23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 24 Ocak 2020 23:45
Orhan Gökdemir

Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanı olarak atandığında, bazı çevreler eğitimdeki gericileşmeyi durduracağına inanmıştı. Ne de olsa “hocalık” vasfı vardı. Ama artık biliyoruz, AKP “vasıflı” olanlara şaşı bakar, uzak durur. Nasıl olduysa, bu kez yanılmış, öyle dediler. 

Cumartesi, 24 Ağustos 2019 00:00
Orhan Gökdemir

II. Abdülhamit’in “eğitim reformu”nun ürünü olan bir okulun mezunuyum. Cumhuriyet döneminde kabuk değiştiren Halkalı Ziraat Okulu, II. Abdülhamit döneminde ordunun baytar ihtiyacını karşılamak üzere “Baytar Mektebi” adıyla kuruldu. “Batı tipi” eğitim vermek üzere tabii. Öğrencileri de Batılı bir kafaya sahip oldu haliyle, çoğu Hamit’e başkaldırdı.

Cumartesi, 29 Haziran 2019 01:00
Orhan Gökdemir

Tamam, toplumun bir nefes almaya ihtiyacı vardı: Aldık, güldük, eğlendik. Ama bu arada bir de toplumsal histeri yarattık. “Hayır” diyemiyoruz. Karanlığa karanlıkla direnemezsiniz desek, kızılca kıyamet. 

Salı, 23 Nisan 2019 00:00
Orhan Gökdemir

Harp Okuluna 1970’li yılların başında girmiş. 1987 yılında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun olmuş. 1990’lı yıllarda general. “Laik orduda” Necip Fazıl’ın öğrencisi olarak sürekli yükselmeyi başarmış.

Cumartesi, 23 Mart 2019 00:15
Orhan Gökdemir

Dünyanın öbür ucunda, Yeni Zelanda’da faşist itin teki eline silahı alıp camiye daldı ve önüne kim çıktıysa öldürdü birkaç gün önce. Tablo korkunç. 49 ölü, onlarca yaralı. Manifesto da yayınlamış manyak, yaptığı katliamın haklılığından emin. Yakalayıp tıktılar içeri.

Cumartesi, 20 Ekim 2018 08:15
Orhan Gökdemir

Yaşı denk gelenler bilir, 1990’lı yıllarda meşhur bir milletvekilimiz vardı. Adı Kubilay Uygun’du ama ondan daha çok “Fırıldak Kubi” diye bilinirdi. Fırıldaklığının sebebi çok parti değiştirmiş olması. Bu konuda o kadar ustalaşmıştı ki geçişlerde neredeyse ışık hızını yakalamıştı. Şöyle özetleyeyim:

Salı, 04 Eylül 2018 00:00
Orhan Gökdemir

Marmara Denizi’nde biri sivri, diğeri yassı görünümlü olan iki küçük adadan yassı olanının eni 185, boyu 740 metre. Küçük boyutlarına rağmen tarihi değeri büyük. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bir sürgün yeri olarak kullanılmış. 9. yüzyılda bir manastır ve bir kilise inşa edilmiş. 12. yüzyılda Latinlerin ve üç yıl sonra Rusların istilasına uğramış. İstanbul’un fethinden sonra unutulmuş.

Cumartesi, 23 Haziran 2018 08:30
Orhan Gökdemir

Ülkeyi yıkımın eşiğine getirip bırakan “mümkünse her şeyin başı” neden ilan ettiğini bilmediğimiz erken seçimden sonra bir de seçim manifestosu açıkladı. 24 Haziran seçimleri Türkiye için bir milat olacaktı. Küresel öncü bir güç olacaktık yakında.

Salı, 01 Mayıs 2018 07:00
Orhan Gökdemir

Haziran Direnişi üzerinden beş yıl geçti. Halkın hukuksuzluğa, adaletsizliğe ve baskıya karşı bu büyük isyanı, dini siper ederek iktidara gelen Siyasal İslamcı hareketin illüzyonunu paramparça etti. İki acemi yalan kaldı o günlerden geriye. Biri “camide içki içtiler”, diğeri de “türbanlı bacımıza saldırdılar” yalanıydı. 

Cumartesi, 25 Kasım 2017 00:45
Orhan Gökdemir

Rıza Sarraf İran vatandaşıydı. Ücreti mukabili Türk vatandaşlığına alındı. Cebinde İran ve Makedonya pasaportları da taşıyordu o sırada. Söyleyenlerin yalancısıyız, ortağı Bebek Zencani ile birlikte Türkiye’de dağıttıkları rüşvetin 8,5 milyar doları bulduğu iddia ediliyor. İki kafadar para içinde yüzüyor, yüzdükçe etrafa saçıyorlardı.

Salı, 17 Ekim 2017 01:00
Orhan Gökdemir

"Osmanlı burjuvası kentlere yerleşmiş göçmen ecnebiler ya da milel-i gayrimüslime diye adlandırılan iktidara uzak katmanlardı. Bu koşullarda iş başa düşüyor, Osmanlı aydını, entelijensiyası siyasete soyunuyor; ülke yönetiyordu." Aydınlar ve köylüler iktidarın dışına itilmişlerdi. İşçi sınıfı henüz ergenlik çağındaydı. Osmanlı aydını köylüye ulaşmanın çarelerini aramaya başladı.

Salı, 26 Eylül 2017 00:30
Orhan Gökdemir

Bir yıl önce şimdi artık AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Mesut Barzani’yi sarayında kabul etti, ağırladı, görüştü. Sarayda Barzani’ye uygulanan protokol göz yaşartıcıydı. Kürdistan yönetimi bayrağı dalgalanıyordu ilk kez Türkiye’de. Barzani ülkesine döner dönmez PKK’nın kontrolündeki Şengal’e saldırıya geçti. Belli ki sarayda bazı pazarlıklar yapılmıştı ve gereği yerine getiriliyordu.

Salı, 22 Ağustos 2017 00:45
Orhan Gökdemir

soL’da “Nuray Mert neden kustu?” başlıklı yazımın yayınlanmasının üzerinden yaklaşık 10 ay geçti. Yazı 1 Kasım’da yayınlanmış, demek ki Ekim’in son gününde yazılmış. Mevzusu da 29 Ekim vesilesiyle Nuray Mert’in Cumhuriyet ve laiklik üzerine yazdığı ağır bir yazıydı zaten. Cumhuriyet kutlamalarını görünce midesi bulanmış ve üzerimize kusmuştu hanımefendi.

Salı, 18 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

16 Nisan’dan 9 Temmuz’a… Arada aşağı yukarı iki aylık bir süre var. Gündemin ışık hızıyla değiştiği Türkiye için bile kısa bir zaman aralığı bu. Ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi algısındaki değişimler için muazzam bir süre. Bu iki ayda AKP’ye teslim olan adamdan AKP’ye kafa tutan adama dönüştü Kılıçdaroğlu. AKP memurluğundan ana muhalefet liderliğine terfi etti.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Hasan Cemal’i hatırlıyorum ilk. Koştu gitti. Dediğine göre hem gazeteci kimliğiyle izlemek için, hem de desteklemek için oradaydı. Hoş arkadaşın destekçi kimliği her zaman gazeteci kimliğinin önündeydi ama olsun. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ani bir kararla başlattığı “Adalet yürüyüşü”nün çok renkli bir destekçi dağılımı göstereceği onun tavrından belliydi.

Pages