıcı keşiflerinden birini yaptı; Evren durağan değildi. Gökyüzünde asılı duran yıldızlardan oluşan bir evren algısı yanılsamadan ibaretti. Hubble, o güne dek nebula zannedilen çok uzaklardaki pek çok gök cisminin her birinin yüz milyarlarca yıldız barındıran birer gökada olduğunu fark etmişti.

Salı, 20 Mart 2018 00:45
Orhan Gökdemir

1961 Anayasası ile birlikte Türkiye’de sola önemli bir kapı aralanmıştı. Anayasanın ilanıyla aynı yıl 12 sendikacı tarafından kurulan TİP, 4 yıl sonra katıldığı ilk genel seçimde 15 milletvekiliyle Meclise girmeyi başardı. Üzerine bütün dünyayı sallayan 68 dalgası geldi. Düzenin efendileri ürkmüştü. Seçim yasasını değiştirdiler.

Salı, 27 Şubat 2018 00:45
Orhan Gökdemir

Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu nam zat, Sultan II. Abdülhamid için "Google'ı icat eden kişi" dedi, malum. Bu tarih tezini hiç yabana atmayın fakat. Nuh oğluyla cep telefonuyla irtibat kurduysa aradan geçen birkaç on bin yılda o telefona arama motoru eklemeyi de başarmıştır ecdadımız. Geç olmuş, tamama erdirmek Abdülhamit’e kalmıştır. Gülmeyin.

Salı, 24 Ekim 2017 00:45
Orhan Gökdemir

“pansiyonlu okulun yatakhanesinde

bir memurun çocuğu ölür

her gece

o saatlerde

iskele meydanında

valinin emriyle

vurulur zenci çocuklar

ağlamak yatılı öğrencilere düşer

denize bir yıldız saplanır

rüyasını birlikte görür

kederlenirdik

lambaları kim kısar böyle akşamları”

Salı, 04 Nisan 2017 00:45
Orhan Gökdemir

1938’li. Demek annemin kuşağı. İlk rolünü 5 yaşında oynadı. Babası Sıtkı Bey ve annesi Leman Hanım sinemamızın oyuncuları, emektarları. Üstelik oğluyla beraber de oynadı baba. Hababam Sınıfı’nın öğrencileri cenk hikayeleri anlatınca coşup kendinden geçen öğretmen Paşa Nuri’si o. Paşalık genlerinde de var Sıtkı Bey’in. Anne tarafından Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın torunu.

Pages